Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Ce-i cu mania asta pentru garduri pline din beton?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

#19
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Poate la voi e lumea mai buna, si nu este lacoma, invidioasa, ca sa faca tot felul de sicane. Si eu daca as avea bani, la fel, mi-as face garduri de boltari de minim 2 metri, ca la puscarie, sa stau linistit, sa nu mai vad cum intind gatul vecinii, sa vada ce fac eu in curte sau in gradina, daca vine cineva la mine indiferent de motiv, imediat apar pe langa gard sa asculte ce vrea ala de la mine.
Vecinul de langa mine si-a construit cotetul de porci la 20-30 cm de gardul meu si toata mizeria de la porci, o da in spatiul ala dintre gard si cotet. Nici nu vreti sa stiti cum miroase vara cand e cald. Langa poarta de la drum, in curte, am fantana facuta de strabunicii mei, cred ca are mai mult de 100 de ani, toti vecinii care nu aveau fantana, de-a lungul anilor, luau apa de la mine. Niciodata nu am oprit pe cineva sa ea apa nici macar in perioade de seceta cand era apa putina, nici parintii mei, nici bunicii. Acum mai iau apa doar doua babe si inca un vecin care are doua fantani in curte, dar spune ca nu-i ajunge apa si cara in continuare cu 2 galeti apa de la mine, mai rar cei drept decat inainte cand avea o singura fantana. Restul vecinilor si-au facut fantani proprii.
Ieri am gasit un pet de Pepsi de 0,5 litri aruncat in fantana, care plutea pe apa! Nu cred ca a venit cineva strain si l-a aruncat acolo, tot cineva de langa mine. In spatele meu locuia o baba care a murit de cativa ani si acum casa este nelocuita, dar mai vine un fiu de-al ei vara de la Galati si mai locuieste cate o luna. Cineva acum vreo 3-4 ani, a aruncat un caine mort in fantana ei, judecati si voi ce oameni rai! Vecinul de peste drum si-a facut fosa septica din doua tuburi de fantana, langa gardul de la drum, la fel nu vreti sa stiti, cum miroase cand e cald afara si esti langa poarta sau daca bate vantul din directia aia.

#20
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Era o vorba din batrâni: "Gardurile inalte fac vecinii buni"
Anul trecut şi-a refăcut vecinul gardul şi m-am bucurat că l-a făcut din bolţari înalt de vreo doi metri, mă simt mai bine aşa mai ales că primeste vizite dese, grătare, sporovăială, etc.

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
“De ce exista garduri, nu e ca si cum cineva ar vrea sa fure ceva, oameni sintem toti?”
Dupa ce sint ei furati “Stiti cumva unde gasesc garduri electrificate?”

Ma amuza si milionarii aia care se prefac ca mor de grija migrantilor, pina cind se muta cu corturile la ei pe peluza :lol:



#22
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Daca era gard de beton , unul din voi nu isi mai cumpara si el trambulina.

Edited by bleujandarm, 01 May 2022 - 18:20.


#23
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017

 tfmercedez, on 01 mai 2022 - 16:23, said:

Este mult mai placut si reconfortant, ca orizontul sa se inchida cu balarii/plante , pomi , fie ei si ai vecinilor, decat sa te blocheze vizual un zid gri din beton.
In alte tari mai civilizate, nici gardurile nu se mai poarta, poate ceva modic, un gard viu, nu prea inalt.

In ce zona a tarii stai de s-au mutat asa mari iubitori de beton langa tine?
Eu cred ca betonul trebuie folosit doar la fundatia casei, dar si acolo mai merge fentat daca e posibil, se poate face din pietre mari

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ca sa nu ne certam o sa schimb viziunea intrebarii Posted Image .
De ce ar trebui ca toti vecinii si toti cei care circula pe strada ar trebui sa vada oricand tot ce se petrece in curtea mea ? Cu argumente !

#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Imi place subiectul.Consider ca oamenii s-au inrait,domina invidia,rautatea,priviri pline de rautate.Consider oportun un gard prin care nu se vede nimic.Ca cel de ciment costa exagerat si as prefera alt tip de gard,asta e deja o viziune personala.

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 17:43, said:


Mie imi ies 5 proprietati vecine ! De ce ar trebui ca minim 5 familii si de multe ori impreuna cu o gramada de invitati sa se uite fara nici o rusine la ce mananc , ce pun pe gratar , ce fac sau cu ce costum de baie sunt imbracat prin curte ? Multe altele .
Sau pe topicul asta sunt cei care vor sa vada ce fac toti vecinii Posted Image ?
Ce contează ca vecinii afla ce mănânci?

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 catalina1, on 01 mai 2022 - 18:37, said:

Ce contează ca vecinii afla ce mănânci?
Deci , de ce ar trebui sa stie ce mananc si cand ? Motivatia...cu argumente !

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Prin cartierele astea cu garduri mai lipseste un turn pe la colturi unde sa stea garda.
Cum dracu sa dai bani sa trăiești intr-o pușcărie nu înțeleg.
Astea sint obiceiuri de lumea a 3-a, le vezi prin țările din America de sud dar nu in cele vestice.

#29
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 18:30, said:

Ca sa nu ne certam o sa schimb viziunea intrebarii Posted Image .
De ce ar trebui ca toti vecinii si toti cei care circula pe strada ar trebui sa vada oricand tot ce se petrece in curtea mea ? Cu argumente !

De ce iti inchipui ca toti vecinii si toti cei care trec pe strada VOR sa vada oricand ce se petrece in curtea ta?

DACA ai aceste griji, temeri, iti poti crea in curte niste spatii / zone mai "intime", iti poti trage un gard viu pe care il poti duce lejer in doi metri sau peste...
Sau chiar te poti izola intr-un varf de munte, pentru ca ce sa crezi, intr-o comunitate mai mica sau mai mare dar daca are cineva in cap si motiv sa te "spioneze" o va face cu tot gardul tau de beton.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 18:43, said:


Deci , de ce ar trebui sa stie ce mananc si cand ? Motivatia...cu argumente !
Nu am zis ca ar trebui. Am intrebat ce contează dacă vad.

Stai, trebuie sa explic partea de avantaje in a trai fără oribilitatile alea de beton?

Edited by catalina1, 01 May 2022 - 18:47.


#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 18:43, said:

Deci , de ce ar trebui sa stie ce mananc si cand ? Motivatia...cu argumente !
Pentru asta iti faci un foisor elegant unde poti manca si cand ploua sau e mai frig afara... iti faci unul ceva mai spatios si poti sa si dormi acolo la aer curat cand este canicula.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 18:30, said:

Ca sa nu ne certam o sa schimb viziunea intrebarii Posted Image .
De ce ar trebui ca toti vecinii si toti cei care circula pe strada ar trebui sa vada oricand tot ce se petrece in curtea mea ? Cu argumente !

Dar ce se petrece așa interesant?
Oricum e vorba de estetica si urbanism. Chestiile astea trebuie reglementate la nivel de oraș, sa n-ai voie și gata.
O nedumerire a mea personală e cum te simți tu intr-o curte relativ mică cu gard de pușcărie. Și dacă vecinul nu se simte bine, de ce sa ai tu voie sa ii distrugi priveliștea.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 May 2022 - 18:53.


#33
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

 vrajitoruldinoz, on 01 mai 2022 - 18:51, said:

Dar ce se petrece așa interesant?
Oricum e vorba de estetica si urbanism. Chestiile astea trebuie reglementate la nivel de oraș, sa n-ai voie și gata.
O nedumerire a mea personală e cum te simți tu intr-o curte relativ mică cu gard de pușcărie.
mie nu mi se pare o idee buna cea a regelemntarii gardurilor curtilor nici in occident
daca as vrea intimitate de ce sa nu am dreptul sa imi fac zid inalt?

#34
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 17:43, said:

Mie imi ies 5 proprietati vecine ! De ce ar trebui ca minim 5 familii si de multe ori impreuna cu o gramada de invitati sa se uite fara nici o rusine la ce mananc , ce pun pe gratar , ce fac sau cu ce costum de baie sunt imbracat prin curte ? Multe altele .
Sau pe topicul asta sunt cei care vor sa vada ce fac toti vecinii Posted Image ?

De ce crezi ca intereseaza pe cineva ce faci tu? Faci ceva in curte ce nu fac si altii?
Cred ca oamenii care trec pe langa garduri si se uita in curti, o fac pentru un copac gen sau ca le-a atras atentia ceva sau se uita in gol. Nu cred ca se uita nimeni la ce mananci tu si ce slipi porti, de parca cine stie ce...

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cr1spy, on 01 mai 2022 - 17:31, said:

Ce mi-a placut asta:

Pentru că astfel sunt niște cazemate. Oamenii ar trebui să spună: Vând cazemată cu gard de 2 metri și jumătate”, a explicat Suditu.

:lol:
Ce mi-a placut :D
Poate le e frica de hoti, huligani, baieti de cartier.

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 18:43, said:


Deci , de ce ar trebui sa stie ce mananc si cand ? Motivatia...cu argumente !

Pari a fi obsedat de cum și cind se uita alții la tine. Și ce crezi TU ca au ei in priviri și minte! De fapt nu numai tu, ci pare a fi ideea principala: de ce se uita urit la mine, de ce sa știe, de ce au invidie in priviri. Auzi, cică ăilalți s-au înrăit :).
Trebuie sa va între in cap ca curțile și casele sint in exterior și nu sint spațiu privat decit in parte. Nu te poți apăra de priviri si ginduri.
De altfel problema esențială nu este intimitatea - aia poate fi construită prin mai multe metode - ci gardurile urite si care strica aspectul. Dacă vrei sa plantezi arbuști de 3m nu cred ca se plinge nimeni.

 SfaturiFaraTroleala, on 01 mai 2022 - 18:53, said:


mie nu mi se pare o idee buna cea a regelemntarii gardurilor curtilor nici in occident
daca as vrea intimitate de ce sa nu am dreptul sa imi fac zid inalt?

Sau un bloc de 8 etaje?
Trăiești in societate, ea vine cu reguli.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 May 2022 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate