Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Am nevoie de preamplificator ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
altmaer

altmaer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.08.2007
Mi-am luat 2 boxe active, Wharfdale DS2, 2x15 w. Le-am legat la laptop printr-un cablu audio cu o mufa jack de 3,5 mm. Dar sunetul este foarte slab (ca volum).
Daca conectez, insa, boxele prin bluetooth se aude bine, tare.

Prima mea intrebare este: pentru cablul audio am nevoie oare de un preamplificator ? Acesta ar fi bun ?
          https://www.avstore....o-e10k/    
          Stiu ca este un preamplificator de casti, dar ar merge si la boxe active ?

A doua intrebare este: daca as folosi un DAC fara amplificator mi-ar imbunatati volumul sau nu?  
        Daca as folosi acest DAC:   https://www.avstore....e-mobile/#negru
        Mi-ar imbunatati volumul acest DAC sau ar trebui sa folosesc un alt preamplificator ?

Aveti vreo sugestie ?

#2
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Boxele acestea cică sunt concepute special pentru ieșiri de placă de sunet sau de telefon. E greu presupus că mai e nevoie de vreo amplifcare pentru ele. Eu m-aș uita la cablu și diferitele mufe implicate, mamă și tată. (Și chiar la soft-ul de redare folosit.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 03 May 2022 - 11:42.


#3
altmaer

altmaer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.08.2007
Multumesc pentru raspuns. Asa voi face.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Nici o documentatie prin pagina producatorului despre nivelul de intrare necesar. Eu nu as cumpara astfel de produse, nu poti sti daca un alt preamplificator e "bun" sau nu pentru ele ca nu stii cat trebuie sa scoata acesta din urma pe iesire pentru a fi suficient.  Nici despre impedanta de intrare nu se spune nimic.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Conectat prin 3,5 la un telefon cum se aude?
Volumul din laptop e dat tare?

#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Telefoanele scot semnal prea slab ca sa fie folosite pe aux. Aparatele vechi din anii 90 merg bine folosind telefonul ca sursa fiindca atunci erau alte standarde la iesirile de linie si intrarile de linie si aux erau mult mai sensibile.

#7
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 18.03.2006
Cu un dac, de exemplu cel de la IFI zen dac care scoate peste 2v, o sa obtii maximul de la acele boxe.

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ar trebui sa mearga din orice sursa pe 3.5mm. Ceva e in neregula, volum dat la minimum din setari, probleme la laptop. Incearca sa rulezi ceva direct din telefon, tot pe 3.5mm daca ai, sa vezi daca tot asa se aude.

Nu, in niciun caz nu necesita preamplificare, problema e clar din dispozitivul care da semnalul. Sa incerce pe alte dispozitive sau sa caute problema prin soft.

Edited by Dany_Darke, 05 May 2022 - 20:36.


#9
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019
Dupa cum s-a mai zis in postarile anterioare, telefoanele si laptopurile au iesiri slabe. Laptopul e ok, doar ca atat poate scoate din placa audio pe 3.5. La fel si pe smartphone-uri. Pe bluetooth se foloseste DAC-ul din interiorul boxelor. Sfatul meu, ramai pe bluetooth.

#10
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Voi sunteți conștienți că fabricantul știe exact ce fel de ieșiri au laptop-urile și telefoanele, atâta vreme cât scrie în descrierea produsului că pentru astfel de utilizare e proiectat?
Dar ce sensibilitate de intrare are un amplificator tipic știți? 200 mV, doar atât. Acesta este valoarea de semnal de intrare pentru care încă se mai poate obține puterea maximă la ieșirea amplificatorului. Oare un laptop sau un telefon nu scoate nici 200 mV? Nu este nevoie de volți sau zeci de volți la intarea unui amplificator (o boxă activă este una cu amplificator inclus).

#11
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.02.2019
Poate ca stiu, dar nu le pasa. Pe site-ul lor se pune accentul pe bluetooth, input-ul de 3.5 mm fiind mai degraba un bonus. De aici imi da impresia ca aceste boxe au fost proiectate mai degraba pentru a fi folosite prin bluetooth cu aptX.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 03 mai 2022 - 19:22, said:

Voi sunteți conștienți cã fabricantul știe exact ce fel de ieșiri au laptop-urile și telefoanele, atâta vreme cât scrie în descrierea produsului cã pentru astfel de utilizare e proiectat?
Dar ce sensibilitate de intrare are un amplificator tipic știți? 200 mV, doar atât. Acesta este valoarea de semnal de intrare pentru care încã se mai poate obține puterea maximã la ieșirea amplificatorului. Oare un laptop sau un telefon nu scoate nici 200 mV? Nu este nevoie de volți sau zeci de volți la intarea unui amplificator (o boxã activã este una cu amplificator inclus).

Iar vesnica dezbatere. Un telefon scoate 70-100mv in medie. Foarte rar scot 180mv.

Am mai avut discutia asta cu tine, parca ai masurat singur si te-ai convins.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Chiar o sa masor eu cand ajung acasa nivelul maxim la 1 khz atat pe telefon, cat si la PC.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nu mai spun ca acum standard e sa ai 2v la iesire pe linie, de aia telefonul se aude mult mai incet decat orice cd player,DAC,receptor bluetooth recent. E chiar pe verificate. DAC ul meu topping dx3 pro plus  daca in setez pe iesire de linie, masurat la 2 volt, se aude fix la fel de tare pe yamaha rn803d ca si atunci cand redau muzica direct din rn803d folosit ca streamer. Daca il conectez la o combina se aude fix la fel de tare ca atunci cand folosesc cd playerul combinei, deci e clat ca 2 volt pe linie e standardul, chiar daca sensibilitatea e de 200mv. Un telefon abia scoate 90mv. Am samsung a51 ( foarte greu vei gasi telefon care scoate sunet mai puternic) si scoate 180mv si se aude mult mai incet decat un cd player sau streamer sau receptor bluetooth.



#15
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Cu 100 mV în loc de 200 mV la intrare obții un sfert din putere din amplificator cu volumul la maxim, nu se pune problema că nu-l mai auzi.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
In practica e 100mv vs 2v nu 200mv. De aia si initiatorul a remarcat ca se aude mult mai incet prin aux de la telefon. Nu toate inregistrarile sunt la 0 db. Multe sunt mai incet, prin urmare la iesirea nominala de 2v ai mai putin dar tot suficient ca sa ataci amplificatorul cu sensibilitatea de 200mv. Dar cand ai teoretic 100mv si inregistrarea e la minus 5 sau minus 10db... chiar se aude incet. Repet, nu se pune problema ca nu auzi, problema se pune ca nu-ti functioneaza sistemul la maxim. Sau chiar daca functioneaza, prin comparatie cu o sursa buna, patrand aceeasi pozitie a potentiometrului ( nefiind dat la maxim) telefonul se aude mai incet si prin urmare e perceput ca semnal mai prost. Nu mai spun ca daca esti nevoit sa invarti mai mult potentiometru de volum amplifici mai mult si sunetele parazite. Raportul semnal zgomot nu e top, e mult mai bine cand sursa scoade 2v nominali pe linie.

Edited by vinciun, 03 May 2022 - 22:22.


#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
1. Nu există aparat care are nevoie de 2V la intrare pentru putere maximă (a nu se confunda cu limita maximă de semnal, care e cu totul altceva). Dă-mi specificații.
2. Amplificarea despre care vorbim, fiind gândită pentru dispozitive portabile și mobile, probabil că are sensibilitate mai mică, de ordinul a 100 mV sau chiar sub. Nu discutăm despre scule XLR aici, referirea și comparația cu nu știu ce elefanți roz nu are sens. Există aparate de clase diferite, cu destinații diferite și caracteristici diferite.
3. Un sfert de putere înseamnă 6 dB, se percepe schimbarea, dar nu cine știe ce. Dacă obțin la o calibrare o variație în curba de răspuns în limita a 6 dB, sunt super mulțumit.
4. A spus că se aude foarte încet, nu încet. Asta înseamnă vreo 15-20 dB cel puțin.

Rămân la părerea că problema e din altă parte și e absurd să crezi că a proiectat cineva un amplificator pentru dispozitive mobile (uită-te la pagina produsului, a fost primul lucru pe care l-am făcut, inițial în căutarea sensibilității pe intrare - impedanța nu are nici treabă) care în mod tipic are nevoie de încă un etaj de preamplificare în față. Asta nu e electronică nici măcar de grădiniță.

Edited by Jean-Luc_Picard, 04 May 2022 - 00:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate