Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alternativa home-made la QNAP TS-673A

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deschid acest post ca urmare a unei intrebari puse de neagu_laurentiu, pe un alt topic:

View Postneagu_laurentiu, on 02 mai 2022 - 19:03, said:

De ce vrei tu NAS de firma si nu unul facut de tine unde ai flexibilitate la un pret mai mic?
Am raspuns acolo, dar... am dreptate oare? Nu ies totusi mai bine cu un NAS home made, desigur, exceptand timpul petrecut pentru a pune lucrurile cap la cap (informare, cautat componente, achizitie, montare si punere in functiune)?
Prin tinerete stiam tot ce misca (din revistele romanesti, de pe net), dar acum... asa ca sper sa ma ajutati sa rezolv aceasta dilema. De preferat in cele cateva zile pana dau comanda la QNAP :)

Spre deosebire de topicul cu NAS-ul capabil de 10GbE, aici cerintele sunt mai stricte - se vrea un NAS, nu un PC cu mai multe HDD-uri. Iar flexibilitatea are o importanta mai mica. Acolo conta mai mult puterea de procesare.

Sa vedem cam ce-ar trebui sa ofere varianta home-made:
- pretul: pana-n 3500 lei ca sa simt ca am economisit ceva pentru efort :)
- putere consumata: aprox. 25W in idle. Mai importanta decat performanta vreunui i5...
- zgomot redus (OK cu racire activa si ventilatoare silentioase)
- forma compacta
- 6 bay-uri pentru HDD, accesibile fara demontare - in stil NAS
- 2x SSD
- + storage pentru OS (care va fi probabil TrueNas Scale)

O varianta de carcasa ar fi SilverStone DS380. Destul de maricica, insa ofera nu 6 ci 8 bay-uri.
Sursa SFX, desigur, nu e inclusa - dar nici nu ar fi foarte scumpa. Ies la aprox. 1200 lei carcasa + sursa. Not bad.

Cu asta am rezolvat repede, ramane insa: procesor + radiator + placa de baza mITX + memorie
Si incep sa apara problemele. In primul rand, placile de baza "consumer" nu suporta memorii ECC. TS-673A nu vine cu memorii ECC, dar suporta si se poate face upgrade. Sa zicem ca renunt la asta.

Apoi, ce procesor as putea alege? Am foarte multe optiuni cu TDP de 65W, mai putine sub.
Cu placa de baza mITX/DTX care sa "tina" SSD-urile si HDD-urile, si apropo, daca as lua acel Silverstone as dori totusi sa pot utiliza toate cele 8 sloturi.

Iar aici m-am blocat. Din start ar trebui o placa SATA; nici o placa de baza atat de mica nu ofera suficiente porturi SATA.
Mai mult, au un singur slot PCIe deci merge o placa de extensie si-atat - adica ramane zero capacitate de extensie. 2.5GbE musai integrat pe placa de baza (si va fi un singur port, nu doua - dar sa zicem ca asta-i OK). Fara optiune de upgrade la 10GbE. Grafica trebuie integrata, si aia va fi.

Si inca n-am zis ca totul trebuie sa mearga cu TrueNas.

Imi scapa ceva? Sa existe o solutie "minune" care sa-mi ofere ce vreau, si sa faca sa merite efortul? Nu caut unde trebuie?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru NAS ai nevoie de o placa de baza mai exotica si mai greu de gasit.
https://www.aliexpre...28462353791|sea

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cerintele tale sunt foarte specifice si cand deja ceri 8 porturi SATA, iese din sfera componentelor normale.
La 8 HDD-uri de 3.5 inch, nu are cum sa fie ceva compact si silentios, iar 25W idle e o utopie.

#4
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu-i mai dati 1 steluta la topic, astept si eu o recomandare de ceva asemanator

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2022 - 05:39, said:

Am inteles preferintele tale si e normal sa tii la ele.
Eu cand am pus intrebarea am avut in cap ideea ca fiind un om tehnic, tii mai mult la functionalitate si nu musai la aspect. In costurile mult mai mici intra acel PC custom ce-ti pastreaza cerintele de retea, numar discuri si extensibilitate dar renunti la unele mai putin importante (accesul direct la discuri cand umbli la ele o data la niste ani, dimenstiuni reduse etc).
Ca sa-l faci similar cu NAS dedicat probabil te duci in costuri apropiate si atunci nu mai are haz.

Apropo de asta, si Linux include in kernel o protectie, un modul numit "dm-integrity" daca ar fi sa folosesti alte sisteme de fisiere.


#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De fapt ar fi ~25W in HDD sleep mode, si ~45-55W in operating mode (typical) cu 6, respectiv 8 HDD. Am insa niste dubii in privinta ultimei valori.
Un NAS bazat pe Xeon-D ajunge pe la 75W operating mode (cu 8 HDD-uri).

@Leo2006, exact, si nici placa aia - care ar duce hardware-ul la nivelul unui TS-664 (inca nu e pe piata, practic un TS-563D upgradat cu Celeron N5095 - nu e o varianta OK. Inlocuim M.2-urile (care oricum sunt limitate ca viteza) cu SSD-uri SATA, dar porturile de retea integrate sunt 1GbE si... nici o posibilitate de extensie.
Plus lipsa garantie, samd.  Dar asta ar fi ideea pentru un consum mic.

Procesorul Ryzen din TS-673A e tot oarecum din aceeasi clasa cu Celeronul, doar ceva mai puternic, cu mai multe linii PCIe si cu suport pentru memorii ECC. Cu alte i3 sar la consumuri precum acel Xeon-D.
Si-ar fi OK, daca NAS-ul ar face chestii utile pentru curentul extra :) Doar ca in mare parte va sta idle.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate