Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare plaja Grecia pentru înot

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mirceagh

Mirceagh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2022
Salut dragi prieteni, nu am mai fost de mult timp in Grecia la mare, dar anul asta vreau sa ajung de vreo 2-3 ori.
Am niste cerinte mai excentrice, daca nu va suparati.

-Caut o plaja sa nu fie gen ca la noi in statiuni, plina de sezlonguri si in apa om langa om. Nu ma intereseaza nisipul de pe plaja sa fie fin si batut praf, doar sa nu fie cu pietre intrarea in apa.
-Nu trebuie sa fie pe insule, timpul petrecut este limitat, va fi doar un weekend prelungit pentru ca nu imi permite munca, deci trebuie sa ajung foarte rapid de la Ruse.


-Ma intereseaza strict o plaja fara fluierici(salvamari), sa pot innota linistit.

-Cel mai important, apa. Caut o zona sub nicio forma sa fie frecventata de barci, gen plimbare cu banana sau cu barca in larg, zona fara skijeturi sau vase de croaziera in larg. Motoarele astea imi strica tot concediul, nu neaparat ca ma intersectez cu ele, dar cand esti in apa, ai tot timpul mirosul ala in nas daca stiti despre ce vorbesc. Pana si apa are gust de ulei ars in zonele astea, mai ales in golfuri, parca e o balta poluata cu apa statuta.
Am patit asa in turcia la Marmaris recent si mi-a stricat tot concediul. Si toata lumea lauda marmarisul.

-Nu ma intereseaza zona, nu merg pentru vizita, pentru experienta greceasca, pentru plimbare la pas sau ca sa mananc. Am tot ce imi trebuie in tara mea frumoasa, apa lor sarata si curata nu o am.

Daca imi puteti recomanda ceva, va multumesc!

Deocamdata orientativ eu am gasit pe google maps, cel mai aproape, zona dintre Keramoti si Alexandroupoli. Ajung usor pe la Makaza.

Prea spre Keramoti nu se poate, ca e apa cam dulce, pare sa se verse niste rauri pe acolo sa fie un fel de delta, si sunt feriboturile si barcile care tot polueaza spre Thasos. Prea spre Alexandroupolis nu e bine pentru ca e oras port am vazut, deci poluare maxima.
Pareri legat de zona? eu mi-am dat doar cu presupusul.

#2
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
am inotat in golful Strymonia (intre peninsula Athos si Kavala) , apa era destul de tulbure si nu prea sarata. plaja complet pustie, in iulie. semna izbitor cu plaja Corbu, inainte de invazia turistica

Edited by LeoT, 28 April 2022 - 14:31.


#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Orice ai face/zice, cea mai buna apa este in insule.
Vorbesc de "curata" si "sarata". Dar sunt departe si cum va incepe sezonul vor fi barci, cataramane si toate barcazele (sau barcazuri?) care pot naviga si asigura un pat.

Edited by adip1962, 28 April 2022 - 14:41.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La 50 de km de Keramoti e Kavala.
Treci prin Kavala, mergi mai departe, e aproape de o plajă din asta amenajată. Vrasidas se numește aia amenajată.

Ăsta e locul.

https://goo.gl/maps/2TiJUgA3TgV1RK7j8

Nisipul e ok-ish, poți sta pe plajă, la intrare sunt niște scoici / pietre ceva, dacă nu ești atent te tai la tălpi.
O pereche de cipici din ăia speciali de plajă de la Decathlon și ai rezolvat problema.

Încă 100 de metri mai sus pe drumeagul ăla, spre Vrasida, pe dreapta, înspre mare, sunt niște stânci foarte interesante, se poate face plajă, peisajul e superb, dacă îți plac locurile mai izolate. Și pe drumul neamenajat înspre plaja asta, sunt locuri unde poți înota liniștit, le identifici singur.

Edited by waterman, 28 April 2022 - 15:08.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Asa, la o aruncatura de bat de Keramoti e Thassos. Si gasesti la plaje inclusiv ascunse prin padure.

Si da, e o delta pe la Keramoti dar apa tot sarata e. Nu e Dunarea acolo ci doar un rau.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru vizite scurte si Bulgaria poate fi o varianta dar nu stiu sa-ti spun unde sunt plaje mai libere. Poate iti spune @foxbat daca il rogi frumos :)

#7
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Da. Mai bine intreba-l pe Foxbat!

#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
presupui bine :
ce cauți tu sunt plaje departe de orice râuri care ar putea aduce aluviuni.
Poți sa le găsești pe google maps / google earth dupa culoarea apei.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009
Deci tu cauti o plaja ca la Mamaia, dar fara personajele din Mamaia Posted Image

Recomand Nei Pori - exact ce vrei.

Oricum ca fapt divers: nu e niciunde in Grecia nebunia de la Mamaia unde se dau nebunii toata ziua cu ski jet-urile, fac galagie si scandal! ;-)

#10
Mirceagh

Mirceagh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2022
E departe Nei Pori
waterman, interesanta locatie. nu ma incanta ca imi ia ceva sa ajung, mai ales cu riscul ca intru pe offroad cu 2x2 :) dar par accesibile mai multe plaje si peisaje din diverse colturi, mai ales daca sunt curenti pe una, mergi pe alta. interesant

deocamdata m-am gandit sa merg prima oara aici https://www.google.c...!7i13312!8i6656

pare cam banala, dar cel mai mare avantaj e ca am lidl la 10km. sunt si niste portiuni in zona unde pot pune cortul in caz ca am nevoie o noapte
problema ca e cam plat relieful si te plictiseste vizual

#11
Mirceagh

Mirceagh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2022
pot pune masina langa plaja si plec oricand oriunde fara sa-mi rup picioarele. zona ofera destule cazari accesibile pe booking vad

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMirceagh, on 28 aprilie 2022 - 20:38, said:


waterman, interesanta locatie. nu ma incanta ca imi ia ceva sa ajung, mai ales cu riscul ca intru pe offroad cu 2x2

Am intrat cu un Fiat Punto. E drum de țară nu poți să zici offroad.

Oricum, nu văd de ce atâtea griji. Pur și simplu la cât litoral au, tragi pe marginea drumului și te duci și înoți.
Din ce știu eu vezi că deși sunt super amabili cu turiștii, nu prea le place să pui cortu așa unde vrea mușchii tăi.

View PostMirceagh, on 28 aprilie 2022 - 20:38, said:


deocamdata m-am gandit sa merg prima oara aici https://www.google.c...!7i13312!8i6656


Unde ți-am zis eu e la hai 50 - 70 de km de Keramoti, zici că e departe, și ne dai un punct la 131 de km de Keramoti.

Eu cred că ești ori super precaut și vrei exact locația unei plaje goale, cu nisip cu granulație de 0.2, apa la 32 de grade, cu parcare la maxim 40 de metri de apă, și cazare la maxim 800 de metri, ori faci mișto de noi.

Mă mir că n-ai întrebat și de vreun restaurant anume.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postatupi, on 28 aprilie 2022 - 15:57, said:

Pentru vizite scurte si Bulgaria poate fi o varianta dar nu stiu sa-ti spun unde sunt plaje mai libere. Poate iti spune @foxbat daca il rogi frumos Posted Image

Hristos a Inviat!

Va multumesc pentru incredere insa asa cum "miros" eu ce scrie nenea initiatorul - nu este in targetul " meu".
Daca era o printesa o ajutam cu deplasarea acolo si gasitul plajelor :) ( ba chiar cautam si bobul de mazare in asternut sa n-o deranjeze) dar la cum pune problema omu'  zic pas.

E mai bine sa nu l amagim (o face el destul de bine) incat sa nu fie dezamagit:)

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View PostMirceagh, on 28 aprilie 2022 - 20:38, said:

E departe Nei Pori
Uita-te si la Sarti, pe bratul Sitonia. Foarte faina si mult mai "virgina" ca Nei Pori.

#15
Mirceagh

Mirceagh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2022

View Postwaterman, on 29 aprilie 2022 - 08:00, said:


Unde ți-am zis eu e la hai 50 - 70 de km de Keramoti, zici cã e departe, și ne dai un punct la 131 de km de Keramoti.


Scuza-ma, dar probabil te-ai gandit ca intru pe la Kulata. dar nu

De la vama Makaza pana la plaja recomandata de tine sunt 158km, 1h49min pe google maps, nu zic ca nu o am in vedere pe viitor daca intru pe la kulata vreodata
Dar din vama pana in zona pusa de mine sunt vreo 55km deci vreo 47min. scutesc o ora si 100km. la un drum lung fara oprire, pentru mine este esentiala ora aia ca sa ma pot odihni putin si sa am toata ziua de plaja

Intr-un final, compromisul cel mai bun cred ca este sa gasesti prima data cazarea la pret bun pe o anumita regiune si apoi te orientezi catre plaja cea mai apropiata de cazare

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te cam complici, ai zis că ai o zi, vrei și plajă și cazare și somn, ești mai mult pe fugă.
Fă-ți liber măcar 2 zile.

#17
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Ia vezi, plaja asta indeplineste criteriile tale ?
Doar 50 de km din Makaza, sub 1 ora de condus.

#18
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMirceagh, on 28 aprilie 2022 - 13:39, said:

... Pareri legat de zona? ...

Tot anul trecut şi primăvara asta m-am uitat la litoralul situat imediat la vest de Alexandroupoli, cam până pe la Makri şi chiar puţin mai la vest de Makri. Sunt plaje exact cum cauţi tu. Eu am în vizor hotelul Aggelos şi hotelul Via Mare, deşi ultimul nu are balcoane. Sunt ambele pretabile la ideea mea de cazare last-minute, dar rezervări din timp nu recomand, fiindcă sunt cu plată în avans. Ar mai fi şi hotelul Park, din Alexandroupoli, care are şi piscină, dar aia e altă discuţie.
Ideea e că sunt o mulţime de plaje uşor accesibile cu maşina, eu nu m-aş plictisi nici 2 săptămâni să hălădui pe la ele, în fiecare zi la altă plajă. Iar Alexandroupoli e suficient de departe de ele ca să nu fie nicio problemă.

Waterman: omul vine pe la Komotini, Keramoti ar fi limita lui vestică de interes, cel puţin aşa reiese din postul lui iniţial.


Sănătate şi toate cele bune !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate