Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probleme banda led

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Lallydllva

Lallydllva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2022
Vă salut domnilor, am și eu o problema cu banda led. Am achiziționat un kit banda led de 20m cu fire separate pentru 10m
Am testat și mergeau perfect cât timp au fost pe role atât telecomanda cât și telefon. Am făcut o scafă pe tavan și am început sa le pun in spatele ei după ce am pus nu mai merge culoarea roșu iar atunci când le închid din telecomanda ramane pe un albastru.
Am verificat firele și sunt bune, le am pus și pe rând câte una singura și la fel fac, care ar putea fi problema?
Va mulțumesc anticipat!

#2
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.02.2017

View PostLallydllva, on 28 aprilie 2022 - 07:26, said:

Vă salut domnilor, am și eu o problema cu banda led. Am achiziționat un kit banda led de 20m cu fire separate pentru 10m
Am testat și mergeau perfect cât timp au fost pe role atât telecomanda cât și telefon. Am făcut o scafă pe tavan și am început sa le pun in spatele ei după ce am pus nu mai merge culoarea roșu iar atunci când le închid din telecomanda ramane pe un albastru.
Am verificat firele și sunt bune, le am pus și pe rând câte una singura și la fel fac, care ar putea fi problema?
Va mulțumesc anticipat!
Intrerupatorul are led in el? La mine zicea instalatorul sa anuleze ledul de la intrerupator ca e posibil sa palpaie becul am zis ca nu are rost ca nu se vedea nimic fiind lumina de afara, ulterior seara ce sa vezi becul de la lustra sta semi aprins, bine ca nu face ca stroboscopul.

#3
Lallydllva

Lallydllva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2022
Întrerupătorul nu are led, am încercat sa mai mișc sau sa bat ușor in distribuitorul de tensiune și fără succes, când mergea culoarea roșie și opream banda, se oprea. Acum dacă o opresc trece intr-o faza de albastru.

#4
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ai varianta aia de kit cu doua surse de alimentare, controller si amplificator?
Prima data alimenteaza segmentele alea de banda led de 5m pe fiecare individual direct din sursa de alimentare ca sa te asiguri ca nu au vreun scurt pe undeva. Sa ai grija la polaritate.
Pe urma leaga o singura rola led la iesirea din controller si vezi daca merge ok. Daca-i ok, leaga si amplificatorul cu o rola led dupa. Daca-i ok pune inca o rola in paralel cu prima (de la controller) si inca una in paralel cu a doua (de la amplificator). Ar trebui sa mearga acum.
Daca prima rola de 5m, cea legata de controller a luminat ok alimentata din sursa dar legata la controller face figuri, ai controllerul defect.
Daca rola legata de controller merge ok dar cea legata de amplificator nu, desi a fost in regula alimentata direct din sursa, inseamna ca ai aplificatorul defect.
Totusi, din descriere ta reiese mai degraba ca ai legaturile incurcate pe undeva. Mai verifica odata.

#5
Lallydllva

Lallydllva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2022
Am aceasta varianta de kit: https://www.emag.ro/...m/pd/DHFLDXMBM/

Am luat separat toate etapele și rezultatul este tot același cât legăturile nu am cum sa le văd fiind acoperite cu un plastic, amândouă benzile fac la fel chiar și separat. Am sa încerc încă o data pe rând dacă merg. Mulțumesc pentru ajutor

#6
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Asta are un alimentator si un controller cu doua mufe din care alimentezi cate un tronson de 10m de banda led din fiecare mufa?
Identifica polaritatea ledurilor si alimenteaza-le direct din alimentator, fara controller. Daca se aprind corect e defect controllerul.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate