Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Windows Store pe Windows 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020
Am prieten care vrea să cumpere o licență și să instaleze Windows 8.1 pe un PC din 2011, pe care are acum Windows 10. Vrea Windows 8.1 pentru compatibilitate drivere. M-a rugat să aflu dacă Windows Store de pe Windows 8.1 mai este activ acum, dacă mai funcționează. Eu am lăsat de mult în urmă Windows 8.1, așa că nu pot decât să întreb, dacă îl mai folosește cineva. Mai este funcțional? Adică poate fi accesat, se pot instala aplicații noi, se pot actualiza cele deja instalate?

#2
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Suportul pentru Windows 8.1 se va incheia pe 10 ianuarie 2023, dupa care, nu vor mai fi update-uri de securitate, iar restul de aplicatii, nu se stie cat vor mai mentine suport pentru el.
Ce drivere nu gaseste? Ca se gaseste cu siguranta o solutie.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
In general driverele de 8 merg si in 10. Chiar si drivere de 7 pot merge, in special daca se folosesc versiunile pe 32 de biti.

Eu folosesc la munca Windows 10 pe PC-uri care au avut suport doar ptr Windows 7. Asta de cand a aparut 10. Nu am avut probleme pana in prezent.
Drivere sau programe, meg fara probleme.

Legat de Store, pot eventual sa verific in weekend daca am timp - mai am prinyr-un sertar un PC cu windows 8.1.
N-am folosit Store-ul pe 8 niciodata, nu stiu de ce l-as folosi, mai ales ca in 8 sunt mai putine aplciatii decat pe 10. Ptr ca unele nu sunt suportate. de 8.

Nici in 10 nu prea instalez aplicatii din STore, dimpotriva increc sa scap e ele. Doar codecurile video de pe-acolo le pun. Ca unele am apucat sa le instalez inainte sa devina cu plata.

Edited by eiffel, 28 April 2022 - 20:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate