Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum se va face calcul consum mediu pe 2021 la Enel cu o singura citire

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
me777

me777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2020
Buna ziua,
Sunt client Enel si pentru anul 2021 am pe facturi o singura citire prin luna iunie .
In celelalte luni, inclusiv la inceputul anului si la sfarsitul anului am numai estimari. (Cel putin asa e pe facturile din 2021 si dupa, eu imi amintesc ca de fapt a fost cineva si a citit si la inceputul si la sfarsitul anului, dar nu apar pe facturi decat valori cu "estimat" in 2021 si 2022 , mai putin una de care spuneam.)
Stie cineva , in acest caz, cum vor face calcului consumului mediu pe 2021 in vederea aplicarii plafonarii incepand cu aprilie 2022 ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil se va supraevalua sa nu fie in pierdere :P
Fa si tu citiri lunare ca asa e normal.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
O sa faca media estimarilor. Dar nu ar trebui sa te ingrijoreze daca nu te-a ingrijorat pana acum nici estimarile.

#4
me777

me777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2020

View PostLeo2006, on 30 aprilie 2022 - 14:17, said:

O sa faca media estimarilor. Dar nu ar trebui sa te ingrijoreze daca nu te-a ingrijorat pana acum nici estimarile.
M-au ingrijorat, dar prin 2019 cand am dat ultima data, mai rau m-a incurcat, am mai vazut si la altii aceeasi situatie pe internet, o sa le dau de acum incolo. bineinteles, am vazut ca e si lege acum.
De cand am pus prima postare, m-am uitat prin facturi. Eu am avut doua recalculari in februarie-martie. La prima recalculare apar o citire cu putin inainte de 1 ianuarie 2021, una in iunie si una putin dupa 1 ianuarie 2022 si atunci era ok. Acum, dupa a doua recalculare, vad ca apar indecsi estimati la inceput si sfarsit de an 2021 si "abaterile" fata de cei cititi sunt cam mari, Problema ramane ca sunt estimati. Sunteti sigur ca "O sa faca media estimarilor." sau raspunsul era doar ironic?
Multumesc.

#5
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021
Pur si simplu cei de la Enel incalca legea. Am primit si raspuns de la ANRE ca trebuie sa factureze pe baza indexului citit de furnizor daca exista, in caz contrar pe baza celui autocitit daca exista, si doar daca cele niciuna nu exista, pe baza estimarii. Ce-i drept la mine era pentru gaze, dar nu cred sa fie diferente la energie electrica.

Citez din raspunsul ANRE:

prin Regulamentul privind
furnizarea gazelor naturale la clienții finali, aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 29/2016, cu
modificările și completările ulterioare, au fost stabilite următoarele:
”Art. 36
(1) Pentru perioada de facturare în care operatorul efectuează citirea indexului echipamentului
de măsurare, facturarea se realizează pe baza consumului efectiv de gaze naturale, determinat de
operator şi preluat de furnizor.
(2) În cazul în care intervalul de citire de către operator a indexului echipamentului de măsurare
este mai mare decât perioada de facturare, prevăzută în contractul de furnizare a gazelor naturale,
facturarea în perioada cuprinsă între două citiri consecutive ale operatorului se realizează, după caz:
a) pe baza consumului efectiv de gaze naturale, determinat prin autocitirea indexului
echipamentului de măsurare de către clientul final şi transmiterea acestuia în intervalul de timp şi în
condiţiile comunicate de furnizor;
b) pe baza unui consum estimat de gaze naturale, prevăzut într-o convenţie de consum stabilită
de comun acord de clientul final cu furnizorul la încheierea contractului de furnizare a gazelor naturale,
care se preia doar în situaţia în care clientul final nu transmite indexul autocitit în intervalul de timp şi
în condiţiile comunicate de furnizor.
(3) Pentru situaţia prevăzută la alin. (2), furnizorul are obligaţia să efectueze o regularizare
pentru perioada cuprinsă între două citiri consecutive, în prima factură emisă după momentul citirii
indexului echipamentului de măsurare de către operator, dacă constată că la sfârşitul intervalului de
citire există diferenţe între consumul efectiv realizat de către clientul final şi consumul facturat acestuia,
în intervalul dintre citirile operatorului.
Art. 37
(1) Pentru situaţia prevăzută la art. 36 alin. (2) lit. a), în vederea transmiterii indexului
echipamentului de măsurare determinat prin autocitire, furnizorul are obligaţia să comunice clientului
final, prin intermediul facturii, cel puţin următoarele informaţii:
a) intervalul de timp în care se poate transmite indexul autocitit, care nu poate fi mai mic de 5
zile calendaristice;
b) linia telefonică dedicată şi gratuită, care înregistrează atât data transmiterii indexului
autocitit, cât şi conţinutul mesajului; suplimentar, se pot pune la dispoziţia clientului final şi alte mijloace
de transmitere a indexului, ca de exemplu, dar fără a se limita la acestea, mijloace electronice.
(2) Pentru situaţia prevăzută la art. 36 alin. (2) lit. b), consumul estimat prevăzut în convenţia de
consum se poate stabili fie pe baza istoricului de consum al anului anterior, fie pe baza cantităţilor lunare
determinate pe baza profilului de consum anual; convenţia de consum poate fi modificată oricând pe
parcursul derulării contractului, la iniţiativa clientului final, în situaţia în care acesta consideră că
valorile estimate nu mai corespund consumului real, cu condiţia ca noile valori să fie notificate
furnizorului cu cel puţin 30 de zile calendaristice înainte de începerea perioadei respective de facturare.”


Puteti face o sesizare la ANRE daca nu au respectat cele de mai sus, problema e doar ca la mine a durat o luna raspunsul.

#6
me777

me777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2020

View PostForsakenTotal, on 30 aprilie 2022 - 20:38, said:


(1) Pentru perioada de facturare în care operatorul efectuează citirea indexului echipamentului
de măsurare, facturarea se realizează pe baza consumului efectiv de gaze naturale, determinat de
operator şi preluat de furnizor.

Da, dar am impresia ca ei si-au gasit o portita in aceasta formulare si o interpreteza astfel:
Daca operatorul citeste in perioadele mentionate in contractul furnizor-client se ia in considerare indexul, daca nu, nu se ia, Si atunci trebuie unul autociti.
Cel putin asta deduc eu din multele emailuri si convorbiri telefonice cu ei, unde mi se vorbeste intotdeauna de autocitire (eu le tot spun ca a fost citit de un operator autorizat si ce rost are sa mai citesc si eu in aceeasi perioada, dar nu-mi spune nici explicit ca daca e in afara perioadei si citit de operator, nu mai e bun, nu stiu ce sa mai zic)
Si eu cred ca e gresit,
Astept factura pe aprilie si daca mi-au pus un consum mai mare de 300kwh pe anul trecut (ca asta ma intereseaza, pentru legea cu plafonarea din aprilie incolo), da, apelez si la ANRE

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Folosesc tot felul de artificii ca sa se imprumute lunar cu banii tai. Cand fac estimarea nu tin cont de consumul mediu zilnic din aceiasi luna al anului anterior, baga maxim.

#8
me777

me777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2020

View PostLeo2006, on 01 mai 2022 - 08:43, said:

Folosesc tot felul de artificii ca sa se imprumute lunar cu banii tai. Cand fac estimarea nu tin cont de consumul mediu zilnic din aceiasi luna al anului anterior, baga maxim.
Foarte bine, eu sunt pensionar, sa vad ce o sa-mi ia, desi nu sunt inca tanar sunt pensionat medical, va dati seama ce venituri am sa le dau acum lor bani. Povestea mea cu acest Enel e mult mai complicata decat am prezentat-o eu, nu am spus ce mi-au facut si anul trecut, am de tras consecintele erorilor lor si acum, cred ca merge totul in presa si pe toate forumurile pe net.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate