Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Robinet clasic, vibreaza tot la deschidere

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Salut

Astazi, avand ceva mai mult timp liber, m-am hotarat sa schimb ceva robineti , printre care si robinetul de la pompa din curte. Am cumparat un robinet special de pompa curte, cu obertain (sper ca am scris vine) clasic cu garnitura, nou, de la un magazin mare de bricolaj….o caruta de bani…40 de lei bucata.

L am montat si…surpriza, cand ii dau drumul, vibreaza tot, si in spate lui, toate tevile pana in caminul de vizitre din curte, vibreaza tot, daca ii dau drumul mai tare, vibratia dispare. Fenomenul e doar la un sfer de tura .Am incercat de l-am mai strans, l -am mai slabit , si piulita de sus mai stransa, mai destinsa…nu a disparut. Am schimbat obertainul cu cel vechi, nu mai vibra, numai ca cel vechi de distrus, si garnitura si filetul , deci nu il pot pastra pe cel vechi

Care ar fi fenomenul cu vibratia asta? Ce se intampla de fapt? Prinde aer …sau? Ce e de facut cu el? Totusi ,e nou.

Multumesc

Edited by cuculea, 30 April 2022 - 17:18.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E mișto. Am mai văzut treaba asta la bateria de la cada, la un apartament închiriat. Adusese proprietarul instalatori la acea vreme sa repare și nu i-a dat de cap.

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
De cap…sigur nu ii dai, am incercat in toate felurile cu el.

Ma intereseaza sa inteleg de ce face asa, care e fenomenul. Oberteinul ala e un mecanism super simplu acolo, ce naiba face sa vibreze asa, si tevile de dupa. De rezolvat ceva cu el, mi am luat gandul, dar vreau sa inteleg de ce face asa.

Edited by cuculea, 30 April 2022 - 17:39.


#4
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Din descriere, pare ca l-ai montat invers (intra apa pe unde ar trebui sa iasa).

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Presiunea apei creeaza frecare si de aici ... vibratia
In mod normal ar fi trebuit sa ai regulator de presiune iar daca il ai inseamnna ca necesita un pic de atentie Posted Image

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
îi schimbi puțin pozitia mai deschis sau mai închis și treaba-i rezolvată.curgerea apei face să vibreze la anumire viteze atinse.și robinetele cu bilă ami fluieră uneori

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Post_bcristian_, on 30 aprilie 2022 - 17:53, said:

Din descriere, pare ca l-ai montat invers (intra apa pe unde ar trebui sa iasa).
Nu are cum sa fie montat invers...e robinet de cismea din curte, cu stut pentru furtun
https://www.dedeman....g-3/4/p/2021546

View PostNaijax, on 30 aprilie 2022 - 18:01, said:

Presiunea apei creeaza frecare si de aici ... vibratia
In mod normal ar fi trebuit sa ai regulator de presiune iar daca il ai inseamnna ca necesita un pic de atentie Posted Image
Nu am regulator de presiune. nici supapa de unic sens.
Dar intrebarea se pune, de ce cu vechiul robinet nu facea, aceeasi retea de apa? Sau, daca ii schimb obertainul cu altul, nu mai face? Am gasit un robinet mai vechi dar nefolosit , dar cu un obertain bun, l am schimbat cu ala...nuare nici pe naiba. Trag concluzia ca nu e de la presiune ci de la obertainul venit cu robinetul nou pe care l am montat.

View PostEMPP, on 30 aprilie 2022 - 18:11, said:

îi schimbi puțin pozitia mai deschis sau mai închis și treaba-i rezolvată.curgerea apei face să vibreze la anumire viteze atinse.și robinetele cu bilă ami fluieră uneori
e o solutie, dar dupa cum spuneam intr un post anterior, vreau sa inteleg DE CE face asta , mai ales ca vibreaza tot traseul de conducte din spate, inclusiv cele din pamant din caminul de vizitare.

Si mai e o problema, se mai joaca fi mea la robinetul din curte, il lasa pe pozitia in care vibreaza tot in spate, imi e tema ca imbinarile conductelor sa nu se desprinda de la vibratii. Nu pot sta langa ea la fiecare miscare pe care o face, chiar daca "o instruiesc" sa nu il lase putin deschis.

View PostNaijax, on 30 aprilie 2022 - 18:01, said:

Presiunea apei creeaza frecare si de aici ... vibratia

Posted Image Posted Image PAM PAM....aici m-ai incuiat...deci...presiunea apei (nu apa) creaza frecare...deci , lasand la oparte exprimarea, sa inteleg ca apa freaca pe??....ce....????? Hai sa ne uitam un pic la sectiunea robinetului, in link ul de la dedeman e si o sectiune prin robinet. E o garnitura de cauciuc pusa pe un disc de metal care la radnu- i e pe o tije filetata ce se plimba in sus si in jos si obtureaza sau elibereaza un orificiu. Pe ce freaca apa de vibreaza in halul ala de se pprpaga la la 3 metrii in conducte?
Nu sunt lamurit, tot nu inteleg fenomenul.

Mai mult decat atat, repet, cu alte obertaine , nu se manifesta acest fenomen.

#8
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Din cauza discului, face asa.Cand il deschizi putin, presiunea apei il face sa vibreze.

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Schimba obrtainerul.

#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

eu am montat asa ceva si nu am probleme.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postal bundy ro, on 30 aprilie 2022 - 19:13, said:

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

eu am montat asa ceva si nu am probleme.
merci...si eu am montat zeci de robineti de diferite feluri si nu au facut niciunul asa ceva...uite ca asta face.

Edited by cuculea, 30 April 2022 - 19:15.


#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,816
  • Înscris: 01.09.2006
Am mai patit si eu chestii de-astea cu robineti la chiuvete.
Probabil la un anumit debit se produce o vibratie care coincide cu perioada proprie a tevilor sau ceva elemente pe acolo si intra in rezonanta ...
Ai putea sa incerci sa montezi acel robinet pe alta teava si sa vezi daca se mai manifesta fenomenul asta.

Edited by ech, 30 April 2022 - 19:27.


#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postech, on 30 aprilie 2022 - 19:25, said:

Am mai patit si eu chestii de-astea cu robineti la chiuvete.
Probabil la un anumit debit se produce o vibratie care coincide cu perioada proprie a tevilor sau ceva elemente pe acolo si intra in rezonanta ...
Ai putea sa incerci sa montezi acel robinet pe alta teava si sa vezi daca se mai manifesta fenomenul asta.
Da..uite la asta nu m am gandit, sa il montez pe alta teava. Dar stau si ma gandesc ca nu prea am unde, la mine in gospodarie cel putin. Am o singura pompa de curte , iar in alta locatie de 1/2…ar trebui sa demontez alt robinet . Momentan nu am unde face proba, dar cu prima ocazie o voi face.

Edited by cuculea, 30 April 2022 - 19:31.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcuculea, on 30 aprilie 2022 - 17:17, said:

Care ar fi fenomenul cu vibratia asta? Ce se intampla de fapt? Prinde aer …sau? Ce e de facut cu el? Totusi ,e nou.
Fenomenul e doar fizica.
Frecventa de rezonanta.


#15
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,816
  • Înscris: 01.09.2006
Ar fi bine sa fie o instalatie destul de diferita, ca sa nu nimeresti aceleasi frecvente, dar cine stie ...
N-ar fi exclus ca si daca iei un alt robinet "identic" cu asta si il montezi la tine sa nu mai apara fenomenul. Cine stie ce bavura are asta pe undeva si produce niste vibratii la un anumit debit ...

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Problema e de la obertain, imi e clar. Daca il schimb (am facut proba cu alte doua, diferite,  dar bineanteles de aceeasi dimensiune, pe acelasi corp de fonta), nu a vibrat

#17
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Am patit asa ceva acum cativa ani la bateria chiuvetei de la baie, vibratiile erau atat de puternice incat am crezut ca se vor sparge tevile - cine nu experimenteaza direct fenomenul nu poate realiza cat de puternica este rezonanta.

Nu-mi mai amintesc precis cum am rezolvat, cred ca am diminuat debitul strangand putin robinetul de siguranta si fenomenul nu s-a mai repetat. Puteti incerca ceva similar folosind robinetul de siguranta din caminul de apa, strangeti un sfert de tura si faceti apoi proba cu robinetul care provoaca probleme.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcuculea, on 30 aprilie 2022 - 17:17, said:

Care ar fi fenomenul cu vibratia asta? Ce se intampla de fapt? Prinde aer …sau? Ce e de facut cu el? Totusi ,e nou.
este așa numita ”lovitură de ciocan” care se produce când închizi brusc debitul de apă. Energia de mișcare a apei se disipă în vibrații.

Trebuie instalat lângă robinet un supresor/amortizor. Ceva de genul ăsta.

Sau poți să construiești tu unul dintr-o bucată de țeavă umplută parțial cu aer. Aerul preia vibrațiile spre deosebire de lichide care nu sunt compresibile.

View Postdev2000, on 30 aprilie 2022 - 20:03, said:

Am patit asa ceva acum cativa ani la bateria chiuvetei de la baie, vibratiile erau atat de puternice incat am crezut ca se vor sparge tevile - cine nu experimenteaza direct fenomenul nu poate realiza cat de puternica este rezonanta.
chiar se pot sparge țevile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate