Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Samsung S10 vs Iphone SE 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
Momentan detin un Iphone SE 2020, 64gb, starea sanatate baterie este la 93%. As dori sa il schimb datorita faptului ca schimbarea bateriei costa 320 la istyle + as dori un ecran mai mare pentru Youtube, Netflix plus o baterie mai mare care sa nu ma oblige practic sa il bag la incarcat de 2-3 ori pe zi ca SE2020. Am gasit un S10, full box la pretul de 900 lei full box. merita sa renunt la SE si sa iau S10? Mai mult de 1000 lei pe un telefon nu mai vreau sa dau avand in vedere la ce il foloses plus ca Iphoneurile sunt incredibile cum se misca insa sunt pretentioase si costa foarte mult ca sa le schimbi o baterie chiar si la un iphone midbuget ca SE2020

Edited by irisu, 03 May 2022 - 11:47.


#2
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
S10 are și el câțiva anișori, de ce presupui implicit că ar avea bateria mai bună? Bănuiesc că l-ai găsit pe site-ul de bișniță.
Dacă vrei exclusiv un telefon cu ecran și baterie mai mari, ia un Motorola G60 nou la suma asta. Altfel te trezești cu 2 telefoane care nu au autonomie. Plus că S10 nici când a fost nou nu lua premii la capitolul acesta.

Edited by addryanns, 03 May 2022 - 11:57.


#3
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
Motorola are ecranul prea mare de 6.8 inch. Vreau un ecran mai mare decat cel de pe SE 2020, dar nici ditamai tableta. Un ecran de maxim 6.1 inch ar fi suficient dar producatorii fac numai ecrane gigant

#4
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
La suma asta nu gasesti ceva util pe Android la dimensiunea respectiva si cu o baterie buna. Ce zici de o carcasa cu baterie externa la actualul telefon?

#5
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
stare baterie 93% e mai mult decat decent
stiu, telefonul in sine nu exceleaza la baterie, dar daca nu esti vreun power user ar trebui sa fie suficient.
de ecran, nu stiu ce sa zic. in general pe la banii aia intr adevar gasesti prepoderent ecrane mari, asa e piata
s10 e foarte slab la baterie, as zice mai slab decat ce ai tu acum
nici s20 chiar nu e extraordinar
as zice sa pui niste bani deoparte si sa cauti un iphone 11 sau 12 daca tot esti pe apple. sa te intorci spre android e (aproape) un pas inapoi. dar daca nu te leaga chiar nimic de ecosistemul apple, trecerea e ok sa zicem

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
s10-le nu sta tare bine la baterie, cauta un S10 plus. Oricum s10 deja e invechit... bateria o sa fie uzata si la ala.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
93% battery health este chiar ok. Eventual cauta un i11 (simplu, nu pro) sau chiar un Xr care o sa stea chiar dublu de bine la battery life.

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Dai din lac in put cu S10.
Iphone 11 are ce-a mai buna baterie dintre toate Iphon'urile.
Atentie insa la nivelul bateriei. Eu am ajuns la 87% intr-un an. Telefon nou.

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Dacă vrei un (așa zis) update la telefonul tău și ești limitat la 1000 de lei, părerea mea e să te uiți la un iPhone 8 plus. In principiu ar trebui sa găsești unul ok in banii tai. Sau vinzi SE-ul tau cu 1000-1200 de lei, pui cei 1000 de care zici, iar la 2000 de lei ar trebui sa găsești un iPhone 11 in stare f buna. Hai, că nu e greu să dai sfaturi pe banii altora. :D

#10
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
S10-le si daca ar fi sigilat ar avea bateria veche, gandeste-te ca are ani buni de la lansare.
Vei pune Android 12 pe el si ti-l va pune in cap, nu te va tine de dimineata pana seara.
Cat iei pe SE daca il vinzi ?

LE : Lau, pai daca atat face probabil vroia sa vanda SE-ul si cu banii respectivi sa ia S10-le si ii ramanea si de o baterie noua pentru el.

Edited by icssizero, 03 May 2022 - 15:56.


#11
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 18.03.2006
Eu as ramane pe SE.

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Posticssizero, on 03 mai 2022 - 15:48, said:

S10-le si daca ar fi sigilat ar avea bateria veche, gandeste-te ca are ani buni de la lansare.
Vei pune Android 12 pe el si ti-l va pune in cap, nu te va tine de dimineata pana seara.
Cine citește te si crede.Cum poți debita asemenea tâmpenii?
Detin S10e cu bateria originală care rulează Android 12 , absolut nici o problemă.
Baterie veche de 3 ani?? Haa....haaaaa....Zici că vorbim de S4 .

#13
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

View Posticssizero, on 03 mai 2022 - 15:48, said:

S10-le si daca ar fi sigilat ar avea bateria veche, gandeste-te ca are ani buni de la lansare.
Vei pune Android 12 pe el si ti-l va pune in cap, nu te va tine de dimineata pana seara.
Cat iei pe SE daca il vinzi ?

LE : Lau, pai daca atat face probabil vroia sa vanda SE-ul si cu banii respectivi sa ia S10-le si ii ramanea si de o baterie noua pentru el.
eu de fapt voiam sa iau telefon pana in 1000 lei dupa care sa imi scot parleala inapoi cand vineam SE-ul. Deci cade din start chestia sa imi iau telefon la 2000 lei.

Am vazut un Motorola G31 la blackfriday atat la Altex cat si la Emag la 700 lei.

Am citit despre el reviewuri si multi spun ca nu merita banii, ca se incinge ca blabla.

Ce parere aveti? Merita sa dau SE-ul si sa iau un Moto G31? Nu are ecranul gigantic si vad ca are baterie de 5000.

plus ca am vazut ca nu are fast charge la Moto g31

#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic că, in aceste condiții, nu merită să dai pe nici un telefon SE-ul tau. In afara de faptul că are bateria și ecranul mai mici, face cu jet pe multe telefoane de 800-1000-1200 de lei. Pentru că nu a fost gândit ca un concurent pentru ele. Gândește-te că SE-ul tau are sub carcasa "motor" de iPhone 11, care costa undeva pe la 2500-2700 lei (parcă). De calitatea foto/video, cursivitate, update-uri nici nu amintesc. Deci despre ce vorbim?!

Apropo in privința bateriei, poate o varianta ar fi o husa cu acumulator. Da, telefonul va arăta ca un purcel mic și gras. Dar macar te va duce bateria o zi lejer.

Edited by LauCalin, 03 May 2022 - 19:45.


#15
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View Postmissionnad, on 03 mai 2022 - 16:57, said:


Cine citește te si crede.Cum poți debita asemenea tâmpenii?
Detin S10e cu bateria originală care rulează Android 12 , absolut nici o problemă.
Baterie veche de 3 ani?? Haa....haaaaa....Zici că vorbim de S4 .
Si cam cate ore pe zi asa ruleaza "fara probleme" ??
Nu de alta dar initiatorul cauta un telefon care sa il tina bateria mai mult decat il tine la SE.

Ai grija, cine te citeste te si crede.

Ps: am un S4 care merge fara probleme, daca il incarc de mai multe ori pe zi si stii ce, bateria are  cam 3 ani, si e din blister, Samsung, nu baubau !

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La S10e bateria tine mai mult decât la S10. Asta o spune gsmarena și teste de baterie de pe YouTube. Și există niste motive concrete pentru asta. Dar dacă vrei să știi care sunt acelea, intereseaza-te.

#17
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Legatura S10e cu S10 din comparatia initiatorului fiind in speta postarii respective ...?
Ca are 3 ani si e Samsung, sau ce ?

Normal ca e mai buna autonomia ca are bateria cu 10% mai mare si ecranul cu 5% numai.

#18
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

View Postelbjorn, on 03 mai 2022 - 13:56, said:

Dai din lac in put cu S10.
Iphone 11 are ce-a mai buna baterie dintre toate Iphon'urile.
Atentie insa la nivelul bateriei. Eu am ajuns la 87% intr-un an. Telefon nou.


Nu mai spune la nimeni tampenia asta!


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate