Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Renovare casa batraneasca sau demolare+casa noua?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Salutare!

Am o casa batraneasca la tara si sunt in dubii cu privire la: modernizare + consolidare SAU demolare + alta noua?

Casa este construita in 1954 din paianta (2 camere si un hol), iar ulterior au mai fost adaugate inca 2 camere si un hol din caramida (nu stiu in ce an; posibil prin 1970).
Jumatatea de casa construita din caramida se prezinta acceptabil (cel putin vizual): fara crapaturi, fara pereti plecati intr-o parte.

Cealalta jumatate pare ca este mai lasata putin decat cea de caramida (a se vedea prima poza: jumatatea din stanga e din caramida, jumatatea din dreapta e paianta).
In jumatatea de paianta sunt ceva crapaturi in pereti, un stalp plecat intr-o parte (iar camera de pe partea acestui stalp prezinta crapaturi pe interior; peretele nu pare plecat intr-o parte).

Din cate stiu, in ultimii 20 de ani nu cred ca au fost facute reparatii srioase la casa.
In urma cu vreo 10 ani a fost schimbat acoperisul si cam atat.

Casa va fi folosita ca si casa de vacanta: stat acolo in weekend-uri si eventual in timpul vacantelor scolare.
Casa se afla in judetul Giugiu.

Merita sa consolidez si sa renovez aceasta casa?
Sau s-o demolez si sa fac alta noua?
De asemenea, cum este mai bine din punct de vedere financiar?

Atasez si cateva poze .

Attached Files



#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postigor06, on 30 aprilie 2022 - 22:28, said:

Casa va fi folosita ca si casa de vacanta: stat acolo in weekend-uri si eventual in timpul vacantelor scolare.
Casa se afla in judetul Giugiu.
Consolideaz-o.
Fara modernizari costisitoare. Strictul necesar, fara figuri si fite.
Limiteaza cheltuielile, lasa emotiile deoparte.

Edited by tioopedi, 30 April 2022 - 22:50.


#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu nu as sta o secunda in casa aia , mai ales cu copiii , indiferent de consolidare ! Numai cat m-am uitat la poze am zis ca se darama !
Dar fiecare decide pentru el pe banii lui !

#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Da-o jos si fa alta.

Daca mergi pe consolidare, in momentul in care te vei apuca o sa constati ca mai bine o demolai.

#5
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
Daca te gandesti la bani, e mai "ieftin" s-o demolezi si s-o faci de la zero.
Initial o sa scoti mai multi bani din buzunar dar in timp va fi mai ieftin.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
la casele de acest gen - când erau populate -  vara se facea un chirpici cu care erau astupate crăpăturile apărute și se dădea o spoială care împrospăta aerul.asta a fost părăsită mulți ani sau cel  care a stat acolo n-a mai putut face acel lucru

ia un meșter din zonă și ți-o face nouă c-o covată de chitpici

Edited by EMPP, 01 May 2022 - 06:40.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Salut.Baneste e mai ieftin sa o carpesti.Dar eu as da-o jos si as face alta,cu fundatie,si materiale in functie de buzunar.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
și nouă dar nefolosită ajunge paragină ca și asta veche.spoiește-o și căsuța tot în picioare  o să stea mulți ani de azi înainte

#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Merge consolidata, pentru casa de vacanta este buna.

#10
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Initial ma gandeam sa o daram si sa fac alta pe structura de lemn, iar ulterior m-a sfatuit cineva sa caut si oferte pt o casa modulara cu panouri sandwich.
Fiind casa de vacanta si nu o locuinta in care ma voi muta (sau cel putin nu in urmatorii 20 de ani), ma gandeam la ceva in jur de 30k (sau cat mai ieftin).

Mi-a placut ideea de a face rapid o casa modulara.
Incepand sa ma uit si la preturi am constatat ca nu e chiar asa ieftina.
Cam ce ma interesa pe mine se invartea in jur de 40k (doar casa, cu toate finisajele).
Analizand putin preturile mi-am dat seama ca nu prea am cum sa scad sub 50k in total.

Nu prea as vrea sa sparg 50k pt o casa unde nu voi locui permanent in urmatorii 20 de ani.

Pe de alta parte, daca incep s-o renovez pe aceasta veche si ajung cam la aceeai bani, tot nu e bine.

Cam astea sunt dilemele mele in acest moment.

View PostEMPP, on 01 mai 2022 - 06:41, said:

la casele de acest gen - când erau populate -  vara se facea un chirpici cu care erau astupate crăpăturile apărute și se dădea o spoială care împrospăta aerul.asta a fost părăsită mulți ani sau cel  care a stat acolo n-a mai putut face acel lucru

ia un meșter din zonă și ți-o face nouă c-o covată de chitpici
In trecut avea parte de asememea spoiala destul de des.
In ultimii 7-8 ani nu a mai avut parte de asemenea tratamenet.

Doar o singura camera a mai fost ingrijita, doar cea in care a locuit bunicul.

Edited by igor06, 01 May 2022 - 08:52.


#11
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Darâmă partea de paiantă, renovează partea din cărămidă, eventual mai faci o cameră din cărămidă.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postigor06, on 01 mai 2022 - 08:57, said:

In trecut avea parte de asememea spoiala destul de des.
In ultimii 7-8 ani nu a mai avut parte de asemenea tratamenet.

exact de aceea cauți un meșter spoitor și cu o mie două ți-o face ca acum 20 de ani.

View PostAnnoying, on 01 mai 2022 - 09:15, said:

Darâmă partea de paiantă, renovează partea din cărămidă, eventual mai faci o cameră din cărămidă.
de curios caută pe net case ecologice din lut și-ai să te minunezi că-i tare ca betonul

https://www.stejarma...cu-200-de-euro/

#13
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Am facut renovarea la o asemenea casa, care era totusi locuita. Pe langa faptul ca a trebuit sa fac multe consolidari, improvizatii , renovarea a durat mult timp si a costat cam multi bani.
Nu merita efortul de consolidare si renovare la o asemenea casa.
Deoarece ele nu au o temelie solida, continua, cu beton armat.

Sfatul meu - darama casa aceasta si poti face alta de la ZERO  mai rezistenta, cu materiale si tehnologii mai de actualitate (incalzire in pardoseala, ventilatie cu recuperare de caldura, panouri fotovoltaice etc) si mult mai repede. Poti folosi aceiasi asezare a camerelor sau alta care iti doresti tu.  Tehnologiile insirate de mine (si altele care mai sunt) le poti implementa partial in faza de construire, urmand ca dupa 5-10 ani sa termini si implementarea lor.

Astfel va rezulta o casa care va rezista multi ani si va fi pe placul tau.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
așa ar trebui să avem  casa de vacanță
https://www.stejarma...cu-200-de-euro/

View Postgrifonul_alb, on 01 mai 2022 - 09:22, said:

Astfel va rezulta o casa care va rezista multi ani si va fi pe placul tau.
și acum 50 de ani cel ce-a construit-o s-a gândit exact așa și uite ce-a ajuns

consolidarea nu-i pentru toată lumea același lucru.nu-i musai să faci subzidiri și fundații sub o așa casă

cu o căruță de chirpici ai facut-o nouă

Edited by EMPP, 01 May 2022 - 09:25.


#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Eu as inlocui grinda pridvorului si stalpii, sprijiniti pe o placa de beton armat. As face (sau reface) trotuarul perimetral si jgheaburile acoperisului, in asa fel incat apa pluviala sa fie canalizata in exterior, departe de fundatie. In interior refacuti peretii crapati cu aceeasi solutie cu care se repara casele din chirpici, fara subzidiri, camasuiri sau alte solutii costisitoare.
O sa tina inca 20 de ani, fara alte probleme.

#16
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Nu cred ca merita sa faci casa de la zero, doar pentru week-enduri. Banuiala mea e ca si acelea vor fi rare. Si doar cele de vara.


O spoiala facuta cu mana ta. Niste pari suplimentari, ca sa o proptesti putin. Si vezi tu daca chiar iti trebuie casa la tara.
Unde tot timpul e ceva de muncit fizic.


Daca vrei sa locuiesti la batranete, atunci darama si refa.
Altfel, o renovare. Mai temeinica, sau mai putin temeinica.

Dar sfatul meu, incearca sa petreci 1 an, exact cum ti-ai dori. O sa iti fie clar, ce iti doresti, ce e bun si ce iti trebuie de la casa.
S-ar putea sa ai surpriza ca si cea de caramida sa aiba bube.
Fundatie care trage apa din pamant de exemplu.

#17
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Poststevetlangat, on 01 mai 2022 - 09:58, said:

Nu cred ca merita sa faci casa de la zero, doar pentru week-enduri. Banuiala mea e ca si acelea vor fi rare. Si doar cele de vara.
De aici si retinerea mea.
Estimez ca voi ajunge pe acolo cam la 2-3 saptamani.
Vara probabil vom sta mai mult pt ca avem si optiune de lucrat de acasa si copiii nu trebuie sa mearga la scoala.
Deci zic ca o mare parte din vacanta de vara vom sta acolo.

Avantajul e ca e la vreo 40 de km de Bucuresti ajung destul de rapid acolo.
Avem canalizare in fata portii (neracordat), apa (racordat) si e un proiect pe fonduri europene de a aduce gaze in localitate.

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Mai usor obtii aprobarea de consolidare a casei existente (chit ca asta presupune demolarea partii din paianta si reconstruirea ei cu temelie si structura de rezistenta din beton sau, de ce nu, lemn sau metal) decat demolarea + plus una noua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate