Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

11 lacuri mai frumoase în Austria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Pe langa lacuri, au si stranduri. Fiecare localitate mai rasarita are cate unul.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 dariuscha, on 11 iulie 2022 - 18:23, said:

Pe langa lacuri, au si stranduri. Fiecare localitate mai rasarita are cate unul.
Da, chiar aici langa locatia pe care am dat-o erau stranduri.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 utopium, on 11 iulie 2022 - 16:59, said:

Am trecut prin zona (veneam de la Lacul Bled din Slovenia) si m-am oprit un pic la Worthersee, frumos si mare, nimic de zis (sigur, Bled e mai spectaculos, dar mult mai mic) ... dar mi-a placut un concept la lacul asta, era un canal care dadea in lac, destul de lung, iar lumea facea baie si mai ales se dadea cu SUP-ul pe canal ... faina chestie Posted Image Marele avantaj fata de a te da cu SUP-ul pe lac era ca mergi pe langa/pe sub copaci, pe la umbra (pe o parte a canalului sunt multi copaci pana langa canal) Posted Image Am zis ca data viitoare cand mai ajung in zona, o sa am grija sa am si un SUP cu mine, mi-au facut "pofta" Posted Image

https://www.google.c...242!4d14.275334

Oricum, e foarte fain sa mergi pe la lacurile din Austria ... compenseaza foarte bine lipsa accesului Austriei la mare Posted Image

Lendkanal, care duce pana in Klagenfurt in oras defapt. Iarna cand ingheata poti merge sa patinezi pe canal, la fel foarte cool.

Pe langa faptul ca lacurile compenseaza marea, trebuie sa mentionam si faptul ca in 90% din lacurile din Austria calitatea apei este foarte ridicata. Adica au calitatea apei de baut in principal si asta nu gasesti oriunde.

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 business11, on 12 iulie 2022 - 08:10, said:


Pe langa faptul ca lacurile compenseaza marea, trebuie sa mentionam si faptul ca in 90% din lacurile din Austria calitatea apei este foarte ridicata. Adica au calitatea apei de baut in principal si asta nu gasesti oriunde.
Plus culoarea bestiala (acel turcuaz-verzui) pe care, la fel, nu o gasesti oriunde

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007
Vreau sa merg la ceva lac pe langa Salzburg (sa zicem Wolfgangsee, desi nu neaparat doar asta) si caut ceva cazari, pe Booking nu prea gasesc prea multe optiuni decente (majoritatea sunt deja rezervate, altele ramase trec de 200 de euro/noapte pentru o tripla decenta cu mic dejun si o pozitionare ok aproape de lac), ce site-uri de rezervari (locale, eventual) stiti pe unde sa ma mai uit?

Edited by utopium, 24 July 2023 - 13:31.


#24
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 19.07.2008
Cam alea sunt preturile. Daca vrei pe malul lacului, trebuie sa sari cu €€€.

Am fost in trecere la Achensee si pentru 4 persoane - 3 sucuri, o cafea si o apa plata - am platit 33.40€. Sucurile erau la pahar, ei serviind (si) suc la pahar direct din PET, deci pentru nicio sticla de 2l de Cola, o cafea si o apa 33.40€ 🙃

Bineinteles, era plin de masini (scumpe) cu numar de DE, NL, CH - ca sa iti faci o idee cam pe buzunarul cui sunt preturile. Zero masini de pe plaiuri mioritice sau vecini.

O solutie sa iesi o idee mai ieftin ar fi sa cauti in vreo localitate din apropiere un hotel si sa mergi la lac, platesti parcarea toata ziua si aia e.

#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Lacul Bled în Slovenia e absolut superb.
Și Slovenia nu ne blochează intrarea în Schengen!

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 KiloW, on 25 iulie 2023 - 16:34, said:

Lacul Bled în Slovenia e absolut superb.
Și Slovenia nu ne blochează intrarea în Schengen!
Am fost anul trecut la Bled, e superb intr-adevar, dar acum e randul Austriei Posted Image Oricum nu sunt nici acolo mai ieftine cu mult, doar o idee mai ieftine.

 DarkEnemy, on 25 iulie 2023 - 16:26, said:

Am fost in trecere la Achensee si pentru 4 persoane - 3 sucuri, o cafea si o apa plata - am platit 33.40€.
Totusi iese "doar" 6.5 euro pe bautura, anul asta am dat intr-un loc (e drept, de fitze) si 12 euro pe o cafea, deci se poate si mai rau Posted Image Dar da, au luat-o razna astia in turism, profita cat pot, ca dup-aia o sa ia oamenii o pauza dupa ce platesc preturi exagerate anul asta. Deja am vazut ca unii insideri zic ca cei care mergeau in 3 concedii pe an au ajuns sa mearga doar in unul (sau doua) ca sa ramana la aceleasi costuri.

Edited by utopium, 25 July 2023 - 21:23.


#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Attached File  20230722_153417.jpg   538.88K   8 downloadsAttached File  20230722_131623.jpg   111.71K   8 downloadsAttached File  20230722_111802.jpg   609.77K   8 downloadsAttached File  20230722_111811.jpg   418.18K   7 downloads

Luna asta am fost de vreo 3 ori la Achensee. Daca urcati cu telefericul de la Maurach aveti privelistile de mai sus.
Hint: parcarea la teleferic e 8 euro, dar daca la sfarsit aratati chitanta si biletul de teleferic primiti cei 8 euro inapoi. Trebuie sa fie cu data din ziua respectiva.
La capatul dinspre nord e un loc de plaja si joaca pentru copii. Din pacate nu am avut timp sa vizitez, dar din video-uri arata super fain. Poate aveti timp sa-l vizitati daca mergeti :D

#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021

 utopium, on 25 iulie 2023 - 21:14, said:


Am fost anul trecut la Bled, e superb intr-adevar, dar acum e randul Austriei

Are Elveția niște lacuri de cazi din picioare! Știi cum se vad  din parapanta la Interlaken de exemplu? Rupi feisbucul nu altceva.
Și nici Elveția nu ne blochează intrarea în Schengen :D

Edited by KiloW, 26 July 2023 - 11:38.


#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Tu o ti cu Schengenul tau. Nu mai amesteca politica cu alte rahaturi. Ce treaba are omul de rand austriac cu blocarea noastra in Schengen. Totul este la nivel politic asa ca inceteaza cu polemici de genul.

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 KiloW, on 26 iulie 2023 - 11:37, said:

Are Elveția niște lacuri de cazi din picioare! Știi cum se vad  din parapanta la Interlaken de exemplu? Rupi feisbucul nu altceva.
Și nici Elveția nu ne blochează intrarea în Schengen Posted Image
Ma uit de multa vreme la niste zone faine din Elvetia, dar e mult prea departe ca sa merg cu masina pana acolo, doar cu avionul voi merge in Elvetia. Dar daca merg cu avionul nu mai duc SUP cu mine ... deci ...

 Bursul, on 26 iulie 2023 - 11:34, said:

Poate aveti timp sa-l vizitati daca mergeti Posted Image
Eu vreau ceva mai aproape de casa, nu vreau sa merg prea departe ... prin Tirol am mai fost de vreo 2 ori, e foarte fain, dar ultima data am fost cu avion pana in Memmingen, acolo am inchiriat masina si apoi am fost cu masina prin Tirol (unde m-am cazat). Sigur, e doar 2 ore in plus fata de unde vreau eu sa merg langa Salzburg, care se fac 4 dus-intors, dar incerc sa nu ma duc mai departe decat e necesar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate