Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imprejmuire teren + legare la utilitati (curent)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
geutzu_00

geutzu_00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 02.01.2010
Salut!

Mi-am cumparat recent 1000mp in judetul Ilfov (com. Gradistea) teren intravilan neimprejmuit.

Nu am vecini stanga-dreapta terenului, si ma gandeam sa-mi fac un gard. Am luat legatura cu cadastristul comunei, care mi-a marcat cu
niste tarusi terenul si mi-a recomandat ca atunci cand fac gardul sa fac si o anexa (sa prind in cererea pentru obtinere autorizatie constructie gard).
Asta, pentru a putea in baza aceleai anexe sa depun cerere la ENEL/etc. pentru a-mi lega terenul la curent, deoarece dureaza foarte mult pana vin cei de la electrrica sa ma racordeze, si astfel cand ma apuc de construit casa sa am deja curent, etc.

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a imprejmui terenul si a reusi sa-l leg la utilitati (curent, apa, etc) inainte sa incep constructia casei? (care probabil va mai durat 2 ani, pana strang banii si avizele).
Initial ma gandeam sa-mi fac un gard mai ca lumea, ceva brau de beton/ prefabricate beton, dar fiindca am calculat si ma ajunge cam mult  (sunt 135 metri liniari), m-am razgandit si as vrea sa incep cu minimul necesar.

M-ar interesa sa stiu:
1. este necesar aviz de construire pentru un gard de genul celui din atasament? (stalpi din beton pusi direct in pamant si plasa + o porta acces auto)
si 2. cam care e minimul (metri patrati) necesar de anexa pentru care sa pot solicita legarea terenului la curent?
2.1 daca folosesc un container sau ceva casuta din lemn pusa direct pe BCA mai este necesar autorizatie de constructie? pot sa fac cererea la Electrica in baza acelei anexe?

Multumesc mult daca ati citit pana aici, nu prea am cunostinte nici in domeniul legislativ nici in cel al constructiilor, asa ca intreb poate se gaseste cineva binevoitor sa ma ajute cu o idee, un sfat.

Attached Files



#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Autorizatia de Construire pentru imprejmuire este obligatorie, dpdv legal, daca in cadastru terenul e trecut ca "neinprejmuit"
Despre anexa: nu exista o limitare a suprafetei, din cate stiu eu.
AC pe care sa o folosesti ca si pretext pentru racordarea la curent electric e la latitudinea Primariei. Mie, de exemplu, mi s-a spus ca nu mi se va aproba o astfel de AC. E drept ca n-am insistat.
Container sau casuta (constructii provizorii) poti sa pui dar nu te vei putea racorda la curent, iti trebuie o AC la dosarul pentru racordare.

LE: din cate am auzit unii au mai cerut (si obtinut) AC pentru put de apa, pe baza careia au solicitat bransament.
Asa cum am spus, depinde foarte mult de Primaria respectiva

Edited by crocko.dilul, 01 May 2022 - 21:07.


#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In 2016, m-am racordat la CEZ cu o factura din dedeman pentru o casuta de lemn.

In 2021, am repepat manevra la un alt teren.

Stiu ca nu e etic, si posibil ca unii sa nu fie de acord, dar de mers, merge!

Bonus, anul asta m-am racordat la gaze cu cadastru pe casuta de lemn respectiva. Are 3x3 Posted Image)

Gard din plase bordurate verzi + stalpi zincati te ajunge aprox 60 ron/ml fara manopera, iti sapi tu. Iesi ieftin si estetic cat de cat.

Edited by victor29cr, 01 May 2022 - 21:21.


#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 geutzu_00, on 01 mai 2022 - 20:28, said:

Salut!

Mi-am cumparat recent 1000mp in judetul Ilfov (com. Gradistea) teren intravilan neimprejmuit.

Nu am vecini stanga-dreapta terenului, si ma gandeam sa-mi fac un gard. Am luat legatura cu cadastristul comunei, care mi-a marcat cu
niste tarusi terenul si mi-a recomandat ca atunci cand fac gardul sa fac si o anexa (sa prind in cererea pentru obtinere autorizatie constructie gard).
Asta, pentru a putea in baza aceleai anexe sa depun cerere la ENEL/etc. pentru a-mi lega terenul la curent, deoarece dureaza foarte mult pana vin cei de la electrrica sa ma racordeze, si astfel cand ma apuc de construit casa sa am deja curent, etc.

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a imprejmui terenul si a reusi sa-l leg la utilitati (curent, apa, etc) inainte sa incep constructia casei? (care probabil va mai durat 2 ani, pana strang banii si avizele).
Initial ma gandeam sa-mi fac un gard mai ca lumea, ceva brau de beton/ prefabricate beton, dar fiindca am calculat si ma ajunge cam mult  (sunt 135 metri liniari), m-am razgandit si as vrea sa incep cu minimul necesar.

M-ar interesa sa stiu:
1. este necesar aviz de construire pentru un gard de genul celui din atasament? (stalpi din beton pusi direct in pamant si plasa + o porta acces auto)
si 2. cam care e minimul (metri patrati) necesar de anexa pentru care sa pot solicita legarea terenului la curent?
2.1 daca folosesc un container sau ceva casuta din lemn pusa direct pe BCA mai este necesar autorizatie de constructie? pot sa fac cererea la Electrica in baza acelei anexe?

Multumesc mult daca ati citit pana aici, nu prea am cunostinte nici in domeniul legislativ nici in cel al constructiilor, asa ca intreb poate se gaseste cineva binevoitor sa ma ajute cu o idee, un sfat.

Suntem (oarecum) vecini ( eu prin zona Moara Vlasiei)
similar cu tine pe partea de "curent " Si gaze
sincer..daca ai nervi si timp..apuca-te . daca nu, cauta pe cineva din "interior" ca sa nu iesi la pensie luptandu-te cu sismteul
eu am avut "vis a vis" prieten cu curent tras si cu "pile" , acum 1 an. au sarit preturile si la spaga ( oficial se numeste "deviz lucrare"):)). de la 3k la 9k ron. ( bransament de 6kw parca, sau de 8 ).
o sa ai de furca la primarie cu 1000 de hartii si aprovbariute..
bafta si sa ne vedem sanatosi "la casa noastra"

de curiozitate, pret / m2? (distanta de drum aslfatat . utilitatile "la poarta"?

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Intr-adevar, depinde foarte mult de primarie, de oamenii de acolo, daca poti cere racordarea la curent pe baza unei anexe gospodaresti.
Daca cei de la primarie sunt dispusi sa scrie in acte ca exista o anexa gospodareasca (o construiesti pana vin si iti trag curentul), atunci o sa poti sa-ti tragi curentul.  Asta in teorie. Pana iti faci dosarul la distribuitorul de electricitate si dai de inca un functionar al statului care poate iti accepta cererea sau nu, asteapta ceva spaga sau nu.
Bine ar fi sa gasesti o firma care sa iti depuna actele si care sa vina sa-ti faca bransamentul dupa ce sunt gata actele. Asa, respectiva firma deja are destule relatii si are si interes sa iasa actele, ca doar asa face bani.

Caz concret stiut de mine: da, pe baza unei anexe s-a putut trage curentul.

Edited by bai3tzash, 02 May 2022 - 09:31.


#6
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Oare ar merge ca în loc de anexă gospodărească să fie solicitată autorizație de construire (și branșamentul aferent) pentru o stație de încărcare vehicule electrice?

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1.ține minte: dacă nu ești hotărât să-ți faci o construcție acolo, ce faci provizoriu - va rămâne PERMANENT!!!
2.dacă nu-ți faci gard cu fundație, atunci toate animalele din zonă vor trece pe sub gard!!!
(victor  a zis bine: gard din plasă zincată cu fundație de beton!)
3.orice ai face, la drum să lași cel puțin o deschidere de 8 metri (depozitele de materiale îți vor trimite tiruri și macarale, stațiile de betoane vor trimite și pompă mecanizată), pe care o vei închide la finalizarea lucrărilor.

#8
geutzu_00

geutzu_00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 02.01.2010
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Trecusem deja pe la primarie inainte sa deschid topicul asta, sa cer numarul de telefon de la vecini, stanga-dreapta, si am intrebat atunci si de gard.
La fel si de la primarie mi-au sugerat sa fac si o anexa sa pot cere pentru curent. Din pacate n-am fost pe faza atunci sa intreb care e minimul necesar pentru anexa.
Acum ca ai scris @crocko.dilul, am impresia ca au mentioant si ceva de put, dar tot sugerau ca o anexa e mai bine, "ca ai si tu unde sa stai daca mai vii vara etc."

@victor29cr
suna bine, deci practic sunt la atitudinea primariei cu AC pentru anexa (daca merg pe varianta sugerata de ei sa pun si anexa odata cu gardul, ceea ce as face)
daca eram genul sa imi sap eu, probabil aveam rezolvata treaba pana acum Posted Image

@foxbat
salut vecine! pai invata-ma cum e cu spaga si toate cele, ca nu ma pricep dar ma bag Posted Image
am gasit un website, ceva e-autorizatii, si se ocupa ei sa iti obtina avize/aprobari. am trimis un mesaj la ei pe site dar nu am primit niciun raspuns, o sa mai incerc cu un telefon zilele astea.
sunt destul de neindemanatic cu birocratia, de asta am si deschis topicul aici, deci un astfel de serviciu ar fi excelent pentru mine.
legat de curiozitatea ta: 31 euro / mp. asfalt, gaz, apa, curent si iluminat public in fata terenului (curentul si apa sunt peste drum, 9 metri, am inteles de la un vecin de acolo curentul se va trage pe sub sosea). canalizare nu am, dar am inteles ca e ceva proiect in lucru si o sa apara in cativa ani.
@ bai3tzash daca ma poti ajuta cu recomandare de firma dau 1-2-3 beri Posted Image

@subss initial cand aveam de gand sa incep cu un gard serios ma intrebam si eu de ce nu pot sa cer curent pentru motorul de la poarta (poarta cu deschidere electrica)

@ gushpi victor a zis plasa bordurata, nu bordura la gard ( e un model de plasa, gen placi "tepene"). multumesc pentru sfaturi, eu ma gandisem ca o deschidere de 4 metri ar fi suficienta. mai alesa ca toata deschiderea mea e de 16 metri.
pai cand o sa ma apuc de constructia casei am de gand sa fac atunci si gardul mai serios, mai ales ca in planul meu voi avea curent&apa la momentul respectiv plus o firma mai serioasa cu care ma apuc de casa. nu as turna acum beton cu un gigel ca sa imprejmuiesc.. campul. o imprejmuire simpla e suficienta sa pun niste copaci si sa las asa pana mai strang bani si ma hotarasc mai exact.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
depinde cum ai drumul, daca ai vecini vis-a-vis. de exemplu eu nu am, si poarta de 4m a fost deajuns chiar si pentru tiruri, ca au avut unde sa intoarca
daca aveam vecini peste drum nu era posibil, si atunci macar un 6m ar fi fost ideal, daca nu chiar 8


da, eu ziceam de plasa si stalpi, fara bordura, adica sa iti sapi tu gaurile pt stalpi, atat, fara ciment in gauri.
am ridicat un gard similar recent, pretul te ajunge la 60ron/ml cu tot cu stalpi, plase, elemente de prindere, capace pt stalpi, etc + manopera

evident varianta profi e cu bodura cum zice gushpi dar si pretul creste, stiu ca intrebasei de costuri
daca nu cimentezi stalpii, poti sa il vinzi ulterior la un pret decent

ia legatura cu o firma din alea de stau pe langa CEZ ca niste capuse, de fac cablari
intreaba-i daca te pot bransa in baza unei facturi de casuta de gradina, la mine a mers, se ocupa ei de tot
bine, nici casuta aia nu e ieftina, daca iesi mai ieftin cu AC, atunci mergi cu AC

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...baza din beton a gardului te scutește multe „of”-uri (animale, apă murdară de pe stradă sau de la vecini, vânt idiot...)
io am gândit că ulița n-are mai mult de 4,5 metri, că așa-i moda azi, deci trebuie deschidere babană pentru camioane.

#11
geutzu_00

geutzu_00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 02.01.2010
salut, ce mai faceti?

hai ca am terminat gardul, cu totul a iesit fix cum mi-am propus!

Posted Image glumeam.

cum cred ca am precizat la inceputul acestui topic, sunt cam afon cu actele si interactiunea cu institutiile, asa ca am contactat o firma de pe net, le-am spus ca vreau sa imprejmuiesc terenul si sa-l leg la utilitati (am spus utilitati avand in minte doar curentul electric). si am mentionat si de o anexa gospodareasca cu gandul sa o am pe AC pentru racordare curent si utilitati pe viitor (sa nu astept AC pentru casa cand ma duc sa cer racodarea la gaz etc.)

bun, si am stabilit cu aceasta firma de pe net, ca ei se ocupa de tot pana la AC - utilitati, gard + anexa. well, lucrurile s-au miscat greoi (nici eu nu m-am grabit, primaria nici atat), 800 lei si 3 luni mai tarziu am  doar certificatul de urbanism pentru utilitati, gard si anexa.

acum asteptam de la firma cu care am vorbit sa imi trimita oferta pentru dtac gard + anexa , si colectare avize (unde apropo, am gaz, canalizare, apa, drumuri comunale, electricitate si salubritate  - pentru un gard si o anexa?).
si a trecut vreo saptamana si ceva de cand mi-au zis ca imi trimit si niciun semn.

asa ca ieri m-am apucat sa caut iar pe net, alta firma care sa ma ajute cu dosarul cu toate cele necesare pentru obtinere AC.
si am primit o oferta (± 2,000 euro proiect + avize) , si astept o alta (care din discutia preliminara va fi un 15% mai ieftin, dar implica sa mai fac eu cel putin un drum).
cei care mi-au facut prima oferta (2,000 euro ) mi-au dat si un estimat de ±3-4 luni pentru obtinere AC.

sunt detul de nou pe zona asta, dar sincer jumatate de an sa obtin AC pentru un gard si o anexa + utilitati? CU a durat cam o luna si ceva, de la primarie.

nu stiu de ce am impresia ca am facut o prostie ca am pus anexa si utilitati acolo pe CU, ca acum am mai multe avize de obtinut, si probabil cand voi face casa- alt CU si iar alte (aceleasi) avize ?!

de mentionat ca in privinta gardului m-am hotarat sa-l fac cu fundatie de beton (nu stiu sigur daca plasa sarma zincata sau lemn), iar partea de la strada fara fundatie, ca o refac dupa ce termin casa (pe care nici n-am inceput-o). ah apropo, in ritmul in care merg lucrurile, probabil o sa ma apuc sa obtin AC pentru casa, chiar daca nu am banii inca, fiindca vad ca dureaza o vesnicie oricum.

orice sfat de la cei trecuti prin viata constructiilor si a birocratiei e binevenit. Posted Image

#12
teodora_h

teodora_h

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2022
Buna tuturor,
Am de împrejmuit o curte de 1500 mp și am ales sa merg pe stâlpi de lemn cu picior metalic ce vine turnat in beton. Întrebarea mea e următoare : care e diferența (și nu de preț, ca asta am văzut și eu) intre plasa zincata și plasa zincata cu pvc?
Cea învelită in PVC oferă protecție pe termen lung? Ma interesează sa nu ruginească rapid, deoarece curtea este intr-o zona muntoasă unde este umiditate mare și mi-as dorii sa nu ma trezesc ca ruginește după un timp.

#13
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 teodora_h, on 17 august 2022 - 21:08, said:

care e diferența intre plasa zincata și plasa zincata cu pvc?

De regulă, plasa zincată simplă poate fi găsită și la grosimi mai mari ale sârmei, iar cea plastifiată are o grosime mai mică, la care se adaugă cea a stratului PVC (deci în specificații ar putea părea că sunt similare din punct de vedere al diametrului... dar evident că nu sunt, cu consecințe asupra rigidității panoului de plasă).

Quote

Cea învelită in PVC oferă protecție pe termen lung?

Da, numai să nu o confunzi cu cea zincată și vopsită în câmp electrostatic (care are o acoperire mai dură, dar mai casantă). Hornbach are vopsită, Mathaus are plastifiată, de exemplu.

Variantele numite „Eco” sunt cele cu sârmă mai subțire.

#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Plasa plastifiata este o porcarie. Cea din Dedeman. Am pus eu anul trecut. Este foarte subtire. O indoaie si un caine, daca intra pe sub ea.
Am facut alt gard anul acesta. Am folosit plasa zincata sudata. Mi s-a parut mult mai rezistenta.

De ce nu folosesti spalieri din beton? Sigur iesi mai ieftin asa. Si mai durabil.

#15
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 sacos, on 20 august 2022 - 21:57, said:

Plasa plastifiata este o porcarie. Cea din Dedeman.

Te referi la panouri din plasă bordurată sau la plasa la sul?

Am cumpărat de la Mathaus panouri bordurate plastifiate produse în România (de către Dial Hârșova) și sunt foarte ok, iar prețul este decent.

#16
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Ma refer la plasa la sul. Eu asa am dedus din mesaj. Spunea ca va folosi stalpi din lemn si plasa.
Eu m-am ferit multa vreme de plasa la sul, sudata. Am ramas surprins in mod placut. Acum vreau sa fac gardurile la gradini cum l-am facut pe ultimul. Spalieri din ciment pusi la 4 metri, contrafise la capele gardului, trei sarme intinse cu dispozitive pentru vita de vie, plasa intinsa cu centura cu clichet. A iesit foarte bine. Ca o coarda de chitara.
  Nu am vazut panouri bordurate pe stalpi din lemn.


#17
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 07.09.2021
Eu l am făcut asa..plasa bordurata plus stâlpi din țeavă rectangulara iar la porti tot din țeavă rectangulara dar mult mai groși prinși în beton .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate