Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Viteza scriere prea mica(de 10x mai mica decat citire) la SSD?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Nu am dat mare atentie pana acum si nici nu ma pricep. Dar ceva mi s-a parut suspect de cand am noul laptop, cand copiez fisiere mari(ce implica automat scriere), nu merge chiar repede. Asa ca m-am gandit sa fac niste teste. Mai jos aveti imaginile relevante.

Sa fie vreo setare gresita in windows, sa fie nevoie de drivere? E normal asa ceva, mai ales ca e M2 NVME?

Attached Files



#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu cred ca sunt intocmai. Asa arata si la mine, pe nvme.

Attached File  Screenshot 2022-05-01 133105.png   40.51K   12 downloads

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt mai multe psoibilitati;
- Lipsa OP ( over provisioning ) - adica spatiu lasat nepartitionat pe SSD - pe la 20% e ideal ptr cresterea vitezei la scriere.
- Lipsa cache sau cache prea mic - la SSD-urile mai ieftine unii producatori nu pun si cache DDR sau eventual SLC NAND, sau pun foarte putin. Cand se umpel cache-ul scade viteza.

Drivere... pai alea mai greu - ptr PCIe ar trebui driverele placii de baza - chipset. Altele n-ai de unde - le pune Winedos=ul.

Deci daca OP-ul exista, problema e la producatorul SSD-ului - e limitat hardware.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Cat spatiu liber ai pe SSD ?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Drumroll, on 01 mai 2022 - 11:49, said:

E normal asa ceva, mai ales ca e M2 NVME?
Nu conteaza portul daca electronica din ssd e de proasta calitate. Si e la acel model.

#6
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 Ann0nyym0us, on 01 mai 2022 - 12:31, said:

Eu cred ca sunt intocmai. Asa arata si la mine, pe nvme.
M-am linistit! Posted Image

 eiffel, on 01 mai 2022 - 12:34, said:

Sunt mai multe psoibilitati;
- Lipsa OP ( over provisioning ) - adica spatiu lasat nepartitionat pe SSD - pe la 20% e ideal ptr cresterea vitezei la scriere.
- Lipsa cache sau cache prea mic - la SSD-urile mai ieftine unii producatori nu pun si cache DDR sau eventual SLC NAND, sau pun foarte putin. Cand se umpel cache-ul scade viteza.
Nu, nu am spatiu lasat nepartitionat. Am niste partitii linux, dar nu nepartitionat.
Posibil cu cache-ul, insa pare ca nu e specificat, spre deosebire de hdd-uri.

 ChemTeacher, on 01 mai 2022 - 12:35, said:

Cat spatiu liber ai pe SSD ?
37% pe cea mai mare(vreo 110gb din 295), 15% pe alta mai mica si 50% pe una si mai mica.

 neagu_laurentiu, on 01 mai 2022 - 12:45, said:

Nu conteaza portul daca electronica din ssd e de proasta calitate. Si e la acel model.
Mda, probabil asta e, hardware ieftin si prost desi unii laudau kingston. Cu asta a venit laptopul, am sa schimb ssd-ul m2 candva.
Deocamdata am sa mai adaug un ssd pe 2.5 SATA care presupun ca o sa fie mult mai dezastru Posted Image

Edited by Drumroll, 01 May 2022 - 13:16.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 30.08.2006
Asa se comporta la mine cel mai ieftin Kingston NVME, fara cash DRAM, instalat pe un adaptor pe PCIE 2.0. Deci placa are suport NVME in bios dar fara slot hardware. Ceva mai iesit din comun. Procesorul e un FX8350. E incarcat 40% cu date.
Attached File  download.png   161.94K   34 downloads

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Drumroll, on 01 mai 2022 - 13:15, said:

Deocamdata am sa mai adaug un ssd pe 2.5 SATA care presupun ca o sa fie mult mai dezastru Posted Image
Nu mai alege la intramplare, vezi parametrii in scriere indelungata, in pret bun ai doar Samsung EVO, WD Blue si Crucial MX-500.

 Leo2006, on 01 mai 2022 - 13:33, said:

Asa se comporta la mine cel mai ieftin Kingston NVME
Nu-i acelasi SSD. Si testeaza-l la scriere niste giga buni (date variate nu cum face acel tester cu fisiere avand 01234..256 unde aplica arhivarea - de asta ai in parametrii ssd atat scriere si scriere nand).

Edited by neagu_laurentiu, 01 May 2022 - 13:51.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 30.08.2006
Am patit chestia asta cu scrierea foarte lenta dar nu mai stiu cum am rezolvat-o. Cred ca am lasat-o asa pana am reinstalat.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
"Noul laptop" cu SSD la 96% viață și peste 4500 ore funcționare? Asta înseamnă aproape 2 ani cu utilizare de 6 ore zilnic. Sau un an la folosire 12 ore zilnic...

CrystalDiskMark are în meniul Setări bifă pentru SSD NVMe, activeaz-o înainte de test.

Deși nu e foarte relevant, poți rula user benchmark pe laptop, măcar vezi cum e ssd-ul tău față de altele identice.

Ai posibilitatea să testezi SSD-ul intr-un PC? Măcar elimini partea hardware din ecuație.

Sper că rulezi Windows 10 sau 11, nu Windows 7...

Eu aș face backup al datelor și aș reinstala Windowsul cu formatare integrală a SSD-ului. O singura partiție (sau 2 , dacă rulezi două sisteme)  de 400-425 GB în total, restul rămași nealocati pentru OP.

Din BIOS poți încerca să treci din AHCI în RAID, chiar daca ai un singur SSD, e posibil să obții viteze mai bune (pentru că drivere mai bune...). Atenție că se pierd datele la modificarea setării.

Edited by nei-k, 02 May 2022 - 11:31.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 Drumroll, on 01 mai 2022 - 13:15, said:

Nu, nu am spatiu lasat nepartitionat. Am niste partitii linux, dar nu nepartitionat.
Posibil cu cache-ul, insa pare ca nu e specificat, spre deosebire de hdd-uri.

Pai n-ar strica sa lasi ceva spatiu nepartitionat la capatul "discului". Ajuta la cresterea vitezei de scriere.
Daca nu e mentionat cache-ul cel mai probabil nu exista.

#12
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 nei-k, on 02 mai 2022 - 11:31, said:

"Noul laptop" cu SSD la 96% viață și peste 4500 ore funcționare? Asta înseamnă aproape 2 ani cu utilizare de 6 ore zilnic. Sau un an la folosire 12 ore zilnic...

CrystalDiskMark are în meniul Setări bifă pentru SSD NVMe, activeaz-o înainte de test.

Deși nu e foarte relevant, poți rula user benchmark pe laptop, măcar vezi cum e ssd-ul tău față de altele identice.

Ai posibilitatea să testezi SSD-ul intr-un PC? Măcar elimini partea hardware din ecuație.

Sper că rulezi Windows 10 sau 11, nu Windows 7...

Eu aș face backup al datelor și aș reinstala Windowsul cu formatare integrală a SSD-ului. O singura partiție (sau 2 , dacă rulezi două sisteme)  de 400-425 GB în total, restul rămași nealocati pentru OP.

Din BIOS poți încerca să treci din AHCI în RAID, chiar daca ai un singur SSD, e posibil să obții viteze mai bune (pentru că drivere mai bune...). Atenție că se pierd datele la modificarea setării.
Eh, "noul" Posted Image pentru mine in raport cu vechiul, are 9 luni - il tin deschis cam toata ziua de dimineata pana seara, ca il folosesc si pt munca si pt orice...

Am bifat aia cu nvme, fara are rezultate un pic mai slabe..

N-am posibilitatea sa testez in PC dar nu conteza oricum, am de gand sa iau alt m2 cred ca samsung de 960 sau cat e...

Windows 10 folosesc

Da, e clar ca am haos grav dar momentan nu am ce face ca treburi de la munca si in curand o sa mai folosesc vreo 20-40 gb..

 eiffel, on 02 mai 2022 - 11:33, said:

Pai n-ar strica sa lasi ceva spatiu nepartitionat la capatul "discului". Ajuta la cresterea vitezei de scriere.
Daca nu e mentionat cache-ul cel mai probabil nu exista.
O sa fac asta cand iau m2-ul samsung desi 20% mi se pare cam risipa... chiar asa mult trebuie?

Edited by Drumroll, 02 May 2022 - 16:36.


#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Pe PC am ADATA SU650NS38 240.0 GB, tip NGFF, montat in slotul m.2 a placii de baza, Gigabyte GA-H170 Gaming 3. Aveti idee daca pot obtine performanta mai buna la citire daca instalez un m.2 tip NVMe cu capacitate maxim 240/256 GB?

Attached Files



#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 Drumroll, on 02 mai 2022 - 16:36, said:

O sa fac asta cand iau m2-ul samsung desi 20% mi se pare cam risipa... chiar asa mult trebuie?

Vezi linkurile din primul post de aici - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/

20% ar fi totalul. Ele oricum vin cu ceva OP din fabrica, dar e ascuns.
De ex daca scrie pe el ca e de 500 Gb el are in realitate 512Gb - 12 Gb sunt OP ascuns. Mai ia un pic si din ce se pierde la "formatare". Nu stau sa fac calculele acum dar va fi vazut cam 480-490 Gb in Windows. Tu trebuei sa completezi restul cum ar veni.

Daca iti iei Samsung iti poate face el OP-ul din Samsung Magician, dupa ce il instalezi.

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
@cris2d2 placa ta suportă SSD M.2 NVMe și vei obține viteze mai mari, însă depinde de specificațiile SSD-ului. Să fie minim PCIe Gen3 x4

#16
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 nei-k, on 03 mai 2022 - 12:42, said:

@cris2d2 placa ta suportă SSD M.2 NVMe și vei obține viteze mai mari, însă depinde de specificațiile SSD-ului. Să fie minim PCIe Gen3 x4
Mulțumesc!
Sunt curios dacă și chipset-ul plăcii de bază contează la aceste viteze sau e suficient standardul de conectare?! Altfel spus, același drive m2 nvme conectat la placa mea VS o placă + cpu de ultimă generație, va oferi aceleași viteze?

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Daca SSD e legat la aceeasi magistrala cu GPU si folosesti GPU dedicat, s-ar putea sa fi penalizate pe ambele componenete. Poti cauta informatii despre cum gestioneaza CPU si chipset H170 situatia :)

#18
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 nei-k, on 03 mai 2022 - 17:24, said:

Daca SSD e legat la aceeasi magistrala cu GPU si folosesti GPU dedicat, s-ar putea sa fi penalizate pe ambele componenete. Poti cauta informatii despre cum gestioneaza CPU si chipset H170 situatia Posted Image
In manulul placii de baza e mentionat ca o unitate m2 PCIe poate functiona la viteza x4 in anumite conditii. Asadar, ma gandesc ca atat timp cat indeplinesc aceasta conditie, viteza unui ssd m2 pcie x4 ar trebui sa fie atinsa. Adica, ar trebui sa instalez ssd-ul m2 in slotul de jos de sub placa video (M2A) iar celelalte unitati ssd sata in sloturile sata4 si sata5.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate