Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce-i cu mania asta pentru garduri pline din beton?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

#37
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Betonul e singurul material opac? Si cam toate gardurile, indiferent din ce sunt construite, au cel putin 1,7m, asa ca intimitate este. Bineinteles, daca aveti toti trambuline, ar trebui de 3 m.

#38
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Zilele trecute ma uitam pe maps la Cecenia si am ajuns pe strada asta .

Edited by drein, 01 May 2022 - 19:20.


#39
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

 drein, on 01 mai 2022 - 19:19, said:

Zilele trecute ma uitam pe maps la Cecenia si am ajuns pe strada asta .
foarte bine
sa nu vada toti curiosii ce au oamenii in curte

#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
In epoca dronelor voi credeti ca gardul de béton va da  intimitate. Va ia Elon din Starlink ca pe nimic.

#41
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu ne mai suportam intre noi.Din cauza minciunilor guvernantilor,comerciantilor si a oamenilor de rind.Este neincredere,si asta se reflecta in garduri opace,casatorii din ce in ce mai putine,si lista e lunga.

#42
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

 radunic, on 01 mai 2022 - 17:45, said:

Buncăr. E visul de aur al românului post '90. Să nu vadă careva ceva la el în curte că Doamne feri nu'ș ce se întîmplă...

La români gardul are mai multe functii; de delimitare, ofera intimitate si protectie. La vestici satele lor sunt de fapt localitati urbane.
La noi, satele au fost localitati agrare. Oamenii au sute sau mii de mp de pamant, pamant pe care-l cultiva cu te miri ce. Cand ai o proprietate mare, tendinta naturala e de a sta mai mult pe afara, de a lasa lucruri valoroase pe proprietate, de a lasa un caine liber.
E, pentru toate astea trebuie un gard adevarat, nu un gardulet de 80 cm inaltime. Vesticii au in jurul casei 100 de mp, daca ii au si pe aia. Asa ca n-au ce face cu un gard in jurul casei. Plus ca ei stau mai mult in casa, deci n-au nevoie de gard care sa-i protejeze de privirile curiosilor.

De exemplu, cum sunt astia. Pai la ce le-ar trebui gard de doi metri pentru o palma de loc. Si oricum s-ar vedea caraghios sa imprejmuiasca ditamai cotetul.

Attached Files



#43
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 vrajitoruldinoz, on 01 mai 2022 - 19:01, said:


Trebuie sa va între in cap ca curțile și casele sint in exterior și nu sint spațiu privat decit in parte. Nu te poți apăra de priviri si ginduri.

Dacă vreți să detaliați asta, cam cum spațiul meu privat e privat doar in parte, sunt f curios.


#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 DarthBane, on 01 mai 2022 - 19:38, said:

Dacă vreți să detaliați asta, cam cum spațiul meu privat e privat doar in parte, sunt f curios.
Ai detalierea chiar in citarea facuta de tine.

#45
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In prima faza chiar am crezut ca e vorba de o dezbatere .
Faptul clar !
Un coleg de forum , pana acum putea sa se uite in curtile altora ! Noii vecini au decis ca ei nu doresc asta , fapt ce il deranjeaza pe colegul nostru ca nu mai poate sa se uite in curtea celorlaltiPosted Image . Asa si ?

Argumentatia !
Cea mai simpla fara sa dai explicatii nimanui , desigur respectand legislatia in vigoare . Daca nu vrea muschiu'a fii vazut iti faci gard ! De comun acord cu vecinii sau pe limita proprietatii tale .
Punct ! Restul sunt abureli .

Dupa o scurta analiza a topicului , am vazut ca e vorba de o campanie , din aia cretina...cum ca proprietatea e naspa si trebuie sa traim ca triburile din comuna primitiva .
Succes la abureli !

 DarthBane, on 01 mai 2022 - 19:38, said:

Dacă vreți să detaliați asta, cam cum spațiul meu privat e privat doar in parte, sunt f curios.
Aia m-a scos si pe mine din minti si m-a convins 100% de ce am spus mai sus . Am vrut sa raspund naprasnic dar m-am abtinut !

Edited by Alltrack, 01 May 2022 - 19:43.


#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 19:42, said:

Daca nu vrea muschiu'a fii vazut iti faci gard !
Si neaparat heliport.

#47
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 pasilla, on 01 mai 2022 - 19:40, said:


Ai detalierea chiar in citarea facuta de tine.

Extraordinar, ce să vezi, nu sunt de acord.


#48
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Melteanu, on 01 mai 2022 - 19:25, said:

Nu ne mai suportam intre noi.Din cauza minciunilor guvernantilor,comerciantilor si a oamenilor de rind.Este neincredere,si asta se reflecta in garduri opace,casatorii din ce in ce mai putine,si lista e lunga.

Este vina oamenilor

Majoritatea își pun garduri și se ascund pentru că fac ceva ilegal. Tot spectrul, de la un mic ciubuc atelier ilegal la crime tip Dinca



#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

 DarthBane, on 01 mai 2022 - 19:38, said:

Dacă vreți să detaliați asta, cam cum spațiul meu privat e privat doar in parte, sunt f curios.


E privat dar e sub incidenta legilor, in cazul asta  de urbansim. Adica nici pe departe nu insemna privat = "fac ce vreau ca e al meu".
Spatiul vizibil nu poate fi 100% privat in nici un caz, pentru ca ce faci tu acolo afecteaza pe altii in mod direct si fizic. Toata lumea civilizata are regulmente foarte stricte in privinta a ce faci tu in spatiul asta "privat", de la culoarea cu care iti vopsesti casa pina la cit de des iti tunzi iarba in curte.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 May 2022 - 19:50.


#50
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 pasilla, on 01 mai 2022 - 19:43, said:

Si neaparat heliport.
Daca as avea bani de elicopter , cu siguranta Posted Image !

#51
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Tu stai la bloc băi @Flat, de ce te bagi in discuție?

Oricum, concluziile tale sunt stupide, oamenii își doresc intimitatea, pur și simplu.

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

 DarthBane, on 01 mai 2022 - 19:51, said:

Tu stai la bloc băi @Flat, de ce te bagi in discuție?

Oricum, concluziile tale sunt stupide, oamenii își doresc intimitatea, pur și simplu.


Isi dorect intimitatea cu pretul unui oras oribil si al unei societati distorsionate.

#53
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Si intimitatea la sat cum o cataloghezi?

#54
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu ai înțeles că egoismul e mai presus de oraș

Și la bloc romanul e interesat de ce e până la ușa lui.. restul spatii comune, scara blocului, spațiul verde din jur, da-le dracului, sa se degradeze. Sau mai bine sa facem niste parcări

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate