Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce-i cu mania asta pentru garduri pline din beton?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

#361
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 Barboso, on 06 mai 2022 - 09:50, said:


Da, se poate intampla.  Dar mult mai rar decat intr-o curte comuna, unde nu te separa nimic de respectivii copii (potential mai multi... in curtea individuala a vecinului sunt copiii vecinului, eventual cu niste prieteni; intr-o curte comuna, de bloc, probabil sunt toti copiii din bloc, plus eventuali prieteni).
n-am gard momentan in fundul gradinii, fiind demolat de catre cel din dreapta  spatiului.
Aseara copiii vecinului din fundul gradinii s-au jucat la ei al meu la noi. Nici unul nu a vrut sa mearga la celalalt, desi puteau sa o faca.   In afara de pisici , nimeni nu exploreaza vecinatatile.  Un zid de beton nu este o piedica pentru pisici.

#362
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Da, "fiecare in curtea lui"... dar intr-un bloculet de-ala cu vreo opt apartamente, vreo trei sa zicem ca au copii, "fiecare in curtea lui" inseamna toti la gramada, chiar daca se joaca separat, chestii diferite.  Chiar n-as avea chef deloc sa mai stau si eu intre ei.

#363
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 tfmercedez, on 06 mai 2022 - 09:24, said:

Nu stiu in ce lume traiesti, dar bucurestenii si toata tara au avut un  cizmar la cîrmă, care a zis ca nu vrea sa fie centrul Bucurestiului plin de case vechi. S-a legat si de cosul de fum de la o termocentrala, ca strica peisajul si legenda spune ca daca nu disparea el la timp, se demola respectivul cos de fum.   Se vedea din Piata Unirii in directia SUD.

Ma refeream la postarea ta:

 tfmercedez, on 05 mai 2022 - 15:35, said:

Si balconul ala face toti banii!  Ma mir ca a dat primaria autorizatie pentru un balcon care iese din perimetrul privat peste domeniul public, fie el si trotuar.

Ca sa nu ramai nedumerit, traiesc in lumea in care zidarii cizmarului de-l pomenesti au construit sute de blocuri cu mii de balcoane deasupra troutuarelor circulabile, astfel incat toate zoaiele sa se scurga in capetele trecatorilor cand vreo gospodina isi spala balconul. Asa se construia pe vremuri, deci mirarea ta nu e fundamentata. Poti doar sa speri ca acum nu se mai poate construi asa ceva, dar n-are nici un rost sa te arati atat de socat de ce a fost considerat normal odata.
Apropos, si in Paris balcoanele alora sunt deasupra trotuarelor. Bine, au balcoane liliputane, nu prea stai confortabil in ele.

#364
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Ca sa nu ramai nedumerit, in majoritatea cazurilor, trotuarele au fost mutate sub balcoane pentru a se largi strazile sau a se face parcari! si asta dupa 1990!

#365
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 tfmercedez, on 04 mai 2022 - 21:12, said:


Orice spatiu, sub 10 metri latime imprejmuita cu ziduri de 2 metri, nu poate poate fi numita curte.  E un beci  fara acoperis.

Păi nu poate fi numită curte indiferent cu ce este împrejmuită.
Ce curte e aia, sub 10 m lățime?
Nu cred că e nici măcar legal, dar, de bun simț, as vede o deschidere minimă de vreo 15 metri.

#366
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 tytysor, on 06 mai 2022 - 19:44, said:

Ca sa nu ramai nedumerit, in majoritatea cazurilor, trotuarele au fost mutate sub balcoane pentru a se largi strazile sau a se face parcari! si asta dupa 1990!

Nu a murit Toma Caragiu ca i-a căzut un balcon in cap?

#367
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
“ Ion Caramitru (78 de ani pe 9 martie) a povestit pentru Libertatea momentele dramatice care au urmat cutremurului devastator din 4 martie 1977 și a relatat cum a fost găsit mort actorul Toma Caragiu, după 6 zile de căutări. Asta după ce blocul Continental de pe strada Colonadelor, redenumită apoi strada Toma Caragiu, aflată la Piața Universității, s-a prăbușit parțial, iar marele actor și-a găsit sfârșitul încercând să iasă din bloc pe casa scărilor alături de regizorul Alexandru Bocăneț.
Citește întreaga știre: Ion Caramitru, amintiri răvășitoare pentru Libertatea de la cutremurul din 1977: „Toma Caragiu și Alexandru Bocăneț au murit îmbrățișați””

Si ca sa ii satisfac curiozitatea, trotuarul si strada a fost asfaltata in anii 80 inainte vreme cand a fost construita era doar un drum de pamant oamenii aruncau cenusa de la carbuni zgura ca sa poata sa mearga fara sa se umple de imala. Asta era cartierul Blascovici in 1974

#368
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 tytysor, on 06 mai 2022 - 19:44, said:

Ca sa nu ramai nedumerit, in majoritatea cazurilor, trotuarele au fost mutate sub balcoane pentru a se largi strazile sau a se face parcari! si asta dupa 1990!
Maestre (sau maistre), am locuit intr-un asemenea bloc. Sub balconul meu era o promenada...

#369
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 DarthBane, on 06 mai 2022 - 20:13, said:



Păi nu poate fi numită curte indiferent cu ce este împrejmuită.
Ce curte e aia, sub 10 m lățime?
Nu cred că e nici măcar legal, dar, de bun simț, as vede o deschidere minimă de vreo 15 metri.
cum adinca "nici macar legal" wtf?

Uite aici..
[ https://i.postimg.cc/zfXXcwYZ/20220511-130513.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asta ori a avut noroc, ori a avut pile, in mod sigur a avut candva vecini cu case. Apoi a venit liberarea comunista, si l-a scapat de vecini. Au plantat in loc niste cutii de chibrituri umplute cu "vinituri".  In '89 s-a terminat marea planificare urbana.

Multe case au avut teren decent: 18m front stradal, 40 de metri adancime teren de la strada.  Era cinsiderat obscen de mult de catre comunisti care nationalizau asa ceva. Asa ca multi au hotarat sa vanda jumatate din teren ca sa nu piarda totul in schimbul unui apartament la bloc.


La mine in gradina este o minima senzatie de aer liber, ca deh gard transparent.

[ https://i.postimg.cc/hPBJ0dvg/20220510-104646.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Macii au inflorit la vecini. Placerea mea ca-i pot privi. Vecinii imi lauda trandafirii.

[ https://i.postimg.cc/bwFN4DyZ/20220510-104612.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#370
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Imi place culoarea tevilor de gard. E deosebita.

#371
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Nu e culoare, e metal pur.. sau deriginol in cel mai bun caz. Nu ma pun eu sa vopsesc gardul vecinilor. E bun si asa.

#372
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ala nu mai e "metal pur", e rugina curata Posted Image

#373
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Tetanos SRL

#374
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 ConstantinDriga, on 11 mai 2022 - 12:45, said:

Ala nu mai e "metal pur", e rugina curata Posted Image
si tu iti vopsesti gardul in fiecare an? Sau daca stai la bloc, balustradele de pe casa scarilor?  
Nu e gardul meu, nu ma pun sa-l vopsesc. E bun asa cum e.

 Mosotti, on 11 mai 2022 - 21:34, said:

Tetanos SRL
stai linistit, ca e zincat. Pe vremuri se folosea inclusiv la burlane. Este deruginol, un soi de grund anticoroziv.

Edited by tfmercedez, 11 May 2022 - 21:45.


#375
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Suntem la mijlocul lui iulie, si gardul inca nu este terminat.

Am pozat insa "privelistea" de la parinti, tot in Timisoara. O zona care in trecut a fost locuita de oameni normali, fiecare cu cate o casuta si o palma de pamant, delimitate cu garduri din scanduri ori plasa de sarma. Rand pe rand lumea a murit, casele s-au vandut, si a inceput "urbanizarea" cu credite la banca. Toate casele noi construite sunt cu cel putin un etaj, deci fiecare poate vedea si in gradina vecinilor de la ferestre.

Acum sunt multe garduri si ziduri din beton, fiecare celula proviaca ecouri cand se face zgomot intre pereti.

[ https://i.postimg.cc/25cFBJnW/20220709-152030.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fiecare cu parnaia lui de "curte" intre ziduri de beton.

Unele dintre parcelele de teren au fost dezmembrate, impartin proprietatile si mai marunt, evident cu ziduri din beton.

"Fratii Cristesti" care au acaparat o gramada de fabrici si terenuri prin timisoara, si-au tras zid de beton de 5-6 metri la parcarea cu kaufland.. dar terenul lor pare sa aibe vreo doua hectare, deci nu-i afecteaza prea tare

Dropped pin
https://maps.app.goo...fhJoND7n4ZjX8H9
[ https://i.postimg.cc/BQkr2Ycd/20220703-145934.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate