Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Afacere hotel de anvelope

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostRedDev, on 29 aprilie 2022 - 19:52, said:

Unde le-am lasat eu semnezi un intreg contract cu cei care ti le pastreaza.
da, cunoastem. contract in care ei au doar drepturi si tu ai doar obligatii. sa mergi sa-i verifici daca respecta parametrii de mediu stricti...

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostFane, on 29 aprilie 2022 - 20:06, said:

da, cunoastem. contract in care ei au doar drepturi si tu ai doar obligatii. sa mergi sa-i verifici daca respecta parametrii de mediu stricti...
Care sunteti aia voi cu "cunoastem", la plural? Reprezentantul cui esti tu?
Ca idee, eu am tinut ani de zile si colegul are dreptate, semnezi un contract in care au si ei obligatii clar stipulate. Cand iti vei permite un hotel pentru anvelope atunci vei vedea si un asemenea contract si vei putea sa vorbesti in cunostiinta de cauza. Fara pareri la plural Posted Image

Edited by jm2010, 29 April 2022 - 20:32.


#21
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015

View PostCptPix, on 29 aprilie 2022 - 16:28, said:

Am o hala in apropiere de un oras(8-10km distanta fata de centrul orasului) si ma gandesc sa fac eventual un punct de preluare al cauciucurilor din oras intrucat nu cred ca lumea s-ar deplasa intocmai pana acolo desi asta ar insemna un alt cost.Orasul este unul din orasele mari din Romania,>500k locuitori.

Ar putea merge, dar depinde de pret si de modelul de business... Peste ocean "hotelul" e mana-n mana cu service-urile. Banuiesc ca si service-urile au un procent. Pe de alta parte daca lumea din orasul tau care sta la bloc (pentru ca presupun ca ei vor fii principalii clienti) au si case in apropiere nu vor fii asa de tentati de serviciile tale.
Peste ocean am folosit si eu serviciile de pastrare a cauciucurilor la dealer. Cand am cumparat masina mi-au promis ca le tin nelimitat gratis. Minunea n-a durat decat vreo 2 ani, dar era foarte comod. Cand vroiam sa le schimb dadeam telefon si ma programam platind doar costul schimbatului (aveam si genti la cauciucurile de iarna) vreo $40. Pe urma n-au mai vrut spunand ca le-au interzis pompierii si costul ar fi fost $100 pe sezon, deci $200 pe an. Cam mult si in final am ales sa le tin pe balcon si le schimb singur. Partea grea e sa le duc la masina (roti mari de 17") nu sa instalez. Am cumparat o platforma si duc cate 2 caucicuri o data.

#22
the_renegade

the_renegade

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2021

View Postvladut01, on 29 aprilie 2022 - 21:19, said:

(aveam si genti la cauciucurile de iarna)
JANTE!
Daca nu ai jante de schimb (98% din cazuri) rotile trebuie demontate/montate + echilibrat. Daca esti descurcaret si faci tu montajul cu ajutorul a 2 leviere e ok, dar ce faci cu echilibratul?

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postjm2010, on 29 aprilie 2022 - 20:28, said:

Care sunteti aia voi cu "cunoastem", la plural? Reprezentantul cui esti tu?
Ca idee, eu am tinut ani de zile si colegul are dreptate, semnezi un contract in care au si ei obligatii clar stipulate. Cand iti vei permite un hotel pentru anvelope atunci vei vedea si un asemenea contract si vei putea sa vorbesti in cunostiinta de cauza. Fara pareri la plural Posted Image
Draga, dar nu e vorba despre un depozit sau o magazie de anvelope??? de unde s-a ajuns la ''hotel''?

#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCptPix, on 29 aprilie 2022 - 16:28, said:

si ma gandesc sa fac eventual un punct de preluare al cauciucurilor din oras intrucat nu cred ca lumea s-ar deplasa intocmai pana acolo

Pentru a avea succes afacerea ar implica următoarele: punct de schimb (a.k.a vulcanizare) +  magazin anvelope + hotel anvelope. Nu știu cum vei face in cazul tau când apare clientul la punctul de lucru și tu ai anvelopele la câtva kilometri

Edited by iladi, 30 April 2022 - 06:59.


#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Posttytysor, on 30 aprilie 2022 - 00:39, said:

Draga, dar nu e vorba despre un depozit sau o magazie de anvelope??? de unde s-a ajuns la ''hotel''?
Pitzi, nu, nu este. Chiar titlul topicului precizeaza asta. Si chiar asa se numeste peste tot, "hotel de anvelope" :)
Asta cu magazia sau depozitul au fost doar pareri a unora care nu au vazut asa ceva nici macar in filme. E ceva mai mult decat o magazie.

#26
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Interesant ar fi de aflat care este orasul asta cu peste 500k locuitori, eu nu stiu niciunul inafara de capitala, urmatorul fiind Iasi cu 318.000 locuitori.

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postjm2010, on 29 aprilie 2022 - 20:28, said:

….Cand iti vei permite un hotel pentru anvelope…
Aici m-ai prins! Sunt un sarantog si nu pot sa ofer asa ceva iubitei mele masini.

Tu, ca un aristocrat ce esti, n-ai putea pune un asemenea contract scanat aici pe forum ca sa luminezi sulimea? Sa vedem si noi cum se pastreaza cauciucurile unei masini de bastan? Te rugam frumos, boiere!

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postvladut01, on 29 aprilie 2022 - 21:19, said:

Am cumparat o platforma si duc cate 2 caucicuri o data.
Ne poti arata un exemplu de platforma?

#29
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Posttytysor, on 30 aprilie 2022 - 00:39, said:

Draga, dar nu e vorba despre un depozit sau o magazie de anvelope??? de unde s-a ajuns la ''hotel''?

De la iubirea asta mult prea imbecila a masinilor.

Normal ca e o nenorocita de hala.

Daca scrie ceva in fitzuica aia, lumea a devenit atat de naiva incat sa creada ca aia nu tin cauciucurile alea (si) pe afara.

Edited by cattavencu, 30 April 2022 - 23:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate