Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Rotavirus la copil - Tasectan?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
Buna ziua,


Fetita mea de 1 an si 4 luni  s-a simtit rau a vomat in jeturi joi seara si mergand cu ea la urgente, ne-a pus diagnosticul de Enterocolita. Vineri am facut analize dar am mai fost o tura cu ea la spital unde i-au administrat o perfuzie cu saruri si alte chestii.

Ieri au iesit rezultatele analizelor si e Rotavirus. De Vineri urmeaza tratamentul prescris de medic si mai precis Espumisan, Probiotic ( Enterolactis) si Tasectan. I-am mai dat cu lingurita, de cateva ori pe zi si saruri de la Hipp.

De mancat a mancat doar putin orez si grisine si sticksuri. In schimb bea laptele praf fara lactoza.

Problema este ca acest Tasectan , care am inteles ca este foarte bun mai ales la copii, nu ii stopeaza deloc diareea.

Vineri a facut de 10 ori ( de 2 ori chiar in timp ce sta cumintica la perfuzie), ieri de 3 ori pe zi si de 5 ori seara ( la intervale de 10 minute) si acum de dimineata iar de 4 ori.

Tasectanul nu are efect sau trebuie neaparat sa treaca 2-3 zile prin acest chin si abia apoi incepe sa isi faca efectul?

Nu as vrea sa o duc la spital iar, decomadata, mai ales ca acolo era plin de copii cu diferite viroze respiratorii.

Ce parere aveti? Orice sfat imi e de ajutor. Multumesc anticipat.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
De regulă, a doua zi ar trebui să-și facă efectul.

#3
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013

 Karhu, on 01 mai 2022 - 08:14, said:

De regulã, a doua zi ar trebui sã-și facã efectul.

Ieri a fost a doua zi si vad ca nu si-a facut nici un efect, mai ales ca azi e a 3-a zi si tot asa a luat-o de la prima ora.... :(

Edited by daywalker471, 01 May 2022 - 08:47.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Dacă tot are diaree ar mai trebui dusă la rehidratare.

#5
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Trebuie s-o duci la spital pentru ca tu nu recunosti semnele deshidratarii si e foarte periculoasa la varsta asta.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
nu ai ceva telpedi?la cluj este

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 daywalker471, on 01 mai 2022 - 07:45, said:

In schimb bea laptele praf fara lactoza.
Da-i lapte normal daca nu are nimic genetic... nu va mai luati dupa reclame aiurea.

 daywalker471, on 01 mai 2022 - 07:45, said:

Nu as vrea sa o duc la spital iar, decomadata, mai ales ca acolo era plin de copii cu diferite viroze respiratorii.
Trebuia ca aia la spital au tratament si rezolva usor. Dureaza 1-2 zile si gata. Diareea nu se opreste asa ca un robinet la comanda, doar cand tranzitul revine la viteza normala adica dupa rezolvarea cauzei infectioase.

Trebuia ca preventie in primele 6 luni de viata sa-i faci vaccinul anti rotavirus in 2 doze tipic. Vaccinul se ia pe gura, nu e injectabil si e 98% eficient.

Edited by andreic, 01 May 2022 - 10:05.


#8
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013

 Karhu, on 01 mai 2022 - 09:20, said:

Dacă tot are diaree ar mai trebui dusă la rehidratare.

 der25, on 01 mai 2022 - 09:25, said:

Trebuie s-o duci la spital pentru ca tu nu recunosti semnele deshidratarii si e foarte periculoasa la varsta asta.

Stiu dar imi e teama ca mergem cu o boala si plecam cu 3 si nu exagerez.

 EMPP, on 01 mai 2022 - 09:32, said:

nu ai ceva telpedi?la cluj este

Suntem in Calarasi, nu avem aici asa ceva :(

 andreic, on 01 mai 2022 - 09:54, said:


Da-i lapte normal daca nu are nimic genetic... nu va mai luati dupa reclame aiurea.


Trebuia ca aia la spital au tratament si rezolva usor. Dureaza 1-2 zile si gata. Diareea nu se opreste asa ca un robinet la comanda, doar cand tranzitul revine la viteza normala adica dupa rezolvarea cauzei infectioase.

Trebuia ca preventie in primele 6 luni de viata sa-i faci vaccinul anti rotavirus in 2 doze tipic. Vaccinul se ia pe gura, nu e injectabil si e 98% eficient.

Din pacate doctora de familie A OMIS sa ne spuna despre acest vaccin optional iar noi am aflat intamplator despre el de la niste prieteni. Dar fata avea deja 7 luni deci era prea tarziu....

#9
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
Din pacate doctora de familie nu spune despre vaccinurile optionale decat celor care contribuie optional la bunastarea doctorei.Probabil voi fiind o familie de cetateni europeeni cu drepturi acesta este rezultatul.Multa sanatate fetitei !

#10
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
tasectanul este bun, este un "gel" care imbraca stomacelul copilului . De asemenea reduce presiunea adica disconfortul, si elimina toxinele si o parte din bacteriile din stomac.Il puteti asemana cu gelatina rezistenta la acidul clorhidric din stomac.
Ceai de morcov daca poate sa bea, ajuta mult .Stiu pentru ca si eu am avut o problema asemanatoare in copilarie si spun din experienta-aprox tot la 1 an .Doar ca la mine a fost o bacterie mult mai agresiva Posted Image
Rehidratare, si nu stati acasa, pentru copiii mici poate sa fie fatal. Si da dureaza pana isi face efectul 1 zi- chiar 2, si eu mai iau ocazional.Smecta poate sa o ajute.
In rest ma abtin, anatomia copiilor este mult diferita de cea a adultilor pe care sunt medic.
Numai bine!

Edited by gogosaru100, 01 May 2022 - 13:40.


#11
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Rotavirusul la copii este comun, in aceasta perioada e outbreak, am gasit multe pozitive, se testeaza usor pe loc cu testul de antigen, imunocromatografie din materii fecale.
nu necesita tratament doar pauza alimentara cu hidratare eventual smecta sau asemantor, Rife ce am testat si mi-a mers 940500 hz ori 313500hz, 940500 este armonica a treia alui 313500.
covidul poate da o enterita asemnatoare mai ales omicronul se poate testa cu testul de antigen de covid din fecale se poare face impreuna cu cel de rotavirus din acceasi proba.

#12
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013

 gogosaru100, on 01 mai 2022 - 13:26, said:

tasectanul este bun, este un "gel" care imbraca stomacelul copilului . De asemenea reduce presiunea adica disconfortul, si elimina toxinele si o parte din bacteriile din stomac.Il puteti asemana cu gelatina rezistenta la acidul clorhidric din stomac.
Ceai de morcov daca poate sa bea, ajuta mult .Stiu pentru ca si eu am avut o problema asemanatoare in copilarie si spun din experienta-aprox tot la 1 an .Doar ca la mine a fost o bacterie mult mai agresiva Posted Image
Rehidratare, si nu stati acasa, pentru copiii mici poate sa fie fatal. Si da dureaza pana isi face efectul 1 zi- chiar 2, si eu mai iau ocazional.Smecta poate sa o ajute.
In rest ma abtin, anatomia copiilor este mult diferita de cea a adultilor pe care sunt medic.
Numai bine!


Am internat-o ieri pt ca de la prea multe scaune diareice, se deshidratase. Fetita fiind intr-o stare foarte proasta, nu am riscat sa plec cu ea la Bucuresti ci am internat-o aici in spitalul judetean Calarasi.

Ieri doctorita care era de garda, o doctorita foarte buna si nu e parerea mea, i-a prescris  perfuzii cu glucoza si mai multe saruri, antibiotic si a zis sa continuam cu probioticul (Enterolactis) si cu Tasectanul.

Fata si-a revenit putin azi, o mica diferenta fata de ieri dar pe tura apare alt medic care spune ca Gata cu perfuziile, sa nu i se mai dea perfuzii (a primit in total 3 de cand a fost internata) si Gata si cu antibioticul ( eu stiam ca antibiotic se da cel putin 5 zile, fata nu a primit nici macar o zi intreaga) si a zis sa continuam cu regimul alimentar si cu antidiareicul.

Dar fata inca are scaune cu diaree, vreo 4 aseara si azi dimineata 3 si dupa pranz 2.

Ori sunt eu paranoic, ori medicul se gandeste la altceva. Pai daca nu o hidrateaza prin perfuzii, ea inca avand diaree si avand in vedere ca nu mananca decat 2-3 lingurite de orez si apoi refuza mancarea (bea doar laptele fara lactoza), cum rezista fetita?

Efectiv pe sotie si pe fetita o tin in spital acum degeaba, ca nu ii mai da nimic intravenos. A zis ca daca vrem , maine le externeaza.

Ok si aducem fata acasa, ea face diaree in continuare si ce facem? O luam de la capat poimaine? Iar camera de garda, iar analize la internare iar o inteapa de nu mai are loc pe manute, iar si iar...nu mai inteleg nimic.

Am citit ca scaunele diareice la enterocolita cu Rotavirus dureaza cateva zile oricum, indiferent de ce facem. Dar totusi, o si deshidrateaza deci...chiar simt ca innebunesc, nu mai stiu incotro sa o iau.

Edited by daywalker471, 02 May 2022 - 15:51.


#13
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Stai linistit ca acolo e sub supraveghere.
Nici nu stiu de ce i-a dat antibiotic, nu ai zis nimic de antibiotic.
O sa-i treaca!

#14
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013

 der25, on 02 mai 2022 - 15:58, said:

Stai linistit ca acolo e sub supraveghere.
Nici nu stiu de ce i-a dat antibiotic, nu ai zis nimic de antibiotic.
O sa-i treaca!

A zis ca ii da un antibiotic mai slab ( Ampicilina) ca sa nu apara complicatii, nu pt tratamentul impotriva Rotavirus.

Din pacate fata inca refuza mancarea...

#15
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Antibioticele nu au recomandare in boli virale, in plus pot modifica flora intestinala, dupa ce dai cu ierbicid cresc cele mai nesuferite buruieni, rotaviroza e autolimitata cateva zile 3-5.

Stomachon spune in reclama ca inhiba rotavirusurile,personal nu cunosc, puteti incerca, terapia Rife le opreste pe loc, din acest motiv nu am incercat altceva.
In loc de antibiotice mai bine probiotice.

Rotavirusul e oarecum inrudit cu coronavirusul, ambele sunt RNA pozitiv, direct transcriptibil, ambele dau astfel de enterite.

#16
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
La noi copilul a avut rotavirus la 2 luni dupa vaccinul impotriva rotavirusului. Voma foarte mult, avea diaree si refuza sa bea apa sau sa manance, asa ca a ajuns la spital. Acolo au pus-o pe perfuzii si dupa 5 zile s-a intors sanatoasa acasa.

#17
daywalker471

daywalker471

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013

 p3ace, on 06 mai 2022 - 19:19, said:

La noi copilul a avut rotavirus la 2 luni dupa vaccinul impotriva rotavirusului. Voma foarte mult, avea diaree si refuza sa bea apa sau sa manance, asa ca a ajuns la spital. Acolo au pus-o pe perfuzii si dupa 5 zile s-a intors sanatoasa acasa.

Fata a stat 4 zile in spital, a primit tratament prin perfuzii ( glycoza + saruri), probiotice si antidiareice. Au considerat ca antibioticul nu mai este necesar. Ieri au externat-o si a fost foarte ok, a mancat, s-a jucat iar scaunele au devenit normale incepand din dimineata asta.

Problema este ca acum dupa-amiaza am simtit-o ca "frige" si am si vazut-o agitata si plangacioasa. I-am pus termometrul si supriza. 37,9. I-am dat Panadol Baby si dupa o ora am luat iar temepratura. Scazuse doar o unitate. Are 37,8.

E normal asa ceva? Doctorul ne-a spus ca febra apare doar in primele 2-3 zile de enterocolita. Plus ca ea in ultimele 2 zile din spital si ieri, nu a avut febra deloc.

#18
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Probabil a facut alta infectie, eu si sotia am facut de mai multe ori rotaviroza, la 48 ani ea si 50 eu, testat cu testul de antigen, om fi facut si inainte ,dar nu ne-am testat.

Simptomul a fost diarie cu mucus ca la orice enteroviroza, fara nici o interesare sistemica, stiind ca este roaviroza am folosit Rife si l-am oprit in cateva ore.
Cred a a avut si copilul, dar i-am facut Rife si n-a mai avut, sau o fi fost fara simptome.

Am o oarecare ingrijorare sa nu fi luat o infectie din spital, trebuie inspectate urechile, nasul gatul, cum urineaza cum miroase urina, si orice alt semn legat de o posibila infectie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate