Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Contestare proces verbal amenda auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 Namidee, on 28 aprilie 2022 - 14:39, said:

Sunt de acord cu sanctiunile in general, dar daca luam Bucurestiul in considerare, trei sferturi dintre soferi ar trebui sa ramana fara permis, probabil pe viata, daca s.ar sanctiona toate "fortarile".

Sunt pentru. Am sanse sa ma incadrez in sfertul care va circula printr-un trafic linistit. Daca nu, imi vor lua si mie permisul, vand masina apoi ma deplasez cu metroul + STB/ Uber/ bicicleta/ pe jos.

#20
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 trid_ovi, on 28 aprilie 2022 - 16:28, said:

Eu cu inregistrare cu camera auto am contestat  si judecatorul a zis ca nu-l intereseaza ca, cuvantul politaiului este peste. Dar tu fara nimic...
atunci asta nu mai e justitie, e un abuz la patrat.....

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Ori ai fost agresiv in stilul de conducere (probabil, pentru ca tu ai declarat "traficul este greoi ceea ce m-a facut sa intru in sensul giratoriu mai rapid"), ori te-ai luat in gura cu ei, altfel, sa stii ca n-am intalnit politist "al dracu".

 Namidee, on 28 aprilie 2022 - 14:39, said:

Sunt de acord cu sanctiunile in general, dar daca luam Bucurestiul in considerare, trei sferturi dintre soferi ar trebui sa ramana fara permis, probabil pe viata, daca s.ar sanctiona toate "fortarile". Nu ai cum sa nu fortezi la anumite ore in Bucuresti, mai ales in giratorii.

Ba poti, daca mergi la bunul simt
Daca mergi la nesimtire, am observat ca se ridica permisul.

In Bucuresti nu poti circula legal. Dar trebuie sa respecti traficul.

#22
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 Tsunnnami, on 28 aprilie 2022 - 19:14, said:

Ori ai fost agresiv in stilul de conducere (probabil, pentru ca tu ai declarat "traficul este greoi ceea ce m-a facut sa intru in sensul giratoriu mai rapid"), ori te-ai luat in gura cu ei, altfel, sa stii ca n-am intalnit politist "al dracu".

Agresiv in intervalul 10-30km/h, oricum la fel cum au scris cei care au contribuit anterior, daca nu am dovada nu am sanse mari de castig.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001

 trid_ovi, on 28 aprilie 2022 - 16:28, said:



La contraventie trebuie sa vii tu cu dovezi ca sa contesti cuvantul politistului. La infractiune e invers.
Eu cu inregistrare cu camera auto am contestat  si judecatorul a zis ca nu-l intereseaza ca, cuvantul politaiului este peste. Dar tu fara nimic...
Contesta ca e dreptul tau , poate gasesti un judecator tocmai amedat si te scapa ala, dar zic sa nu-ti pui sperante.
Eu am pus CD cu video și câteva fotografii. Judecata în lipsa și am câștigat din prima
Deci nu e regula.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 mihai93, on 28 aprilie 2022 - 20:11, said:

Agresiv in intervalul 10-30km/h,

Da, si la 5km/h pot fi agresiv, si la 2km/h, vrei demonstratii?

#25
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Eu zic să lași contestația si sa dai testul 13 din 15 ptr a recupera permisul în 30 zile.
Camera de pe autospeciala de poliție este omologată metrologic .
Doi la mână, dacă poliția nu are înregistrare este cuvântul tău împotriva celui al agentului constatator , îți va trebui probă video (camera de bord sau din zona respectivă ) ptr a-l putea contrazice , altfel nu ai șanse.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001

 missionnad, on 28 aprilie 2022 - 22:29, said:

Eu zic să lași contestația si sa dai testul 13 din 15 ptr a recupera permisul în 30 zile..
Reducerea e acum de o treime. Nu mai se face reducerea la 30 zile. (din februarie 2022)

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 lex2010, on 28 aprilie 2022 - 14:38, said:

Se numeste "cost of doing business".
Probabil ai incalcat legea de mii de ori pana ai luat amenda asta. Accept-o si zi mersi ca ai fost prins doar o data !


Parca pentru mine ai vorbit  :)    Recunosc ca mici ilegalitati mai fac si eu si nu m-a vazut nimeni.

#28
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 dorin_2k, on 29 aprilie 2022 - 07:37, said:


Reducerea e acum de o treime. Nu mai se face reducerea la 30 zile. (din februarie 2022)
Înseamnă că la 60 zile suspendare , dacă iei testul 13 din 15  stai 20 zile fara permis .

Edited by missionnad, 29 April 2022 - 19:17.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001

 missionnad, on 29 aprilie 2022 - 19:11, said:

Înseamnă că la 60 zile suspendare , dacă iei testul 13 din 15  stai 20 zile fara permis .
Inseamna ca nu ai inteles. Reducerea e de 1/3
Deci stai fara permis 40 zile

#30
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Neacordare de prioritate se considera atunci cand un individ franeaza sau e nevoit sa faca vreo manevra pentru a evita sa intre in tine. Nu e suficient sa fie distanta mica intre masina ta si a celui caruia nu i-ai acordat prioritate incat sa se considere neacordare de prioritate. Atat timp cat nu ai stanjenit pe nimeni, nu e neacordare de prioritate. Nu este vorba de situatie de pericol. Asta este motivul pentru care in Bucuresti nu se leaga la cap politistii cu situatiile de genul, iar in orasele mici daca ti-a intrat vreun auto in campul vizual si nu i-ai acordat prioritate, ramai pieton.
Acum tu stii datele reale ale problemei.

#31
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 Tort, on 30 aprilie 2022 - 01:49, said:

Neacordare de prioritate se considera atunci cand un individ franeaza sau e nevoit sa faca vreo manevra pentru a evita sa intre in tine. Nu e suficient sa fie distanta mica intre masina ta si a celui caruia nu i-ai acordat prioritate incat sa se considere neacordare de prioritate. Atat timp cat nu ai stanjenit pe nimeni, nu e neacordare de prioritate. Nu este vorba de situatie de pericol. Asta este motivul pentru care in Bucuresti nu se leaga la cap politistii cu situatiile de genul, iar in orasele mici daca ti-a intrat vreun auto in campul vizual si nu i-ai acordat prioritate, ramai pieton.
Acum tu stii datele reale ale problemei.
Aparent e de ajuns ca el sa circule pe alta banda si tu sa intrii in sensul giratoriu ca sa ramai fara permis, pentru neacordare prioritate. Cu alte cuvinte odată intrat în sens, un vehicul este egal din punct de vedere al priorităţii cu restul vehiculelor care se află deja în sensul giratoriu.

Edited by mihai93, 30 April 2022 - 13:01.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mihai93, on 28 aprilie 2022 - 14:09, said:

Buna ziua, ieri am fost oprit de un echipa de politie pentru neacordare prioritate in sens giratoriu. Respectiva zona este destul de aglomerata si traficul este greoi ceea ce m-a facut sa intru in sensul giratoriu mai rapid dar fara sa incomodez ceilalti participanti.
Consider nejusta amenda , si suspendarea permisului si doresc sa o contest.
As aprecia daca m-ati ajuta cu un model de contestatie,o procedura sumara, si experienta dvs.
Multumesc anticipat
PS: Recomandati sa ma descurc singur sau sa colaborez cu un avocat?( Amenda este in valoare de 400 ron)
Era bine daca intra in tine si faceai accident. Stii ca fiind tu vinovat,iti lua permisul politia si iti reparai si masina pe banii tai ;)
Asa poate invatai o lectie si stateai si cu masina in service :D

 dorin_2k, on 29 aprilie 2022 - 07:37, said:


Reducerea e acum de o treime. Nu mai se face reducerea la 30 zile. (din februarie 2022)
doamne ajuta sa se scoata de tot.
La inceputul anilor 2000, statea 3 luni 90 zile ptr neacordare prioritate :)

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005

 dorin_2k, on 28 aprilie 2022 - 21:02, said:

Eu am pus CD cu video și câteva fotografii. Judecata în lipsa și am câștigat din prima
Deci nu e regula.
Tu esti din Timisoara si aveai probe, dar initiatorul zicea ca nu are, deci nici sanse nu prea are....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate