Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare router

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
seven3095

seven3095

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2011
Salutare,

Am nevoie de o recomandare pentru un router, sper ca am postat unde trebuie, daca nu, imi cer scuze.
Am avut initial un Router Wireless Gigabit MERCUSYS AC12G AC1200, insa la care de vreo 2 saptamani a inceput sa apara erori si l-am trimis in garantie, iar cei de la Altex mi-au spus ca cel mai probabil o sa primesc banii inapoi (mentionez ca l-am folosit aproape 2 ani, timp in care am fost multumit de el, pana la aceasta eroare din cauza careia ramaneam fara internet din 2 in 2 minute). Am cumparat recent un Huawei AX3 dual-core, insa am ramas dezamagit cand am vazut ca pe wi-fi nu reusesc sa joc fluent nici macar Counter-Strike 1.6 (da, am placerea "vinovata" de a mai juca acest joc din cand in cand, chiar daca este vechi). De obicei, daca joc jocuri mai noi online, il conectez la cablu, dar cs 1.6 ma jucam pe wi-fi si mergea bine inainte. Acestui router o sa ii fac retur.

Asadar, acum imi caut un router care sa mearga decent, nu am nevoie sa fie "racheta" ci cat sa isi faca treaba. In general am 3-4 device-uri conectate la el simultan (asta doar seara, ziua maxim 1-2). Abonamentul de internet este Fiberlink 1000 de la Digi. Din cauza ca nu fac chestii foarte complicate pe el, am zis ca as da pana in 150 de lei pe el. Laptopul detinut este Laptop Gaming ASUS TUF A15 FX506II cu procesor AMD Ryzen 5 4600H.

Pana acum am gasit aceste routere, daca le are cineva si imi poate spune o parere:
1. Router wireless Tenda RX3, Wi-Fi 6, AX1800, Gigabit, dual-band
2. Router wireless Mercusys MR1800X, AX1800, Wi-Fi 6, Dual-Band, MU-MIMO, 4 antene Wi-Fi
3. Router Wireless Gigabit MERCUSYS AX1800 MR70X, Dual-Band 574 + 1201 Mbps, negru
4. Router Wireless Gigabit TP-LINK Archer A8 AC1900, Dual-band 600 + 1300 Mbps, negru
5. Router Wireless Mercusys MR50G, AC1900 Dual Band, Gigabit, Beamforming, MU-MIMO

Multumesc frumos!

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tenda e rezonabil.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
2 si 3 sunt fix acelasi router. doar denumirea difera.

la 5, eram si eu in dubii daca sa-l iau sau nu, insa nu este ax din nascare. acum 1 an au bagat prin update si wpa3. daca tot cumperi ceva din 2022, cred ca e ok sa-l iei direct cu wifi6. echipamentele vin si ele din urma daca nu le ai inca. mai schimbi router-ul o data si atunci?

eu am mr70x, luat de ceva vreme, insa daca as mai lua acum unul, as merge pe mr80x. este peste bugetul tau, ca si cele 2 de la 2 si 3 de altfel, insa e mai ok, viteza mai mare pt w6, plus ca merge si in banda de 160, nu doar maxim 80 cum sunt cele mentionate anterior.

sunt multumita de aparat, isi face treaba cu succes, nu am avut intreruperi, si acoperirea este in regula. stii ca in 5GHz este mai mica acoperirea si semnal mai prost pe distante lungi, asa ca nu vb de asta.

baietii vad ca fac update constant, chiar si dupa ani de la lansare, asa ca in timp se rezolva problemele si chiar mai capata functii noi, cum e wpa3 la 50g

ai aici o comparatie la ei pe site. dar vezi ca abia pe datasheet gasesti info mai detaliate. pe specificatiile de pe prima pagina nu snt toate. inclusiv faza de update-uri, intri la fiecare si vezi ce s-a schimbat, altfel te uiti la o pagina cam outdated.

am 2 pc-uri pe cablu direct la el, 2 telefoane, tableta si cate 1-2 laptopuri, in functie de cine vine la mine sau ce reparatii am la laptop si nu are nici un stres

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Trebuie sa renunti sa mai pierzi banii pe marcile astea.
E 230 lei un Router TP-Link Archer AX23. Are review-uri pozitive pe magazinele online.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu cumpăra nimic altceva la data asta fără sa fi sigur ca suportă OpenWRT sau DD-WRT
studiază si vei înțelege de ce !!!

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Zi-ne un dispozitiv stabil cu 802.11ac/ax suportat de OpenWRT / DD-WRT si care n-are probleme pe wireless, in bugetul de maxim 150 de lei.

Edited by Znevna, 03 May 2022 - 19:45.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Bugetul e foarte mic si inteleg ca si pretentiile nu sunt mari, de ce nu incerci cu Huawei HG8147X6, il priimesti gratuit de la RDS.




#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Mai trebuiesc bani

#9
seven3095

seven3095

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2011

 Leo2006, on 03 mai 2022 - 16:16, said:

Trebuie sa renunti sa mai pierzi banii pe marcile astea.
E 230 lei un Router TP-Link Archer AX23. Are review-uri pozitive pe magazinele online.

Multumesc, o sa il urmaresc un pic.

 MD, on 03 mai 2022 - 21:18, said:

Bugetul e foarte mic si inteleg ca si pretentiile nu sunt mari, de ce nu incerci cu Huawei HG8147X6, il priimesti gratuit de la RDS.




Nu am stiut ca am optiunea de router gratuit de la RDS, astazi o sa vina o echipa pentru ca aparent am si ceva probleme la internet cu cablul de la ei si o sa intreb de aceasta posibilitate.


 Dany_Darke, on 03 mai 2022 - 15:42, said:

2 si 3 sunt fix acelasi router. doar denumirea difera.

la 5, eram si eu in dubii daca sa-l iau sau nu, insa nu este ax din nascare. acum 1 an au bagat prin update si wpa3. daca tot cumperi ceva din 2022, cred ca e ok sa-l iei direct cu wifi6. echipamentele vin si ele din urma daca nu le ai inca. mai schimbi router-ul o data si atunci?

eu am mr70x, luat de ceva vreme, insa daca as mai lua acum unul, as merge pe mr80x. este peste bugetul tau, ca si cele 2 de la 2 si 3 de altfel, insa e mai ok, viteza mai mare pt w6, plus ca merge si in banda de 160, nu doar maxim 80 cum sunt cele mentionate anterior.

sunt multumita de aparat, isi face treaba cu succes, nu am avut intreruperi, si acoperirea este in regula. stii ca in 5GHz este mai mica acoperirea si semnal mai prost pe distante lungi, asa ca nu vb de asta.

baietii vad ca fac update constant, chiar si dupa ani de la lansare, asa ca in timp se rezolva problemele si chiar mai capata functii noi, cum e wpa3 la 50g

ai aici o comparatie la ei pe site. dar vezi ca abia pe datasheet gasesti info mai detaliate. pe specificatiile de pe prima pagina nu snt toate. inclusiv faza de update-uri, intri la fiecare si vezi ce s-a schimbat, altfel te uiti la o pagina cam outdated.

am 2 pc-uri pe cablu direct la el, 2 telefoane, tableta si cate 1-2 laptopuri, in functie de cine vine la mine sau ce reparatii am la laptop si nu are nici un stres

Multumesc frumos pentru raspuns, o sa urmaresc un pic si mr80x, nu este foarte urgent, insa as prefera ca in maxim o luna de zile sa iau ceva. Momentan am pus routerul vechi, un Asus care are vreo 8 ani de zile vechime cred, dar care nu prea are putere, dar in lipsa de altceva, pentru ce am nevoie functioneaza. Pe cele la care ai spus ca sunt peste bugetul meu m-am uitat la resigilate, nu m-ar deranja sa cumpar un router resigilat, nu ar fi nici primul si nici ultimul produs cumparat de la resigilate.

Intre timp vazusem Router Wireless Gigabit D-LINK DIR-2150 AC2100, Dual-Band 300 + 1733 Mbps, care e undeva la 200 de lei insa am vazut si resigilate la 90-100 de lei. Mai vorbisem cu cineva si mi-a spus sa ma orientez spre TP-Link sau, in cel mai rau caz, D-link, nu mi-a recomandat deloc Tenda, acum nu stiu ce sa zic, din ce am vazut sunt multe routere Tenda care au review-uri foarte bune, poate a avut o experienta neplacuta si de asta a zis... Astept sa termine si Altex si eMag-ul asa zisele promotii de acum, sa vad ce reduceri/extra-reduceri mai apar sau cine stie, poate resigilate.

Oricum, va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri si daca mai aveti ceva sugestii o sa le iau in considerare.

#10
seven3095

seven3095

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2011

 MD, on 03 mai 2022 - 21:18, said:

Bugetul e foarte mic si inteleg ca si pretentiile nu sunt mari, de ce nu incerci cu Huawei HG8147X6, il priimesti gratuit de la RDS.




Am vorbit cu cei de la RDS si au spus ca au Tp-Link AX10 la 3 lei/luna. Ca pret mi se pare foarte ok, pentru a ajunge la pretul lui intreg (e undeva la 200 lei) trebuie sa ma folosesc de el 5 ani. Oare dintre ce gasesc pe internet la un pret de pana in 200 (am pus 200 ca poate mai intra o reducere cat de curand/un resigilat), ar fi cea mai buna alegere sa il iau pe acesta de la Digi?

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Huawei-ul este ONT si-l primesti gratuit (in locul ONT-ului care-l ai acum).  TP-Link-ul AX-10 este un router (cu firmware RDS) care-l vei pune dupa ONT-ul de la RDS. Asa cum am scris mai sus buget ft. mic, pretentii mici oricare din cele doua solutii e ft. buna. Daca nu esti multumit de Huawei il poti schimba (cu vechiul ONTi) sau returna TP-Link  care-l platesti lunar doar atat timp cat il ai o luna, un an, sau 5 ani ...

Edited by MD, 05 May 2022 - 17:30.


#12
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare!
In momentul de fata am internet de 300 mbs cu un router care poate tot atat. (firma intersat)
As vrea sa stiu, daca as instala un router care poate mai mult, s-ar vedea vreo diferenta?
Am acestrouter instalat, in momentele cand sunt 2 dispozitive conectate simultan care ruleaza (sa zicem netflix) prin wi-fi, viteza este foarte mica.

#13
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Esti limitat de acel router la doar 100 - chiar daca providerul iti ofera 300. Are WAN cu doar 100.
Deci cam orice router gigabit ti-ai lua ar fi mai OK, in teorie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate