Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inchidere balcon cu sticla glisanta

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Salutare, am început căutările atât dpdv preț cât și detalii despre materiale, opțiuni, structură, etc. pentru închiderea unui balcon cu acel tip de sticlă pe sistem glisant (pare că e din ce în mai la modă și la noi acest sistem).

Din păcate informațiile găsite până acum nu m-au lămurit foarte tare.

Ce ar trebui să am în vedere la un astfel de sistem de închidere? La ce ar trebui să am grijă și către ce producători de geam ar trebui să mă orientez?

Tipul de glisare de care sunt interesat este similar cu cel din video-ul de mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UGeB3r0m08U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mulțumesc anticipat!

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Cred ca aproape sigur nu o sa ii ofere izolatia termica ce o ai cu un geamuri termopane.

#3
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Sunt convins de asta, nici izolatia fonica nu va fi macar similara insa sunt niste compromisuri acceptate pentru a avea pe timp de vară o terasă/balcon deschis.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Depinde unde amplasat acel balcon/terasa.
Ai mari sanse ca aerul proaspat de afara sa fie mai poluat/viciat in comparatie cu cel din casa, asta nu inseamna ca nu trebuie aerisit apartamentul.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Mai este un topic pe tema aceasta. Probleme vor fi cu etansarea la vant, condens si ce-au mai mentionat colegii mai sus.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Prostii
Sistemul asta a fost inventat pentru terase dar, din motive de marketing agresiv, a fost adaptat si pentru balcoane
Marele dezavantaj il constituie pretul
Toata lucrarea este personalizata iar costurile ajung mult mai mari comparativ cu solutia "clasica" - termopan
Alt dezavantaj major ar fi ca geamurile alea ocupa o buna parte din balcon daca sunt glistate
Cea mai mare "placere" o vei descoperi toamna / iarna
Geamurile alea zdrangane de ti-e mai mare dragul din iar condensul va fi o experienta de vis pentru ca (aia de le vand "uita" sa mentioneze) - NU se inchid ermetic

#7
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Trebuie autorizatie connstruire daca se monteaza acest sistem? Daca nu, acesta este cel mai mare avantaj.

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005
Din pacate e sistemul care e acceptat la blocurile noi , mai e inchiderea cu folie.
Nu tine deloc cald iarna si rece vara, doar protejeaza de vant si ploaie. Intre foile de geam e un fel de garnitura de silicon ce se duce relativ repede. In lipsa de altceva...

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca trebuie hartii
Ai nevoie de acceptul din partea asociatiei de proprietari + proiect tehnic in baza caruia se emite autorizatia de constructie

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,441
  • Înscris: 30.08.2017
In teorie. In practica merge fără. Oricum, e un chin să obții autorizația aia de la primărie.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate face și pe PVC un sistem armonică, în care se poate pune geam tripan. Avantajele sunt izolarea termică/fonică net superioară, dezavantaje, că ia din lumină mai mult decât sistemul cu sticlă "goală", ramele ocupă ceva mai mult loc atunci când sunt deschise, decât la sistemul cu sticlă securizată, configurația pentru armonica din PVC e limitată la anumite dimensiuni și număr de canate, plus prețul mai mare.

Edited by Digix, 28 April 2022 - 13:22.


#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 vestale, on 28 aprilie 2022 - 11:26, said:

Cred ca aproape sigur nu o sa ii ofere izolatia termica ce o ai cu un geamuri termopane.
Soiul ăsta de închidere nu e gîndit pentru asta. Scopul e să te ferească de vînt și ploaie.

 Naijax, on 28 aprilie 2022 - 12:15, said:

Geamurile alea zdrangane de ti-e mai mare dragul din iar condensul va fi o experienta de vis pentru ca (aia de le vand "uita" sa mentioneze) - NU se inchid ermetic
Dacă-s montate prost, da. Dacă nu, nu.
Nu sînt făcute să se închidă ermetic deci nu te bazezi pe ele pentru termoizolație deci ai pereți și ferestre termoizolate deci nu vei avea condens. Dacă ai condens ceva nu e făcut/folosit cum trebuie.

#13
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Eu am un astfel de sistem, am vrut sa pot inchide terasa pe timp de iarna si sa se deschida total vara. Am citit (putin) si am ales un sistem valedo, am gasit si in Brasov, de unde sunt eu. L-am instalat la sfarsitul verii anului trecut, deci am trecut si prin iarna. Sunt super incantata. Imi place enorm ca nu are margini, deci nu obtureaza lumina si privelistea. Se deschide total, ceea ce e f fain cand e vremea frumoasa. Nu am avut condens dar nici nu am incalzit continuu balconul pe timp de iara, doar cateva ore pe zi cand mai stateam acolo, cu un calorifer. Nu am absolut nici un regret, mi se pare o alegere foarte buna.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă se aerisește (lucru echivalent cu etanșarea proastă), nu apare condensul. Dacă temperatura din balcon este apropiată de cea exterioară, nu apare condensul.

#15
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Am cerut si eu o oferta, pretul ar fi la 150 de euro mp cu montaj inclus. Pare mult mai versatil decat sistemul clasic, cel mai probabil optez si eu pentru unul.

#16
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Am cerut cateva oferte iar preturile variază între 200-290 euro/mp în București pentru 8 foi de sticlă.

Termenul mediu de executie este de 20-35 zile.

Văd că sunt sisteme în care greutatea sistemului este sustinuta de sina inferioara iar altele atat pe cea superioara cat si cea inferioara. Care considerati ca este mai buna?

STICLĂ SECURISZATĂ: 8mm
- TRANSFER TERMIC: 5,6 W(m2K)
- IZOLARE FONICĂ 32 (-2; -3) dB
- CANAL DRENAJ–PRELUARE APĂ
- CANAL PRELUARE APĂ ȘI CONDENS
- INCUIETOARE PROTECȚIE
- SISTEM ANTI-EFRACȚIE/BLOCARE ACCES COPII
- ROLE SILICONICE
- CAPACE, PERIE ȘI GARNITURI

EN 1026 – PERMEABILITATEA AERULUI EN 12207 – CLASA 1
EN 1027 – PERMEABILITATEA APEI EN 12208 – CLASA 1A
EN 12211 – REZISTENȚĂ LA VÂNT
EN 12210 – CLASA C1/B2 EN 13049 – REZISTENȚĂ LA IMPACT

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 Grady31, on 02 mai 2022 - 11:05, said:

STICLĂ SECURISZATĂ: 8mm
- TRANSFER TERMIC: 5,6 W(m2K)

Mda, de peste unsprezece ori mai mare pierderea termică decât printr-un tripan corespunzător.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Încă o dată - nu au rol de izolare termică.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate