Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

PFA la norma de venit cu sediul in alt judet.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
okochea

okochea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.06.2006
Buna ziua.

Am un PFA impozitat la norma de venit cu sediul in judetul VS. In certificatul constatator scrie "Activități care se desfasoara la beneficiari si in afara sediilor proprii"
Eu mi-am schimbat domiciliu in judetul Iasi, am schimbat doar buletinul, de PFA nu m-am atins.
Avand in vedere ca eu desfasor activitati la benefeciari, in specta Servicii de consultanta IT, care este norma de venit, de la VS (sediu PFA) sau de la IS (domiciliu din buletin)?
Din ce am citit prin alte parti, ar trebui sa folosesc norma de venit de unde am domiciliu, adica IS.

Multumesc.

#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Eu stiu ca nu conteaza unde ai sediul, platesti impozit si taxe in localitatea de domiciliu (la PFA).
Nu stiu daca vei avea norma din localitatea unde ai sediu, dar impozit cred ca platesti in localitatea de domiciliu.

Edited by ech, 03 May 2022 - 10:49.


#3
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Acum ani, in situatia descrisa de tine, se facea mutare de sediu/domiciliu fiscal. Platesti taxe in localitatea unde ai sediul PFA.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003
Pai fa-ti rezidenta inapoi la VS.
Nimeni nu stie unde esti si cand esti intre cele 2 si poti oricand sustine ca sediul PFA nu are de ce sa se mute, fiind persoana juridica, oricum sediul fiind autorizat fara activitate

#5
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 okochea, on 03 mai 2022 - 10:00, said:

Din ce am citit prin alte parti, ar trebui sa folosesc norma de venit de unde am domiciliu, adica IS.

Folosesti norma de venit de unde ai sediul profesional.
Le platesti la ANAF Vaslui.

#6
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 03.10.2010
Se aplica norma de venit de unde are se sediul clientul.

#7
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 pin_73, on 03 mai 2022 - 14:52, said:

sediul clientul.

Daca PFA-ul are mai multi clienti, ce face? Sper ca acum observi faptul ca ai scris o tampenie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate