Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

hdd nou verificare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022
Am gasit un hard WD de 2TB blue (varianta 5400rpm) nou pe un site de anunturi iar pretul este foarte bun, 150 lei. Spune ca este sigilat. De obicei nu cumpar hdd sh. Asta este nou/sigilat. Cum pot sa il verific sa fie in regula. Cel mai mult ma intereseaza sa nu fie afectat de cazaturi de la transport.
Stiu ca sunt programe care afiseaza si numarul de ore de utilizare. As vrea sa aflu daca chiar este nou. Se poate cumva sa reseteze valoarea asta si sa ma pacaleasca astfel ca este nou?  
Daca a fost trantit insa nu se observa urme, cum pot sa imi dau seama?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cel mai simplu ca sa-ti dai seama daca este sau nu nou, el trebuie sa fie intr-o punga electrostatica, gri, sigilat. daca aceea e desfacuta, atunci nu mai este nou.

daca este sigilata si totusi e busit la transport, desi acestea de obicei rezista, problema fiind sa nu fie busit cand functioneaza, nu ai ce face, nu poti imputa vanzatorului, pt ca nici el nu stie ce se intampla pe drum cu ele.

poate doar sa fie scapat prin depozit cutia unde se afla el, insa si atunci de la buseala trebuie sa se vada ceva urme de zgarieturi de la celelalte de pe langa el.


[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/hcm5alr3lhe4-RO/image;s=394x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022
Poate sa fie busit si de la el din casa. Este persoana fizica cine mi-l vinde. Se poate vedea cu un program daca are probleme? bad-uri
Orele de functionare sunt zero din fabrica? Cu ce pot verifica? Si foarte important, poate reseta acel numar de ore?

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
N-ai cum sa stii fara sa-l desigilezi si sa-l vezi cu vreun software dedicat, Hard Disk Sentinel de exemplu,
Orele de functionare nu cunosc sa se poata da inapoi Posted Image

Pana atunci vezi daca are poze clare cand e fabricat, ar trebui sa scrie pe eticheta, luna si anul.
Daca nu se vede asta cauta mdelul pe net, una e sa fie fabricat recent si alta in 2012 imo

Ca parere cel mai bine cauti astfel de componente local, daca are cateva mii de ore nu-i problema, doar sa fie in stare buna.
E complicat cu asa ceva pe posta, il desigilezi apoi el zice ca tu l-ai stricat...
150lei pt un 2tb e pret normal dpmdv, am luat 6tb extern desigilat dar nou cu 300lei... local.

Edited by sirgoofy, 28 April 2022 - 16:33.


#5
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022

View Postsirgoofy, on 28 aprilie 2022 - 16:25, said:

150lei pt un 2tb e pret normal dpmdv, am luat 6tb extern desigilat dar nou cu 300lei... local.

Nou in magazin de incredere 2tb costa cel mai ieftin 260 lei. Il cumpar cu40% mai ieftin. Este un pret foarte bun 150 lei, doar ca vine cu un risc, fara garantie.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
hdd 3.5 sunt in general foarte fiabile si mult mai fiabile decat cele de 2.5 (de laptop). Fiecare brand are aplicatii de verificare a hdd. Cel mai usor e sa te uiti pe site-ul lor si sa alegi aplicatia de verificare a hdd. Ai putea incerca si cu

chkdsk C: /f /r

C: e litera asignata hdd-ul si o sa ia ceva timp. Daca aplicatia sau chkdsk-ul gaseste ceva sectoare defecte nu e bun.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu ai posibilitatea de a il desigila sa-l pui la PC si sa folosesti un program de test mai bine renunta.

Omul poate l-a cumparat sigilat si l-a scpat pe jos. Nu mai zic c si astea se pot resigila daca ai scula potrivita si pe vremuri cel putin se gasea in comert ceva de genul.

#8
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.03.2007
Eu nu inteleg de ce daca vrei un HDD cu garantie nu il iei din magazin. Daca il iei de la un particular ce pretentii sa ai la garantie. Omul ti-l da sigilat. Sigiliul se poate verifica cu ochiul liber. la fel si HDD se vede foarte bine prin punga electrostaica. Iti place aspectul si nu se vede vreun semn de lovire il iei. Nu-ti place nu-l iei. Eu am luat destule HDD-uri sigilate de la diversi vanzatori si niciodata n-am avut probleme cu niciunul.
Nu cred ca-ti da cineva acceptul sa-l cumperi, sa te duci cu el acasa, sa-l desfaci si apoi sa-l aduci inapoi ca fiind nefunctional. Ce garantie are si vanzatorul ca nu l-ai stricat tu, fie in timpul transportului fie in timp ce te jucai cu el sa vezi daca e bun. Sa fim seriosi. Orice lucru isi are pretul sau. Vrei sa fii 100% sigur? Plateste pretul de magazin. Vrei sa platesti mai putin? Asuma-ti riscul.

#9
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020

View Postdowski, on 28 aprilie 2022 - 15:38, said:

Stiu ca sunt programe care afiseaza si numarul de ore de utilizare. As vrea sa aflu daca chiar este nou. Se poate cumva sa reseteze valoarea asta si sa ma pacaleasca astfel ca este nou?  
Daca a fost trantit insa nu se observa urme, cum pot sa imi dau seama?

Trebuie un program care afișează datele din SMART. De exemplu, CrystalDiskInfo. Cred că e gratis. Afișează orele de funționare, sectoarele realocate (stricate), etc.

Se pare că poate reseta aceste valori dacă are și se pricepe să folosească echipamente pentru recuperarea datelor: https://askubuntu.com/a/1256481

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Ce înseamnă "sigilat"?
Că e in pungă electrostatica cu un sticker galben?
Asta nu e "sigilat".
Te lasă să îl conectezi la un PC? Nu e "sigilat" in acest caz.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdowski, on 28 aprilie 2022 - 15:38, said:

pretul este foarte bun, 150 lei
Ori mai pui 100 lei si-l iei din magazin cu garantie ori iti asumi riscul.

#12
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdorin_2k, on 28 aprilie 2022 - 20:41, said:

Ce înseamnă "sigilat"?
Că e in pungă electrostatica cu un sticker galben?
Asta nu e "sigilat".
Te lasă să îl conectezi la un PC? Nu e "sigilat" in acest caz.

Asta inseamna un HDD sigilat.

https://www.mygarage...ci-img_2521.jpg

Nici macar nu trebuie sa fi avut vreo tangenta cu domeniul ca sa-ti dai seama daca e umblat la punga sau nu. Daca nu e sigilat prin lipire termica si e lipit doar cu scoci e clar ca e o manarie. Daca insa ambalajul e intact, nu prea mai ai ce comenta.
Cine are acasa uneltele sa desfaca o punga din asta si sa o resigileze la fel cum a facut-o fabrica pentru a vinde un HDD cu cateva zeci de lei mai ieftin decat in magazin? Vremea pungilor electrostatice :sigilate" cu un sticker galben a trecut de mult. Deja o dam in conspiratii. Este atat de usor de verificat cu ochiul liber incat nici nu mai are sens sa discutam daca poti verifica un sigiliu de fabrica sau nu.

Edited by lex luthor, 29 April 2022 - 06:36.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am zis mai sus, se gaseau jucarii din astea ptr sigilare acum cativa ani.
Ptr uz casnic, dar sigileaza la fel. Ultima data cand am vazut din intamplare asa ceva era cam 100 de lei - se folosea ptr sigilarea pungilor "vidate".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate