Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Rotavirus la copil - Tasectan?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013

 stdalionutpwr, on 07 mai 2022 - 20:25, said:

Probabil a facut alta infectie, eu si sotia am facut de mai multe ori rotaviroza, la 48 ani ea si 50 eu, testat cu testul de antigen, om fi facut si inainte ,dar nu ne-am testat.

Simptomul a fost diarie cu mucus ca la orice enteroviroza, fara nici o interesare sistemica, stiind ca este roaviroza am folosit Rife si l-am oprit in cateva ore.
Cred a a avut si copilul, dar i-am facut Rife si n-a mai avut, sau o fi fost fara simptome.

Am o oarecare ingrijorare sa nu fi luat o infectie din spital, trebuie inspectate urechile, nasul gatul, cum urineaza cum miroase urina, si orice alt semn legat de o posibila infectie.

Ceva a luat sigur din spital, fara dubii. Ii curge nasul non stop si stranuta des plus ca i-au aparut niste bubite mici pe piele. Cand credeam ca am scapat....

#20
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 06.08.2015
du-te cu ea la spital, nu mai astepta minuni pe forum. Indiferent cine ce te invata aici, e degeaba. marea majoritate nu au competente in domeniul medicinii si doar isi dau cu presupusul.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 daywalker471, on 09 mai 2022 - 08:35, said:



Ceva a luat sigur din spital, fara dubii. Ii curge nasul non stop si stranuta des plus ca i-au aparut niste bubite mici pe piele. Cand credeam ca am scapat....

Posibil sa fie vorba despre roseola. Dacă nu poți lua legătura cu medicul pediatru, suna la Peditel și cere sfaturi, cei care răspund sunt cadre medicale.
https://totuldesprem...cal-gratuit?amp

#22
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
dupa simptome e viroza respiratorie, dar trebuie sa fiti atent la ceva detalii.

Rujeola sau measles, se vaccineaza impotriva ei prima doza la 12 luni rapel la 5 ani, dat fiind varsta nu e exclus.
ea are un semn patognomonic semnul koplik, eruptia apare si in interiorul gurii la orificiul de iesire al parotidei

Varicella chickenpox vaccinare facultativa, dar poate fi urata (destul de rar).
rubeola nu e asa zgomotaoasa clinic, de regula nu deranjaza si nu necesita interventii, este insa treatogen, atentie la gravide.

pentru o boala virala de acest gen cu virus ADN si simptome fixe, se recunoaste din usa, homeopatia e prima alegere, mai ales la copiii mici, altfel aceste viroze pot fi periculoase, cum e parvoviroza puiii de caine.

Pentru rujeola remediul constitutional Aconitum napellus,la inceputul bolii, Pulsatilla este de regula utilizat foarte eficient, linisteste copilul, si nu mai este necesar nici un tratament suportiv in spital, daca confirmati acest diagnostic, luati acest remediu de la o farmacie homeopata sau naturista, puteti lua dilutia 9 CH sau 15CH, sau 6c, adminstrarea se face la cateva ore la inceput, se da iar cand incepe sa creasaca febra din nou, nu este la copilul mic este suficient a se umezi gurita, cu apa plata in care au fost dizolvate cateva granule, sau direct cu 2-3 picaturi de solutie daca luati remediul sub forma de solutie.

la dizolvare a se evita pahare din plastic, cani metalice deoarece se dezactiveaza, nu se atinge granula cu mainile sub nicio forma dearece transpiratia si muradaria de pe maini inactiveaza remediul.

sticluta de solutie homeopatica are picurator cu care picurati direct pe buzele copilului fara a le atinge.

daca diagnosticul este gresit acest remediu nu va avea nici o actiune, daca dupa doua adminstrari nu se intmpla nimic probabil diagnosticul nu e corect si nu-l mai administrati.

un link mai detailat

https://www.askdrsha...medies-measles/

indienii sunt experti in homepatie au si un minister,in plus la Kandahar e un mare spital de homeopatie.

In varicella Antimonium tartricum, Pulsatilla este comun cu rujeola, deci e mai simplu pentru dumeavoasta.

https://www.peacehea...s/id/hn-2210004

Pulsatilla e un remediu adecvat pentru copiii mici, este prima intentie,

Daca va este la indemna sa consultati un medic homepat nu ezitati, medicina conventionala nu are tratament etiologic pentru astfel de boli si nici nu se intentioneaza sa fie dezvoltate.

Insa copii mici sufera mult din cauza lor, si i pot marca pe viata.

foto semnul koplik,

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 09 May 2022 - 20:17.


#23
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Unui copil care in general este sanatos (fara boli cronice, crize epileptice etc.) nu i-as da sirop de febra la temperaturi mici. Si pediatra mi-a zis sa astept pana la cel putin 38,5.
Febra nu este in sine un lucru rau, nu ea este cauza bolii, ci un simptom. Si nu numai atat, ci un mecanism de aparare. Corpul isi ridica temperatura ca sa "prajeasca" microbii. Administrarea medicamentelor de scadere a temperaturii inainte de 38,5 nu face decat sa lase corpul fara mecanismul asta de aparare in fata virusilor, ceea ce are ca efect prelungirea inutila a bolii. In momentul in care temperatura ajunge foarte mare, peste 40 la copii mari, peste 41 la cei mici, atunci devine periculos si pentru corp.
Copiii mici tolereaza temperaturi mari mult mai bine decat copiii mari si adultii.
Pana acum, de cate ori au fost ai mei bolnavi am asteptat pana la 38, 5 si apoi m-am uitat: daca se joaca si nu se plang de dureri e ok, las pana la 39,5 si abia atunci dau sirop de febra. Daca se plang de dureri de cap/corp, atunci dau siropul de febra deja la 38,5. Au fost cateva cazuri in care febra crestea foarte repede inapoi si la noi. De exemplu puteam da sirop Ibuprofen doar o data la 8 ore si febra era iarasi mare deja la 6 ore de la ultima doza de Ibuprofen. Pentru astfel de cazuri am mereu si Paracetamol in casa si administrez o doza de paracetamol cand n-am voie ibuprofen.
Cand un copil se imbolnaveste si incep sa administrez medicamente de recducere a temperaturii, notez pe o hartie toate dozele de medicament: cantinatea, numele medicamentului si ora. Asa nu ma incurc nici eu, sa nu mai stiu ce si cand am dat si am si documentatie pt. medic, in caz ca trebuie sa ajungem la cabinet sau spital.

#24
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
,, copiii mici tolereaza mai bine febra,, e discutabil, pot face convulsii febrile, extrem de rare la adult, febra este nociva sistemului nervos mai ales la copii.

Initiatorul n-a mai intrebat nimic, posibil a fost rujeola, cat despre rotavirus nimic nou mai toate testarile ies pozitive.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate