Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Remodelare: Cum pot sa scap de masa corporala / Cum pot sa-mi pierd grasimea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Salut,
în ultimii 8_10 ani încerc sa imi controlez greutatea pentru ca nu îmi place de mine cand sunt dolofana:)dar mai mult ca ma simt foarte rau.
Am ținut foarte multe diete dar nu m-am împăcat cu niciuna.  în urma cu doi ani m-a pus la pământ o dieta care credeam ca este minune si anume: Postul intermitent.
AM exagerat cand am spus ca m-a pus la pământ dar mi-a creat niște probleme la bila pe care inainte nu le aveam.
M-am îngrășat din nou. desigur ca am luat mai multe kg decat pierdusem cu acest post.
Pe masura ce îmi reveneam am intrat în panica si nu-mi venea sa cred ca nu am o voință constanta si o sa mor dolofana..
Mi-am zis ca ultima soluție este sa  renunți la zahăr sau la paine. ceea ce inainte nici prin cap nu-mi trecuse.

Am renuntat la paine si am slabit 9 kg într-un an! Posted Image

Sunt foarte bucuroasa ca nu mi-a solicitat nervii foarte mult, doar ca plangeam de pofta cateodata:)) dar depaseam repede situatia.
MAi bine-zis am renuntat la fainoase. M-am auto spălat pe creier si mi-am spus ca tot ce tine de fainos este periculos pentru mine ca si cand as avea o alergie severă.
Deci nu am renuntat numai la paine,am renuntat la tot ce contine faina de grau. Cateodatai mananc cereale cu lapte dar nu am chef mereu..terci,
Mi-am facut de curand analize si sunt bune.
A fost greu dar acum sunt sigură ca nu o sa mai mananc paine niciodată decât dacă îmi spune doctorul..
Painea am inlocuit-o cu  paine crocanta si mamaliga cand se putea:)In rest am mancat absolut tot ce am avut chef la orice ora.
Si mai este ceva. alta schimbare am inlocuit zaharul cu miere in mare parte..
Mișcare fac dar tot fără constanta pentru ca am perioade care nu depind de mine si nu pot sa ies in parc.
Acum lucrez sa imi pun ordine si in program si intenționez sa fac mai multă mișcare pentru ca vreau sa slabesc mai accelerat si mai ales sa imi fortific muschii care încep sa piarda masa după 40.
  Am uitat sa spun ca am peste 40 de ani.Posted Image
Si eu cred ca cei care au tendința de ingrasare trebuie sa  urmeze toata viata o dieta, un stil,
Iti doresc succes si sper sa gasesti si tu o cale potrivita pentru tine.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Ai renuntat la paine = ai redus caloriile => ai slabit.
Este ok ca ai gasit ceva ce merge pentru tine.

#21
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 22.08.2012
Combinatia sport + decenta alimentara (evit cuvantul dieta fiindca imi place sa mananc) face minuni. Merg cu bicicleta la job (15 km zilnic), alerg de 2-3-4 ori pe saptamana cate 6-8 km si incerc sa nu mananc seara - si nu mai sunt tanar.
In fiecare sambata sau duminica mananc si beau ce si cat poftesc - ca sa nu capat vreo urma de frustrare.  Posted Image
Daca ma prostesc alimentar 1-2 saptamani, imediat iau 2-3 kile, desi in cel mai prost moment al meu am avut inaltimea + 8 kg (1,86 cm si 94 kg).
Desi ma ajuta mostenirea genetica si fac sport de mic, nesimtirea mi se vede pe cwr imediat.

Concluzia mea: din ambele, sport si decenta alimentara - obtii rezultate fizice bune de tot. Altfel, doar cu infometare, obtii doar boala, frustrare, foame vesnica si rezultate doar pe termen scurt.

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,050
  • Înscris: 04.03.2014

 Olteanul_sfios, on 03 mai 2022 - 16:15, said:

Combinatia sport + decenta alimentara (evit cuvantul dieta fiindca imi place sa mananc) face minuni. Merg cu bicicleta la job (15 km zilnic), alerg de 2-3-4 ori pe saptamana cate 6-8 km si incerc sa nu mananc seara - si nu mai sunt tanar.
In fiecare sambata sau duminica mananc si beau ce si cat poftesc - ca sa nu capat vreo urma de frustrare.  Posted Image
Daca ma prostesc alimentar 1-2 saptamani, imediat iau 2-3 kile, desi in cel mai prost moment al meu am avut inaltimea + 8 kg (1,86 cm si 94 kg).
Desi ma ajuta mostenirea genetica si fac sport de mic, nesimtirea mi se vede pe cwr imediat.

Concluzia mea: din ambele, sport si decenta alimentara - obtii rezultate fizice bune de tot. Altfel, doar cu infometare, obtii doar boala, frustrare, foame vesnica si rezultate doar pe termen scurt.

din seria: Nu caut nimic, doar ma laud

glumesc! :)

E corect ce zici, si secretul e motivatia de a ajunge la un mod de viata sanatos.

Edited by ionutzitaly, 03 May 2022 - 22:16.


#23
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 22.08.2012
Nu ma laud, ca nu cred ca e de lauda treaba asta.
Spun doar ca lipsa de control/grija , nesimtirea, se platesc imediat, chiar daca nu ai probleme genetice (parinti grasi, fizic de chiftea, diabet, kkmk...) sau chiar daca te misti cu fizicul de colo-colo.
Vad prieteni din tinerete care erau sportivi, unii aveau niste fizicuri de-mi plangeam de mila si rusine langa ei si care acum arata ca Piedone...
Doar infometarea nu e o solutie, daca nu e urmata de schimbarea stilului de viata.

Ieri o colega (cam 40 de ani) mi se plangea ca s-a cam ingrasat, mananca prea multe dulciuri si nu stie ce sa faca - in timpul asta rodea la un platou cu prajituri de la ziua altei colege. Posted Image
Nu mi-am dat seama daca e proasta sau doar nesimtita. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate