Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RO E-Facturare, cum testez fara SPV, sau ...exista SPV de test?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Sa zicem ca reusesc sa fac un programel de contabilitate (si gestiune) si il folosesc deja cativa clienti.
Trebuie sa-mi pregatesc clientii pentru partea de E-facturare, dar ...nu pot s-o testez decat daca imi fac SPV.
Unii clienti (in special cu facturare de marfuri speciale) trebuie sa intre in sistemul de e-facturare obligatoriu de la 1 iulie 2022.
(Ca sa nu mai spun de SAF-T, ca acolo deja e si mai  complicat... ).
Deci sa ramanem la e-facturare...

Am vazut ca ar exista sectiune de "TEST factura electronica" insa doar in interiorul SPV.
Nu poate fi accesat din afara.
Eu neavand (nesimtind nevoia sa imi fac) SPV, cum il asigur pe clientul care imi foloseste softuletul facut de mine ca va fi in regula in ce priveste e-facturarea, daca n-am cum sa testez asta din afara SPV?
Cum e si normal... clientului nu i se pare in regula sa-mi dea acces la SPV-ul lui (is datele lui acolo, inclusiv declaratii, propriri etc... date sensibile).
Cum fac atunci?
Sau exista (gen cu user si parola "test" / "test") si nu stiu eu?
Intreb si eu poate cineva si raspunde.

PS.
Citez de aici pentru cine poate nu stie:

Quote

Astfel, începând cu luna aprilie, opțional, și cu luna iulie, obligatoriu, contribuabilii care furnizează altor companii (B2B) bunuri încadrate în categoria celor care prezintă risc ridicat de evaziune fiscală vor emite facturile în sistemul RO e-Factura, indiferent dacă beneficiarii sunt sau nu înrolați. Bunurile în cauză sunt specific menționate, și anume legumele, fructele, băuturile alcoolice, produsele minerale precum apă minerală naturală, nisip și pietriș, dar și articolele de îmbrăcăminte și încălțăminte. Pe lista autorităților au fost de asemenea înscrise construcțiile noi.

Edited by mm777, 02 May 2022 - 15:48.


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
nu  cred ca exista "cont demo" pentru SPV, va trebui sa iti faci cont.  mai mult, ca sa testezi RO e-factura, cred ca va trebui sa iti faci cont /  sa obtii acces de PJ.

Edited by strongsss, 02 May 2022 - 16:41.


#3
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
incearca solutiile oferite de alti furnizori care au integrat e-factura : smartbill, saga... pt a folosi e-factura trebuie sa te inregistrezi in spv si separat pentru a avea acces la registrul furnizorilor.
Succes !

#4
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Pentru inceput ai un program care verifica si valideaza fisieul .xml generat de programul tau de facturare. Il gasesti aici: https://mfinante.gov...ormatii-tehnice

(Validatoare pentru sintaxa UBL (inclusiv CIUS) si CII - 17.02.2022)

Cu el poti verifica daca ai erori sau nu, daca structura .xml este valida.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ce e asa greu sa-ti faci cont in SPV? Inregistrarea cu user/ parola e super easy.

#6
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View Post__Dan__, on 02 mai 2022 - 18:01, said:

Ce e asa greu sa-ti faci cont in SPV? Inregistrarea cu user/ parola e super easy.
Nu stiu ce inseamna pentru tine super easy.
Pentru mine insemna sa-mi creeze cont imediat, asa cum imi creez un cont de gmail. Sa-mi confirm cel mult numarul de telefon printr-un cod sms si basta...

Dar nu.... trebuie sa te programezi la o sedinta foto/video cu cineva de la ei... etc etc.
Am gasit aici detaliile pentru cine e curios.
Înregistrarea în SPV a persoanelor fizice pe bază de user si parolă

Faza frumoasa e ca mi-am facut ieri o programare pentru astazi. Mi-a venit un raspuns automat pe email. Dar ceva despre sesiunea Zoom (numarul sesiunii sau ceva concret) inca n-am primit nici pana acum... .

#7
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
chiar zece minute dureaza , poate mai putin

Daca ai deja o decizie de la anaf...daca nu la ghiseu sau programare

https://www.anaf.ro/...nregistrare.jsp

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate