Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Asigurare TV

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Stie cineva unde pot sa-mi asigur un TV mai scump?
L-am luat de la Altex, ei fac asigurari ptr. articole luate de la ei care costa  pana in 10 mii Lei ori asta luat de mine a costat 13 mii => deci nu mi-au facut.
Vechiul TV l-am spart, un accident evident, insa nefiind asigurat am ramas cu paguba... asa ca m-am gandit ca la asta nou sa-i fac o asigurare in caz de ceva...
De furt ma tem mai putin. Pe langa ca am un sistem de alarma instalat de o firma autorizata un TV de genul asta este greu sa-l transporti fara a risca sa-l deteriorezi. In plus este aproape in permanenta cineva acasa, mai avem vecini, etc. Ptr defectiuni am garantie.

Am luat legatura cu doamna de la Alliantz Tiriac care imi face de multi ani RCA-ul la masina. Raspunsul primit a fost dezamagitor. Pe scurt ma asigura de multe insa nu de ce vreau eu.

,,Ca sa fie asigurat la spargere din neglijenta ar trebui ca persoana care produce dauna sa nu fie din familie si sa aibe o asigurare de raspundere civila fata de terti
FLEXA incendiu, trasnet, explozie,caderea aparatelor de zbor, boom sonic
Suma asigurata a continutului    8.000 euro
Riscuri naturale 8.000 euro
Asistenta la domiciliu 200 euro, maxim 4 evenimente/an de asigurare
Raspundere civila legala  10.000 euro
Cheltuieli aditionale  10% din total suma asigurata continut -bunuri
Daune provocate de apa  8.000 euro
Bunuri casabile  3.000 euro
Furt - Suma asigurata a continutului  8.000 euro
Vandalism 8.000 euro
Avarii accidentale si scurtcircuit  3.000 euro
Cutremur 8.000 euro
Prima de asigurare  Max--69 euro plata integrala

Daca  doriti sa o asigurati va pot face oferta''

L.E. Rog raspunsurile sa fie la subiect date de catre cei ce pot ajuta, stiu despre treaba asta. Consideratiile privind valoarea, tipul TV-ului sau orice offtopic nu-si au sensul.

Edited by radumiki, 28 April 2022 - 10:50.


#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E normal sa nu poti asigura un produs contra distrugerii produse de o alta persoana si mi se pare practic imposibil sa gasesti asa asigurare. In caz contrar n-ai vedea TV vechi de 1-2 ani care sa nu fie spart "din greseala".

In Germania, de exemplu, orice om are o astfel de asigurare care sa acopere distrugerile provocate din greseala unor produse ale altor persoane.

Edited by giuliani, 28 April 2022 - 09:04.


#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Mai exista, cred, varianta de a asigura toate electrocasnicele din casa evaluate sa zicem la 10 mii euro si daca se intampla ceva cu vreunul sa activezi asigurarea. Imi zicea asta baiatul de la Altex care s-a ocupat de mine cand am cumparat TV-ul ca are el insa nu a intrat in detalii, unde si cum a facut asigurarea respectiva.

Principiul ar trebui sa fie ca orice bun de valoare sa poata fi asigurat. Cu cat mai mare valoarea - cu atat mai mari si costurile asigurarii - se intelege.
Insa orice bun ar trebui sa fie asigurat si impotriva deteriorarii.

Daca ai casco la masina de 5 ani, ce faci? O arunci intr-o prapastie si ceri dauna totala ptr. ati lua una noua?

Mai adaug ca la Altex asigurarea pe doi ani a unui TV in valoare de 10 mii lei era destul de piparata: 1300 lei/2 ani. La un TV de 13mii proportional asigurarea ar fi insemnat vreo 1700 lei/2 ani,

Edited by radumiki, 28 April 2022 - 09:12.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 giuliani, on 28 aprilie 2022 - 08:56, said:

...In caz contrar n-ai vedea TV vechi de 1-2 ani care sa nu fie spart "din greseala".
De ce?
Daca ar proceda ca la RCA, sa te treaca in cea mai dezavantajoasa clasa bonus-malus anul urmator, nu le-ar mai veni idei.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 radumiki, on 28 aprilie 2022 - 09:08, said:

Daca ai casco la masina de 5 ani, ce faci? O arunci intr-o prapastie si ceri dauna totala ptr. ati lua una noua?

Probabil ca firmele nu vor sa investeasca in anchete privind distrugerea televizoarelor. Si nici Politia n-o pot chema. Agata-l mai sus sau pune-i un policarbonat in fata.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Asigurarea de la Altex ti-ar fi asigurat TV? Ai citit conditiile? Am ceva indoieli... Daca sigurarea de locuinta nu ofera asa ceva ma indoiesc ca vei gasii o asigurare pentru genul accidentelor la care te uiti. Oricum asigurarile au o clauza care prevad ca intai trebuie sa folosesti intai asigurarea de locuinta si apoi aceasta asigurarea cumparata. Mi s-a intamplat recent cand hotii mi-au furat o bicicleta cumpata cu o luna inainte. In asigurarea de la credit cardul cu care o cumparasem spuneau ca intai trebuia sa folosesti asigurarea de la locuinta si apoi sa folosesti asigurarea de la credit card. Nu stiu daca exista in Romania, dar o alta sansa ar fi sa fi cumparat cu vreun credit card care ofera protectie suplimentara. Insa, inca o data, ma indoiesc ca ofera protectie la aceste tipuri de evenimente.

TV vechi avea picioruse sau talpa? La TV-urile cu talpa mai indoiesc ca e asa usor sa le rastorni. Dupa pret pare sa fie un TV Oled si daca e cumva un LG cu talpa, pare solid si nu mi-as face probleme. Am cumparat de curand un LG 65" Oled si pare solid si nu e asa de usor de rastunat. Inainte am avut un Panasonic TV cu plasma de 46" tot cu talpa si m-am mai agatat de cateva ori de el fara nicio problema. Daca e cumva cu picioruse atunci o solutie ar fi sa-l agati in perete.

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Suport de perete si eventual si o folie de policarbonat in fata.

#8
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 vladut01, on 28 aprilie 2022 - 15:01, said:

Asigurarea de la Altex ti-ar fi asigurat TV? Ai citit conditiile? Am ceva indoieli... Daca sigurarea de locuinta nu ofera asa ceva ma indoiesc ca vei gasii o asigurare pentru genul accidentelor la care te uiti. Oricum asigurarile au o clauza care prevad ca intai trebuie sa folosesti intai asigurarea de locuinta si apoi aceasta asigurarea cumparata. Mi s-a intamplat recent cand hotii mi-au furat o bicicleta cumpata cu o luna inainte. In asigurarea de la credit cardul cu care o cumparasem spuneau ca intai trebuia sa folosesti asigurarea de la locuinta si apoi sa folosesti asigurarea de la credit card. Nu stiu daca exista in Romania, dar o alta sansa ar fi sa fi cumparat cu vreun credit card care ofera protectie suplimentara. Insa, inca o data, ma indoiesc ca ofera protectie la aceste tipuri de evenimente.

TV vechi avea picioruse sau talpa? La TV-urile cu talpa mai indoiesc ca e asa usor sa le rastorni. Dupa pret pare sa fie un TV Oled si daca e cumva un LG cu talpa, pare solid si nu mi-as face probleme. Am cumparat de curand un LG 65" Oled si pare solid si nu e asa de usor de rastunat. Inainte am avut un Panasonic TV cu plasma de 46" tot cu talpa si m-am mai agatat de cateva ori de el fara nicio problema. Daca e cumva cu picioruse atunci o solutie ar fi sa-l agati in perete.

https://altex.ro/reg...le-protect/pag/

Pentru ca noi iti vom repara sau iti vom inlocui telefonul tau mobil sau aparatul electronic asigurat in cazul avarierilor accidentale sau in cazul furtului agravat! Bucura-te de telefonul tau mobil asa cum trebuie, iar noi ne ocupam de acele riscuri care te streseaza cu orice achizitie noua.
https://altex.ro/mobile-protect/pag/

Din ce am citit se pare ca esti acoperit ptr. avariere accidentala.
Ba mai mult, in regulament apare posibilitatea de asigurare a unui obiect electrocasnic ce costa peste 10 mii ron. In magazin mi-au spus ca nu fac...
Totusi, pare cam scumpa: 1800 de lei...

Edited by radumiki, 29 April 2022 - 07:48.


#9
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 radumiki, on 28 aprilie 2022 - 08:39, said:

Stie cineva unde pot sa-mi asigur un TV mai scump?
L-am luat de la Altex, ei fac asigurari ptr. articole luate de la ei care costa  pana in 10 mii Lei ori asta luat de mine a costat 13 mii => deci nu mi-au facut.
Vechiul TV l-am spart, un accident evident, insa nefiind asigurat am ramas cu paguba... asa ca m-am gandit ca la asta nou sa-i fac o asigurare in caz de ceva...
De furt ma tem mai putin. Pe langa ca am un sistem de alarma instalat de o firma autorizata un TV de genul asta este greu sa-l transporti fara a risca sa-l deteriorezi. In plus este aproape in permanenta cineva acasa, mai avem vecini, etc. Ptr defectiuni am garantie.

Am luat legatura cu doamna de la Alliantz Tiriac care imi face de multi ani RCA-ul la masina. Raspunsul primit a fost dezamagitor. Pe scurt ma asigura de multe insa nu de ce vreau eu.

,,Ca sa fie asigurat la spargere din neglijenta ar trebui ca persoana care produce dauna sa nu fie din familie si sa aibe o asigurare de raspundere civila fata de terti
FLEXA incendiu, trasnet, explozie,caderea aparatelor de zbor, boom sonic
Suma asigurata a continutului    8.000 euro
Riscuri naturale 8.000 euro
Asistenta la domiciliu 200 euro, maxim 4 evenimente/an de asigurare
Raspundere civila legala  10.000 euro
Cheltuieli aditionale  10% din total suma asigurata continut -bunuri
Daune provocate de apa  8.000 euro
Bunuri casabile  3.000 euro
Furt - Suma asigurata a continutului  8.000 euro
Vandalism 8.000 euro
Avarii accidentale si scurtcircuit  3.000 euro
Cutremur 8.000 euro
Prima de asigurare  Max--69 euro plata integrala

Daca  doriti sa o asigurati va pot face oferta''

L.E. Rog raspunsurile sa fie la subiect date de catre cei ce pot ajuta, stiu despre treaba asta. Consideratiile privind valoarea, tipul TV-ului sau orice offtopic nu-si au sensul.
Asigurarile pentru casa ar trebui sa includa si o sectiune pentru bunurile din casa. Daca ai asigurare pentru casa, verifica ce este inclus in contract.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate