Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce-i cu mania asta pentru garduri pline din beton?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Am mai povestit prin alte parti, ca proprietatea vecina s-a vandut, iar noii proprietari s-au apucat de modificari majore la casa.
Casa nu este gata, dar acuma s-au apucat sa faca gard nou.
Gardul lateral dintre "tarlale" era din plasa de sarma, cu tufe, vita de vie, liliac etc, mai batea soarele prin el, circula aerul. Gardul respectiv este obligatia noastra, fiind pe partea dreapta cand stai cu spatele la strada.  Ei prefera sa-l faca pe banii lor, pe terenul lor, un "gard", defapt zid de beton, gros de 30 cm, inalt de 1.8-2metri, si cu fundatie de beton adanca de 70 cm, cu armatura de fier beton.

La parintii mei, a fost o situatie similara in fundul gradinii, am facut noi gard cu o fundatie mica de beton, in care erau prinsi niste stalpi din teava cu plasa de sarma, fundatia pe terenul nostru.
Au murit vecinii din fundul gradinii, cei de pe strada paralela, si au venit si acolo alti proprietari cu planuri marete.
Nu a fost bun gardul nostru, asa ca au mai construit si ei alt gard din beton, cu fundatie noua, cu boltari din beton, la peste 2 metri inaltime. Arata oribil. Doua garduri lipite, pentru ce?  Defapt am uitat sa spun, a prima data au facut un gard cu stalpi din beton, intre care s-au pus niste placi prefabricate din beton, si dupa un an, l-au demolat si au facut altul din boltari de beton. Pentru ce kkt atata risipa de bani, munca si materiale?

Acuma contemplez la mine in curte, ultimele ore de "open space" , ca s-a demolat gardul vechi. Vecinii mei, au "granita cu vreo 4 proprietati, avand gradina foarte lunga, se invecineaza cu mine si cu alt vecin pe partea lor stanga, vreo doua proprietati in fundul gradinii, si unul pe partea dreapta . Acuma avem spatiu liber  neingradit cu totii. Nimeni nu a intrat la altul, nici macar catelul meu nu s-a aventurat in explorari pe la ceilalti vecini. Doar pisicile sunt putin nedumerite cu " spatiul Schengen"  creat. In curand urmeaza zidul Berlinului.

Am observat acest fenomen in multe locuri unde se construiesc case noi. Toti isi fac ziduri de beton, stau intr-o celula, un acvariu, isi aud ecoul in zidurile care le inconjoara proprietatea. Pentru ce?  Oricum un zid de genul, nu opreste invazia rusilor, in caz de.

Asa arata acuma, pisica mea face plaja pe trambulina vecinului, ca a mea nu stiu de ce nu e buna.


[ https://i.postimg.cc/hj0bhWwX/20220501-170323.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A doua poza e pe linia granitei, la vecini, terenul este cu o palma mai inalt.
[ https://i.postimg.cc/8CQhHzgF/20220501-170344.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este mult mai placut si reconfortant, ca orizontul sa se inchida cu balarii/plante , pomi , fie ei si ai vecinilor, decat sa te blocheze vizual un zid gri din beton.


In alte tari mai civilizate, nici gardurile nu se mai poarta, poate ceva modic, un gard viu, nu prea inalt.

Edited by tfmercedez, 01 May 2022 - 16:29.


#2
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
In Romania se fura mult. Toti furiciosii astia imbogatiti se ascund, sa nu fie vazuti ce fac.
Dinca de la Caracal de ce avea garduri de beton de 2,5 m ca la puscarie?
Sa nu fie vazuti politaii care veneau pe la el, fetele pe care le rapea si le trafica.
Eu pe toti care ii stiu cu garduri de-astea sunt cu personalitati de tip Jekill & Hyde.
Poate or exista si exceptii, dar eu numai de-astia am vazut, fara exceptie.

Edited by Cr1spy, 01 May 2022 - 16:33.


#3
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ai incercat sa vorbesti cu ei? Daca sunt "new entry" in zona e normal sa nu se simta protejati fara gard!

#4
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
si bunicul meu in anii 90 cand s-a apucat sa repare dacii la el in garaj a facut un gard inalt sa nu vada toti curiosii cu ce se ocupa acolo
anii au trecut, bunicii au murit, dar mie imi place asa, sa am privacy in curte, pot sta si face plaja nud :D

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Pui și tu niște tufe de zmeura, iedera, ceva.
Iei vopsele și te apuci de grafitti.
Te muti cu masa și trambulina lângă vecinul din partea opusa.
Vezi? Soluții sunt.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

 slai, on 01 mai 2022 - 16:40, said:

Pui și tu niște tufe de zmeura, iedera, ceva.
Iei vopsele și te apuci de grafitti.
Te muti cu masa și trambulina lângă vecinul din partea opusa.
Vezi? Soluții sunt.
cu vecinii pe care nu-i vezi, nu te cunosti. Am vazut prin parti uniincare au montat in fata casei banca si masa. Stau in strada la baliverne.

Cu vecinii de dupa ziduri, nici nu ne salutam, pentru ca nu ne cunoastem.

La parinitii mei, inainte cand traiau bunicii, era un gard micut, si aveam si o portita. Venea baba vecina sa ne faca mamaliga cu lapte cand eram singuri acasa, ca bunicii mai mergeau la serviciu.
Ce vremuri..

Cel mai tare ma deranjeaza ca de la poarta pana la garaj, am avut o bolta sudata,  peste gard, si  prinsa pe zidul casei, pe care crestea vita de vie. A trebuit sa taiem via, si toata bolta de fier.  Era frumos vara, verde, umbra, la final toamna aveam si struguri de un must.

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am garduri de beton de 2,4 metri , atat s-a putut ! Daca ar fi dupa mine le-as face de 5 metri Posted Image !
Si la 2,4 metri vecinii se zgaiesc toata ziua la ce fac si ce am prin curte .
PS - Nu am furat niciodata nimic in viata mea , nu sunt Dinca sau Jekill & Hyde , vreau un minim de intimitate .
PS 2 - Vrei pomi si verdeata si flori , planteaza-le pe ale tale !

Edited by Alltrack, 01 May 2022 - 17:24.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tfmercedez, on 01 mai 2022 - 16:50, said:

La parinitii mei, inainte cand traiau bunicii, era un gard micut, si aveam si o portita. Venea baba vecina sa ne faca mamaliga cu lapte cand eram singuri acasa, ca bunicii mai mergeau la serviciu.
Ce vremuri..
Ce vremuri....
Acum e ca in jungla.


Am si eu niste vecini noi. Inca nu ii cunosc. S-au apucat sa construiasca casa si sunt curios cum vor proceda cu gardul.

Edited by pasilla, 01 May 2022 - 17:28.


#9
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
cred ca tu ai citit articolul din hotnews inainte sa deschizi thread aici: https://www.hotnews....ile-publice.htm

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce mi-a placut asta:

Pentru că astfel sunt niște cazemate. Oamenii ar trebui să spună: Vând cazemată cu gard de 2 metri și jumătate”, a explicat Suditu.

:lol:

#11
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Foarte fain arata. Ce pacat...

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 17:23, said:

PS - Nu am furat niciodata nimic in viata mea , nu sunt Dinca sau Jekill & Hyde , vreau un minim de intimitate .
Daca ti-ai oferit minimul de intimitate cu un gard de beton de 2.4m ("le-as face de 5 metri"), maximul de intimitate ce mai inseamna? Gradina cu acoperis Posted Image?

#12
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu prea vand astia cazematele.. Au studiat si vecinatatile, e he, he... nu este chiar asa cum cred unii...
Cand construiesti una... nu pleci ca si cu cortul...

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 tfmercedez, on 01 mai 2022 - 16:23, said:

Vecinii mei, au "granita cu vreo 4 proprietati, avand gradina foarte lunga, se invecineaza cu mine si cu alt vecin pe partea lor stanga, vreo doua proprietati in fundul gradinii, si unul pe partea dreapta .
Mie imi ies 5 proprietati vecine ! De ce ar trebui ca minim 5 familii si de multe ori impreuna cu o gramada de invitati sa se uite fara nici o rusine la ce mananc , ce pun pe gratar , ce fac sau cu ce costum de baie sunt imbracat prin curte ? Multe altele .
Sau pe topicul asta sunt cei care vor sa vada ce fac toti vecinii Posted Image ?

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 drein, on 01 mai 2022 - 17:33, said:

maximul de intimitate ce mai inseamna? Gradina cu acoperis Posted Image?
Buncăr. E visul de aur al românului post '90. Să nu vadă careva ceva la el în curte că Doamne feri nu'ș ce se întîmplă...
Newsflash - nu se întîmplă nimic. Hoții au alte metode de a afla unde e de dat gaură și un gard de 3 metri nu-i oprește.
Iar intimitatea o poți obține și fără să ridici cazemate. Există plante prin care nu vezi mai nimic și există și plante prin sau peste care nu poți trece fără să-ți lași pielea. Dar mai avem pînă la faza la care ne pasă și de alții. Deocamdată sîntem încă în etapa "e democrație, fac ce vreau", " las' că merge și așa" plus "ce te f*te, bă, ce fac eu cu banii mei?".

PS - plus evident autoritățile care sînt autoritare unde nu trebuie și cîrpe tot așa. Teoretic în București e obligatoriu ca toate gardurile spre stradă să fie transparente. Practic însă...

#15
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 radunic, on 01 mai 2022 - 17:45, said:

Buncăr. E visul de aur al românului post '90. Să nu vadă careva ceva la el în curte că Doamne feri nu'ș ce se întîmplă...
Eu propun si ca toate blocurile sa fie din sticla transparenta . De ce sa nu vada toata lumea ce faci...si daca stai pe WC ca ''Doamne feri nu'ș ce se întîmplă...'' !

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 17:43, said:

Mie imi ies 5 proprietati vecine ! De ce ar trebui ca minim 5 familii si de multe ori impreuna cu o gramada de invitati sa se uite fara nici o rusine la ce mananc , ce pun pe gratar , ce fac sau cu ce costum de baie sunt imbracat prin curte ? Multe altele .
Sau pe topicul asta sunt cei care vor sa vada ce fac toti vecinii Posted Image ?
GDPR :lol:

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 tfmercedez, on 01 mai 2022 - 16:23, said:

Asa arata acuma, pisica mea face plaja pe trambulina vecinului, ca a mea nu stiu de ce nu e buna.
Mîța știe unde e mai bine (pe trambulina vecinului e soare, a ta e la umbră) și mai comod (trambulina vecinului are plasa și mîța e rezemată de plasă).

 Alltrack, on 01 mai 2022 - 17:49, said:

Eu propun si ca toate blocurile sa fie din sticla transparenta . De ce sa nu vada toata lumea ce faci...si daca stai pe WC ca ''Doamne feri nu'ș ce se întîmplă...'' !
Io propun să citești tot ce am scris, domnu' pasionat de cazemate...

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

 tfmercedez, on 01 mai 2022 - 16:23, said:


Este mult mai placut si reconfortant, ca orizontul sa se inchida cu balarii/plante , pomi , fie ei si ai vecinilor, decat sa te blocheze vizual un zid gri din beton.


In alte tari mai civilizate, nici gardurile nu se mai poarta, poate ceva modic, un gard viu, nu prea inalt.

Ce cretini!!!
Pacat de tot spatiul ala verde de acolo de la voi, de toti pomii aia.

Am vazut in Belgia, Olanda si Franta proprietati [case] inconjurate de un mic gard viu si nici ala pe tot perimetrul, in fata acselor unde ar fi portita si poarta pentru acces auto pur si simplu nu este nimic :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate