Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ip public pt campul DMZ

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
Doresc sa creez un server la un joc dar care sa fie vazut in internet,si din cate stiu si tin minte trebuie sa ai ip public si nu ip privat ca sa poti fi vazut in internet
Eu am internet de la RDS,iar routerul pe care-l detin este un archer c7.Acum din ce tin eu minte ca sa poti seta calculatorul a.i. sa ai ip public prin router sa poti iesi in internet, trebuie sa faci urmatorii pasi:
1. cmd(run as admin)- ipconfig-   si unde scrie IPV4 adress in cazul meu :192.168.0.104
2. acest IP 192.168.0.104 trebuie introdus in campul DMZ si apoi save nu?
si automat pe acest calculator ai IP public si serverul este vazut de ceilalti si pot da join nu?

Tin minte bine sau gresesc ceva?
multumesc

Attached Files

  • Attached File  ip4.jpg   241.11K   31 downloads


#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Setarea "DMZ" de pe acele routere nu face altceva decat sa-ti forwardeze toate porturile catre IP-ul care-l treci tu acolo.
Cel mai curat si elegant ar fi sa afli de ce porturi ai nevoie si sa faci forward doar la acele porturi.
Functioneaza si cum vrei tu, dar poate nu vrei sa fie chiar toate "jucariile" de pe acel PC expuse catre internet.
Iar IP-ul "public" (ca s-ar putea sa ai surprize: https://forum.softpe...nat-cgn-la-rds/ ) il gasesti in sectiunea Status al acelui router.

Edited by Znevna, 03 May 2022 - 16:12.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu ma pricep nici atat dar zic: IP-ul ala nu trebuie sa fie fix?

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017
IP-urile care incep cu 192.168 sunt private, nu poti sa il expui pe internet pentru ca si eu am tot clasa de ip-uri cu 192.168 in reteaua mea de acasa, si x-ulescu la fel.
Incearca sa intri pe https://www.whatismyip.com/ si vezi de acolo.

#5
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Ai RDS, seteaza din contul de client un DNS Dinamic si rezolvi si cu CGNAT daca esti "in spatele" unuia, si cu ip-ul dinamic, ai automat un DNS care va "trimite" la IP-ul tau.
Cum s-a zis si mai sus, DMZ e cea mai proasta varianta, rezolvi cu alocarea in DHCP a unei adrese fixe pentru PC-ul pe care vrei sa gazduiesti serverul si cu un ip forward la adresa statica si porturile pe care merge acel joc.

Edited by Rares95, 03 May 2022 - 17:00.


#6
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

View PostZnevna, on 03 mai 2022 - 16:10, said:

Setarea "DMZ" de pe acele routere nu face altceva decat sa-ti forwardeze toate porturile catre IP-ul care-l treci tu acolo.
Cel mai curat si elegant ar fi sa afli de ce porturi ai nevoie si sa faci forward doar la acele porturi.
Functioneaza si cum vrei tu, dar poate nu vrei sa fie chiar toate "jucariile" de pe acel PC expuse catre internet.
Iar IP-ul "public" (ca s-ar putea sa ai surprize: https://forum.softpe...nat-cgn-la-rds/ ) il gasesti in sectiunea Status al acelui router.
dmz=demilitarized zone?Pai am ales dmz pt ca e cel mai simplu cumva,sti ca la acel PC ai toate porturile deschise si nu mai ai batai de cap.Problema mea este ca nu mai stiu portul la unele jocuri mai vechi ...
De cativa ani buni nu am mai avut stresul acesta pt ca am jucat si inca joc prin Client cum e steamul sau blizzard-ul si acolo nu mai ai probleme sa-ti bati capul.Dar sint unele jocuri mai vechi unde trebuie sa ti tu serverul si cateodata si cand pui portul prin care iese un joc anume,tot nu functioneaza bine.

100.126.26.43,ala este nu?Dar problema este ca pe acesta nu-l pot adauga in campul dmz pt ca nu va functiona nu?Sau pot?

...

Routerul imi spune ca am un ip,iar siteul whatismyip imi spune ca am alt ip.Pe cine sa cred,ca sint cam in ceata

Attached Files

  • Attached File  ip.jpg   270.09K   18 downloads
  • Attached File  ip2.jpg   94.97K   15 downloads

Edited by ghost86, 03 May 2022 - 18:15.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
descarca acest tool: LiveTcpUdpWatch.exe
este tot ce iti trebuie pentru a afla ce porturi foloseste un EXE sau chiar intregul sistem
deasemnea poti vedea si in CurrPorts.exe foarte util si acest mic tool.

DMZ_ul este este o metoda usoara insa nu foarte OK.
am servere din LAN ce trec le sunt permise comunicațiile doar pe porturile identificate
(iar in firewall am un ALIAS list unde am definit cine (IP's) are voie sa folosească acele porturi)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca la RDS IP-urile sunt dinamice - se schimba uneori la restarulu routerului, alteori dpa cateva zile... Cel ami mult m-a tinut vreo 3 saptamani un IP.

Deci acel IP cu 100... e acum, maine s-ar putea sa nu mai fie.
Poti folosi Dynamic DNS de la RDS ca sa stii mereu care e si sa-l poti accesa din exterior, dar probabil jocurile alea nu vor stii sa foloseasca un astfel de serviciu ci au nevoie sa bagi IP-ul exact.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Mai bine creezi un vpn server si scapi de toate configurarile astea.
Iti recomand Hamachi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bWbo0gcFqA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate