Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

iOS 16

- - - - -
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#253
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
e o caracteristica noua pentru a proteja sanatatea bateriei, din pacate incarcarea wireless incalzeste si dauneaza cel mai tare bateriei dpmdv

Edited by jericho, 26 September 2022 - 09:00.


#254
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 03.04.2020
Voi aveti probleme in IOS 16 cu aplicatia bancara YOU BRD, asta in cazul in care o folositi?
A venit un update al aplicatiei cam in acelasi timp cu IOS 16 si nu stiu unde e problema.

#255
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.12.2003
You BRD funcționează pe iOS 16 la fel ca pe iOS 15 - versiunea 7.2.1 - cred că asta e ultima. Nu am probleme. Orice probleme ai avea, nu cred că sunt de la iOS 16 - vezi în secțiunea Money & Business, în Bănci, Credite, Carduri - este acolo topic dedicat YOU BRD, mai întreabă pe acolo.

#256
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 03.04.2020
Multumesc

#257
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Hai ca incep sa ma prind cum e cu update-urile la iOS... apare un update, iti strica niste chestii, apoi astepti sa apara un update care le repara si apoi multumesti Apple ca a ascultat cerintele utilizatorilor..

Dupa update-ul la 16(am si 16.0.2 acum, dar nu s-a reparat nimic) aplicatia vreme necesita un click in plus(inainte intra direct pe orasul setat), iar shortcut-ul pe care il aveam cu "turn wi-fi off after 01:00" nu mai functioneaza(nu mai inchide wi-fi).Am sters shortcut-ul vechi, am facut unul nou... la fel, nu merge.
De asemenea, nu mai pot sa inchid Wi-fi-ul din setari(apas degeaba pe toggle on/off ca nu face nimic), trebuie sa dau restart mereu la telefon. Pot doar sa dezactivez temporar wi-fi-ul din control center.

Much wow, such nice. Cel putin avem optiunea cu procentajul bateriei, in sfarsit!

Edited by lex2010, 27 September 2022 - 00:45.


#258
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Se pare ca nici eu nu primesc notificari de la Revolut.

#259
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 11.04.2013

 lex2010, on 27 septembrie 2022 - 00:43, said:

Much wow, such nice.

Eu aș sugera să faci o instalare pe curat.
Am pățit asta cu XS-ul soției. iOS 16 a bușit chestii care la mine funcționau perfect. L-am resetat, acum e totul okay.
Este foarte posibil ca unele configurații locale să strice instalarea, mai ales cînd actualizezi de la o generație la alta.

#260
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 20.12.2010
A iesit iOS 16.1b3 ..
Sa vedem daca rezolva battery drain-ul si celalalte bug-uri existente pe versiunile anterioare.

#261
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

 boy4ever, on 27 septembrie 2022 - 09:07, said:

Se pare ca nici eu nu primesc notificari de la Revolut.

ios 15.7: cand primesc, cand nu... Tare cred ca nu e de la ios neaparat.

#262
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Atentie, instalati acum Microsoft Swiftkey pentru ca de pe 5 octombrie nu va mai fi diponibil in AppStore. Daca aveti aplicatia instalata, veti putea sa o folositi in continuare - https://www.theverge...os-keyboard-app

Microsoft Swiftkey a fost singura aplicatie care daca nu ar fi existat in App Store, as fi returnat imediat iPhone-ul, fara nicio ezitare.
Tastatura default Apple este oribila, practic e cea mai proasta tastatura pe care am intalnit-o pe un smartphone.

#263
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 11.04.2013

 lex2010, on 29 septembrie 2022 - 18:08, said:

Tastatura default Apple este oribila, practic e cea mai proasta tastatura pe care am intalnit-o pe un smartphone.

Hai să nu exagerăm. Ține de persoană și obișnuință. Eu doar tastatura implicită de la Apple o folosesc, fără predicție pe text, setată pe limba română. Nu am nici o problemă cu ea. Tastez fără să mă uit la tastatură, cu tot cu diacritice, fără vibro-motor activat sau sunete la taste. Am încercat să folosesc și predicții pe text, de pe alte tastaturi, dar nu m-am familiarizat deloc cu ele, tot la tastat normal ajungeam. Cu modul SwiftKey nu m-am obișnuit să-l folosesc niciodată. Posted Image

Edited by theEvilPhilantropist, 30 September 2022 - 09:08.


#264
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Eu n-am putut sa ma obisnuiesc cu lipsa tastelor numerice in partea de sus, si nici cu faptul ca nu era respectata ordinea de pe o tastatura standard a caracterelor speciale - !@#$%^&*(), le-au pus cei de la Apple intr-un mod total aiurea. Noaptea mintii, ce sa zic. Plus ca pe tastatura default Apple nu am "swype to type" cu dictionar in Romana.

#265
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Dictionar pentru limba romana?? Lol! Eu tin tastatura in engleza, cu autocorector, ca se mai intampla uneori sa nu stiu sa scriu vreun cuvant mai dificil. Dar sa ma autocorecteze in limba mea… mi se pare ridicol!

Si nici eu nu suport swiftkey sau alte chestii de genul. Prefer sa scriu normal si asa cum stiu/vreau eu.

Edited by boy4ever, 30 September 2022 - 13:47.


#266
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Inseamna ca nu ai inteles cum functioneaza Swype. Glisezi degetul pe tastatura si formezi cuvantul, fara sa apesi fiecare tasta individual. Daca nu ai dictionar pentru limba română, Swype nu functioneaza corect pentru ca desi are si o anumita toleranta la erori, nu trebuie sa glisezi fix in dreptul literei respective, ci deduce cuvantul dupa patternul pe care il faci pe tastatura. Fara dictionar, e inutilizabil.

Chiar si fara swype, un dictionar in romana e de preferat, pentru ca iti pune automat diacriticele, de ex.

#267
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 13.09.2007
Zi-le lor de swype în română, predicții cu diacritice, cuvinte salvate în dicționar și alte cele... Baba și mitraliera! Nu mai bine păcăni în tastatură până te ia necuratul? Normal că-i mai bine! Utilizatorul de iOS nu va recunoaște niciodată așa ceva.

#268
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Eee, targetul Apple e mai...special, ca sa fim draguti.

Sunt curios insa daca ti se va sterge comentariul, cum se practica pe aici cand se scrie ceva de rau de iOS sau de Apple. Eu am patit-o, dar ma amuza... Inseamna ca cineva chiar sufera Posted Image

Oricum, eu la swype nu sunt dispus sa renunt. noroc cu microsoft swiftkey, mai e si gratis pe deasupra, dar as fi cumparat-o fara nicio ezitare.

Edited by lex2010, 30 September 2022 - 17:54.


#269
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 lex2010, on 30 septembrie 2022 - 17:53, said:

Sunt curios insa daca ti se va sterge comentariul, cum se practica pe aici cand se scrie ceva de rau de iOS sau de Apple.
Nu, nuuuuu... nu-l sterg.

#270
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 lex2010, on 30 septembrie 2022 - 16:59, said:

Inseamna ca nu ai inteles cum functioneaza Swype.

Stiu prea bine, am incercat. Nu imi place, este aiurea, incomod.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate