Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Piscină construita Vs piscină fibră de sticlă

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Cochetam demult cu ideea de a avea o piscină în curte și se pare ca a venit și momentul să fac deranj în curte.
Prima și cea mai mare dilemă : piscina construită sau una din fibră de sticlă.
Am primit ofertă pentru piscină construită 10 x 4 m, 2 șezlonguri în apă, adâncime variabila 1,4 - 1.8 în capăt. Preț la gata, cu mozaic, instalație completă și pompă de căldură  : 40.000 EUR
Oferta pentru piscina din fibră 1000 cm x 395 cm x 150 cm cu instalație completa : 15.000 EUR. Groapa și aranjamentul pică în sarcina mea, deci probabil voi ajunge la un 20-22k eur. Practic jumate din cea construită.

Acuma, 40.000 eur pentru o piscină mi se pare cam mult, însă vreau să știu dacă-și merită banii sau nu? M-ar interesa păreri de la oameni care au, și ce probleme au avut cu ele-n timp.
Sau cea din fibră de sticlă ... vreun avantaj în afara faptului că e mai ieftină ? Probleme cu ele ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi pe fibra de sticla, cea cu pereti dubli.

https://forum.softpe...ibra-de-sticla/

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"ce probleme au avut cu ele-n timp."
Au disparut in decurs de 10-15 ani daca au fost construite pentru casa .
Costurile de intretinere foarte mari , de la pompe de recirculare pana la substante dezimfectante si sa nu uitam schimbul de apa , roboti de spalare pardosea piscina , instalatii sub presiune spalare, perii rotative , detergenti , prelate , plase de curatare frunze s.a.
E un fel de bicicleta medicinala care devine cel mai scump cuier din casa .
Aproximativ 64 metri cubi apa x8 lei (apa + canal) = aproximativ 500lei/umplere si nu e rara .

Edited by ldpe, 29 April 2022 - 07:09.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
pentru două luni pe an cât de cât calde crezi că merită efortul?

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Recomand de prelata, cel puțin vreo 2 ani. Apoi vezi dacă ți se potrivește.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai ia în considerare și un capac retractabil, nu prelata.
Să ai grijă cu "toate instalațiile incluse" pentru că asta de obicei înseamnă doar furtunele și grupul de pompare / filtrare, așa că o să compari mere cu pere.
O pompă de căldură mai aduce câteva mii de euro, o instalație automată de clorinare / ph intre 1000 și 3000, plus alte mărunțișuri care se adună.

Neapărat să adaugi filtre și pe circuitul de apă de alimentare, altfel te poți trezi direct cu apă verde.
Eu le-am făcut gradual, am început cu o piscină din lemn, la care am tot adăugat accesorii.

https://abatec-pools.com/en/company/

Atenție la dimensionare, 1.4m e mai mult decât suficient pentru înot, 1.8 e doar dacă doar stai in apă sau sari.
Diferența de 0.4m este importanta, și se va simți într-o dimensionare mult mai mare a accesoriilor.

#7
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ne-am gândit și noi. De obicei e de preferat cea de fibra nu neapărat datorita costurilor, cat al durabilității și al costurilor de mentenanță. E mult mai ușor sa greșească execuția la cea construita și sa îți dea bătăi serioase de cap mai încolo.

Mai departe e problema utilizării. Gândește-te realist dacă ai când și de ce sa o folosești. O sa te duci singur sa dai bazine pentru fitness sau doar pentru petreceri? Dacă e pentru fitness, e fix ca la bicicletele de camera, dacă nu ești deja genul care merge periodic la sala / bazin, faptul ca îți cumperi bicicleta / pui bazinul în curte nu o sa te faca mai sportiv. :)

Sincer, eu as face una mixta, o parte acoperita, o parte afara și as imbina-o cu un jacuzzi și eventual sauna. Altfel, doar pentru câteva balaceli de vara, nu merita. Cel puțin asta a fost concluzia mea

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e chiar așa, cu capac retractabil, am folosit-o primăvară - toamnă. Cu pompa de căldură poți încălzi apa, așa că o poți folosi oricând până la temperatura minimă la care funcționează încălzirea.
E mai nasol când ai și copii mici, atunci contează tot ansamblul, nu doar piscina.

Oricum pentru micuța a fost un deliciu ca in fiecare seara să mergem la bazin.
Așa că am început acoperirea completă + izolare. Încerc să o folosesc tot anul.

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006

 ldpe, on 29 aprilie 2022 - 07:06, said:

"ce probleme au avut cu ele-n timp."
Au disparut in decurs de 10-15 ani daca au fost construite pentru casa .
Costurile de intretinere foarte mari , de la pompe de recirculare pana la substante dezimfectante si sa nu uitam schimbul de apa , roboti de spalare pardosea piscina , instalatii sub presiune spalare, perii rotative , detergenti , prelate , plase de curatare frunze s.a.
E un fel de bicicleta medicinala care devine cel mai scump cuier din casa .
Aproximativ 64 metri cubi apa x8 lei (apa + canal) = aproximativ 500lei/umplere si nu e rara .
Mă declar pățit. Maxim 5 ani am avut cu plăcere grijă de ea, apoi încă 8 a fost o corvoadă, o umpleam cît mai tîrziu, abia așteptam să o golesc etc.
Crescuse vegetația în curte și făceam alge oricît de atent eram să o umplu de chimicale.
Nu avea cine să aibă grijă cînd plecam în vacanță.
Și altele.
De anul ăsta sînt liber. E un sentiment foarte plăcut.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 17.08.2007
Pai mai pleci in vacanta cand ai piscina ta @abancor? :)

#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Evident banii nu sunt o problema in cazul tau, dar pot aparea probleme de confort(intretinere, spatiu, gandul ca o ai si nu o folosesti). As zice sa cheltui mai putin pe cea de mai jos si vezi exact dupa vara asta daca merita tot deranjul cu o piscina fixa.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Spatiul din curte nu imi permite sa fac/cumpar una mai mare, asa ca balaceala are loc intruna rotunda cu cadru metalic de 4.5m in diametru. Asa ma bucur cand o vad stransa, sa am mai mult loc.

#12
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Banii sunt întotdeauna o problemă, că doar nu cresc în copaci. Însă mai presus de astea mi-e să nu dau cu mâța de gard adică și f*** și cu banii luați. Mai precis, să nu mă trezesc cu o treabă de mântuiala și peste 2 ani să am infiltrații, mozaic picat, crăpături etc. Nu sunt defel omul care să ma apuc să repar, sau să-mi pierd timpul cu porcării de genul. Și tocmai aici e problema ... nimeni nu-mi garantează că-n cazul în care o construiesc nu vor apărea probleme de genu, deși constructorii se laudă că ei le fac de 10 ani și n-au avut probleme. Efectiv nu-i cred, mai ales ca mâna de lucru e formată în prepondorență din romi ți gani culeși de la sate.
Încet încet am început să migrez spre cealaltă soluție... piscină de fibră. Dar și aici m-am lovit de niște aspecte pe care nu le-nțeleg. Am luat oferte de la 2 producători, și fiecare mi-a  dat alte instrucțiuni de instalare. Unu îmi zice că trebuie neapărat radier, altu spune ca nu e nevoie decât piatră concasată si vibrată ulterior. Mai mult decât atât, la instalare unu spune ca trebuie sa torn doar nisip+ pietriș pe margini, altu spune ca e musai, sa torn și beton. Singurul lucru în comun la amân2 e centura de suprafață.
Cei care v-ati pus din fibră cum ați procedat ?

Edited by hyp3rion, 03 May 2022 - 18:32.


#13
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
Am avut și eu gândurile astea, dar la cata bătaie de cap îți dă. Ies mult mai ieftin cu abonament la Therme

#14
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Doar că nu sunt din București, și nici nu-mi place să mă îngrămadesc cu alții în piscină :).
Costurile cu piscina din fibră cu tot cu instalație de încălzire și amenajare în jurul ei, mă duce pe la 22 - 27k eur maxim, dacă amenajez cu altceva în afară de wpc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate