Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri

F.Charm - La inalțime
 Marker de scris pe bidoane

Lecțiile trase de comandanti...

Recomandare telefon pt poze si ba...

Casa de paie
 Verificare baza de date a politiei

Xiaomi sub 1200 lei

programul Marțea Mastercard

Adaptare aspirator pe baterii, la...
 Resetare baterie Acer Aspire E5-575

AMD Ryzen 7800X3D - stuttering

Recomandare router 4G/5G

Ucigand cu cruzime in numele lui ...

Metode biologice de combatere daunatori

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

PsYcloNe

PsYcloNe

Member

• Grup: Members
Buna ziua,
Dat fiind faptul ca m-am apucat serios de agricultura ( nu in Romania) as avea nevoie de ceva informatii pe care unii agricultori mai vechi le detin.
M-am interesat de metode alternative de combatere a daunatorilor si am citit studii despre aceste insecte benefice culturilor care se hranesc cu daunatori si larvelelor. Problema e ca nu stiu de unde sa fac rost de ele: Encarsia formosa, paianjeni de camp, calugarita, buburuze, carabide, etc
Am gasit calugarite pe un website dar este extrem de scump, 120 ron pe bucata Posted Image si pot fi livrate prea tarziu

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

• Grup: Senior Members
Nu există, te-ai păcălit. Asta-i din ciclul ferme de struți, melci, paulovnia, salcia energetică...mai ziceți și voi.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

PsYcloNe, on 29 aprilie 2022 - 23:30, said:

Buna ziua,
Dat fiind faptul ca m-am apucat serios de agricultura ( nu in Romania) as avea nevoie de ceva informatii pe care unii agricultori mai vechi le detin.
M-am interesat de metode alternative de combatere a daunatorilor si am citit studii despre aceste insecte benefice culturilor care se hranesc cu daunatori si larvelelor. Problema e ca nu stiu de unde sa fac rost de ele: Encarsia formosa, paianjeni de camp, calugarita, buburuze, carabide, etc
Am gasit calugarite pe un website dar este extrem de scump, 120 ron pe bucata Posted Image si pot fi livrate prea tarziu
In afara de apa cu tutun, apa cu ardei iute, nu mai stiu nimic BIO.

Stiu ca bunica fierbea tutun in apa si dadea prin gradina, era destul de eficient, in afara de cartofi. Orice facea, tot veneau gandacii aia.

Cum zice si colegul mai sus, agricultura la volum mare, ce cauti tu sunt basme precum pawlonia si salcia energetica

L.E. Am dat de curiozitate pe google, se pare ca preturile ajung si la $45 pt un praying mantis, depinde de ce neam si ce culoare, dar da, cam scumpicele.

Asta ar fi buna pt o noua afacere in Romania.
"Te-ai saturat de vise cu pawlonia, salcie energetica, venin de vipere, struti? Lumea face bani cu calugarile. NU, nu alea de la biserica"

Edited by victor29cr, 30 April 2022 - 09:07.

cristiandrei

cristiandrei

Senior Member

Ba exista. Eu am cules de la tara larve de buburuze si le-am adus acasa pe balcon :) Un prim test relativ reusit, voi mai incerca, doar ca trebuie sa le culeg inainte sa devina larve, ca s-au transformat cam repede in buburuze. (Contra afidelor am facut asta)

wiseguy76

wiseguy76

just don't

Numa iecsperti pe aici.

Singura metoda de combatere biologica pe care am testat-o si da rezultate, e asta. E de mai multi ani pe piata, e eficienta, si sunt mai multe firme care produc larvele alea. Am ras odata cu un sofer, care zice, ma duc la Aalborg sa incarc un camion de muste :)))...a sunat omul la firma sa-i confirme, ca nu-i venea sa creada. Deci, da
Vad ca mai au si altele, da-i si tu cu google translate, si documenteaza-te. Daca nu vb daneza.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Incearca cu pamant de diatomee(diatomita).
“ Diatomita se lipeste de insecte, evitand umezeala valoroasa din exoskeletonele lor. Dacă se depune destula pe insecte, diatomita le va ​​deshidrata și le va ucide. Acest lucru face ca diatomita să fie un remediu valabil pentru purice, plosnite de pat, furnici și alte insecte infestate.”
Insecticid (Pamant de Diatomee)

Pamantul de Diatomee (Diatomit sau Kieselgur) este un insecticid şi ingrasamant natural, mineral, ecologic, eficient si economic.
Eficient impotriva tuturor parazitilor taratori, zburatori şi larvele lor: gargarite, molii, fluturi, paduchi de pat, paduchi de cap, purici, furnici, gandaci, termite, colorado, musculite, omizi, paduchi de plante, plosnite, capuse, paduchi rosii si negri la gaini, viespi, viermi albi, melci, paianjeni, etc. Acţioneaza asupra parazitilor, in mod mecanic, datorita structurii sale abrazive, cumulata cu actiunea de uscare – deshidratare a parazitilor si nu dezvolta rezistenta, ca in cazul produselor chimice.
Mai poti incerca cu ulei de neem
https://agrointel.ro...ecticid-legume/

mihai93

mihai93

Active Member

Salut, despre ce suprafata vorbim ? Am 2000 mp atat pomi fructiferi cat si cultura cartof si porumb.
Ca exemplu la cultura cartofului nu am reusit sa scap total de gandacii de colorado si am folosit pesticide.
Daca ai timp de experimente si bani, poti folosi orice alta metoda, dar e foarte posibil sa ajungi sa cumperi din supermarket.
PS: Daunatori nu sunt doar insecte, daca ai pomi fructiferi si se imbolnavesc de monilioza ai cateva zile la dispozitie sa incerci sa-i salvezi.

Edited by mihai93, 30 April 2022 - 12:51.

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

Daunatorii nu sunt doar insecte le ci si acarienii (paianjenii), molustele (melcii si limacsii), nematodeke, pasarike, mamiferele.
Bacteriile si virusurile in schimb provoaca boli si nu numai la pomi fructiferi ci si la plante. De ex taciunele negru la porumb, virusul mozaicat al tutunului la tutun sau rosii, rapanul la pomii fructiferii
On: combaterea biologica e doar o masura dintrun pachet care se cheama combatere intégrala si care incepe de la lucrarile solului,de ex aratura adinca de toamna-eux pt plantele anuale.
Dar aceasta combatere intégrala e scumpa si se reflecta in pret. Oricum numai bio productia va fi mai mica.

Edited by petit_christian, 30 April 2022 - 14:28.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Pai, initiatorul dorea o metoda de combatere a insectelor cu ajutorul calugaritelor, a gargaritelor, etc. plangandu-se ca sunt foarte scumpe. Eu i-am sugerat metoda  ecologica cu pamant de diatomee(kiselgur) care are avantajul ca are si efect de ingrasamant.

savantu

savantu

Senior Member

• Grup: Moderators

PsYcloNe, on 29 aprilie 2022 - 23:30, said:

Buna ziua,

Metode bio de combatere, testate de mine recent, la rapita pe o paleta de insecte daunatoare : ulei de neem si insecticid Laser 240 ( este o otrava naturala ). Nu m-as hazarda cu avione si Starwars de insecte ce lupta unele/cu altele.

Thuraya_123

Thuraya_123

Active Member

Pe vremea cand nu aveam habar ce e ala insecticid, am folosit o metoda stiuta de la bunici: sapun de casa (din acela batranesc cu multa soda), franjurat si amestecat in apa. A fost foarte utila impotriva afidelor si a paianjenilor.
In rest am auzit de metoda de fiertura de tutun.

Daca nu, de banii de insecticid cred ca poti lua lejer legume si fructe din supermarket.

dingradina

dingradina

Junior Member

• Grup: Junior Members
Din intamplare am testat eu anul trecut buburuzele impotriva afidelor. Aveam intr-un solar vinete, castraveti si ardei si la un moment dat vinetele au fost atacate de afide. Am tot zis ca trebuie sa stropesc, dar nu prea aveam nici timp, nici chef de viata, cu pandemia asta, asa ca au umplut toate plantele. Era jale si am zis ca nu mai are rost, le las sa se duca. Dupa ceva timp am vazut cateva buburuze in solar (pe aici prin zona nu sunt prea multe). In scurt timp au aparut larvele si au curatat tot. M-am tot gandit de ce au venit tocmai anul asta. Aveam o gramada de craite pe care mi-a fost mila sa le plivesc si semanasem si niste marar printre castraveti. Insa daca traiesti din agricultura nu-ti permiti sa astepti ca poate vin si nici sa tii toate balariile in solar. Trebuie ori sa stropesti, ori sa dai banii pe ele.

Alta metoda de combatere biologica testata e rate alergatoare contra limacsi. Nu stiu daca merg si alte soiuri de rate. Mai mananca si plante, asa ca nu stiu daca merg lasate in gradina plantata, dar la mine 9 rate au curatat 1.3 hectare. Inainte de rate era plin de limacsi, ziua in amiaza mare. Am adunat 25 de litri in trei zile si nici nu se vedea de unde i-am luat. Au mancat ceapa si cartofii, desi ii tot adunam. Acum, daca mai gasesc cate unul cand ies noaptea. Ma gandesc sa-i import sau sa-mi fac ferma de melci sa tin ratele fericite 😁

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate