Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gelozie la copii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
mekcenar

mekcenar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.01.2013
Bună dimineața va doresc dragi părinți! Ma numesc Cristian,am 43 de ani și nu am copii iar de curând am intrat într-o relație cu o mămică cu un copilaș de 6 anișori care ma acceptat din pima și ma numește tati. Toate bune și frumoase pana pun mana pe mama lui,nu am voie sa o ating în nici un fel. Spune ca nu suporta asta ca este gelos și nu vrea sa o atingă nimeni. Din fosta relație am înțeles ca mama îl forță sa doarmă cu bunica aproape in fiecare zi pt ca ea poată dormi cu el. Suntem de aproape 3 luni împreună și noi abia dacă ne am sărutat asa pe fuga. Nu o scapa niciodată din ochi.se tine mereu după noi ca nu cumva sa ne atingem,lasă tot,lasă jucării și fuga după noi. Simt ca nu mai rezist,vreau sa renunț ca nu mai merge asa,dar ii iubesc pe amândoi și nu vreau sa i pierd. Va rog frumos sa mi dați un sfat cum sa procedez,ce sa fac,cum sa fac! Va mulțumesc

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Apelați din nou la bunica, lăsați copilul la ea într-un weekend și rămâneți doar voi doi acasă sau plecați undeva la munte/mare.



#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Mama lui ce zice?
In primul rand de la ea trebuie sa vina o solutie.

Tatal lui e disparut complet din peisaj sau are o relatie cu el?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Foarte des intalnit comportamentul asta... Daca nu ai rabdare, va ramane ca el/ea.
RABDARE!!!

#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmekcenar, on 28 aprilie 2022 - 05:04, said:

Din fosta relație am înțeles ca mama îl forță sa doarmă cu bunica aproape in fiecare zi pt ca ea poată dormi cu el.

Pt ca parintii copilului sa poata dormi impreuna era nevoie ca bunica sa doarma cu copilul?

Probabil tatal a fost mai mereu plecat, copilul avea/are oarecare teama de a sta/dormi singur si vreo 2-3-4 ani a dormit doar cu mama.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
"Daca ma lasi sa o pup pe mami iti dau asta:"

[ https://cdn.coolstuff.com/pub_images/original/16651_01.png?timestamp=1629213508&extend=copy&method=resize&type=auto&width=1200&height=900 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Daca ea nu a facut nimic in privinta asta si acum la inceput abia de o atingi, iti imaginezi cum va fi mai tarziu. Nici nu se va mai uita la tine dupa ce te "leaga" bine. E clar ca ei ii convine situatia.
Lasa-i si vezi-ti de viata, altfel vei avea mai mult de pierdut ulterior.
Nu iti face iluzii, nu vei fi niciodata tatal copilului, cu prima ocazie cand vei incerca sa il disciplinezi iti va reaminti frumos ca nu e copilul tau.
E foarte posibil ca ea sa il fi indemnat sa iti spuna tata, ca sa te "agate" cat mai bine. Pare greu de crezut, dar sunt multe astfel de femei disperate, care ar face orice sa imbrobodeasca un barbat pt diferite interese, fara sa aiba nici un fel de sentimente pt el. De aceea si evita cat de mult se poate relatiile intime.
Tie ce iti iese din toata bataia asta de cap?

PS
Este exclusiv vina parintelui pt dezvoltarea unui atasament gresit fata de copil, sunt convins ca il trateaza ca pe un iubit, "barbatelul" ei.
Doar asta ar trebui sa te puna pe fuga, e un semnal clar de alarma.

Edited by Visatoru', 28 April 2022 - 08:49.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBursul, on 28 aprilie 2022 - 08:38, said:

"Daca ma lasi sa o pup pe mami iti dau asta:"
Merge si cu un set Lego. Cu cat e mai complex/scump/de actualitate, cu atat mai bine.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
La fiecare bombonica, un pupic sau o imbratisare. Copilul trebuie sa se obisnuiasca cu asta. Nu multe, ca nu-s de acord cu giftuirea copilului cu dulciuri. De fapt carui copil ii place sa-si vada parintii mozolindu-se?

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Mai degraba vorbeste cu acel copil,”descoase-l”
Sa nu fi luat mami casapeala si asa se manifesta copilu,solutia e comunicarea de toate partile

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Nu cu copilul trebuie sa discute, ci cu mama.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Copilul stie ca nu esti tatal lui si nu concepe sa iei locul tatalui. Iti spune "tati" dar nu te vede deloc ca pe tatal lui adevarat.

Oricum ai zis ca "de curand" ai intrat in relatia asta, e normal pana la urma sa reactioneze asa, pe masura ce te va percepe ca pe un tata, se va obisnui, chestia asta ia timp.

Nu incerca sa fortezi, caci poate va prinde ura pe tine. Si e drept, initiativele de pupici de fata cu copilul ar trebui sa le aiba mama, nu tu, ea poate obisnui copilul mult mai repede.

Edited by Phobos, 28 April 2022 - 10:23.


#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Eu nu-s parinte, dar am avut candva o tentativa de relatie cu o mama singura, iar copilul ei avea o varsta foarte apropiata de copilul din topic.
La mine situatia era invers, copilul era foarte dezghetat, independent, prietenos, dar ea era dependenta de el. Prea dependenta.
Daca ieseam in oras, la fiecare 10 minute "ce-o face baiatul". Care era pe maini bune.
De vreo 2 ori venea cu idei sa mergem noi doi in salbaticie, sa ne facem de cap. Din noi doi se faceau noi trei. Nu ma deranja copilul, dar era comic de-acum, ea venea cu ideea ca vrea sa fim singuri, apoi ma trezeam cu copilul salutandu-ma. Daca stau bine sa ma gandesc, cu el ma intelegeam mai bine decat cu ea.
Relatia mea a ramas la stadiul de inceput, dar nu copilul a fost cauza si nici relatia dintre ei doi, ci alte probleme.
Mie imi placea femeia, aveam puncte comune OK si la momentul respectiv ma consideram pregatit sa imi asum responsabilitatile acelei relatii. Acum peste ani, nu stiu cat de pregatit eram intr-adevar.

Tu la stadiul asta nu prea ai ce face in afara de a vorbi cu mama. Diplomatic dar sa explici ceea ce ne-ai explicat noua aici.
Daca reactia e foarte defensiva, in stil "da' ce vrei, sa imi parasesc copilul"  nu iti pune mari sperante in relatie.

Quote

Toate bune și frumoase pana pun mana pe mama lui,nu am voie sa o ating în nici un fel. Spune ca nu suporta asta ca este gelos și nu vrea sa o atingă nimeni.
Sunt convins ca un psiholog nu ar vedea nimic anormal in reactia asta, dar nu e bine. Aici mama lui trebuie sa intervina si sa-i explice pe intelesul lui rolul tau in relatia cu ea si de asemenea cu el. Aici ea trebuie sa ia initiativa, pentru ca daca se complace in situatie nu stiu unde ajungi.

Quote

Din fosta relație am înțeles ca mama îl forță sa doarmă cu bunica aproape in fiecare zi pt ca ea poată dormi cu el. Suntem de aproape 3 luni împreună și noi abia dacă ne am sărutat asa pe fuga.
Asadar ai discutat cu femeia despre problema - asta e bine. Ea e constienta de problema si in trecut a gasit o solutie. Ca solutie temporara este buna dar pana la urma discutia trebuie sa aiba loc. Acum de ce nu aplica, macar la inceput, solutia asta?
Sunteti de 3 luni impreuna dar de-abia v-ati sarutat pe fuga - asta nu prea imi place. OK, complet de acord - relatia cu o mama singura e mai complicata pentru ca baiatul nu poate fi neglijat. Dar nu e tot aia "a fi neglijat" cu "a avea timp pentru voi doi". Iesiti singuri in oras? Petreceti noptile impreuna? (din ce inteleg, nu). Ati plecat intr-un weeekend undeva doar voi doi? Evident ca daca relatia avanseaza veti pleca in vacante sau weekenduri voi trei, dar trebuie sa existe si "voi doi". Dupa mine, voi acum sunteti in faza de tatonare doar.

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View PostAlexEn, on 28 aprilie 2022 - 09:55, said:

Nu cu copilul trebuie sa discute, ci cu mama.

Adultii au tendinta de a minti si ocoli realitatea,in schimb copii sunt sinceri daca te bagi in lumea lor

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
In principiu, ai dreptate. Nu sunt expert in copii dar ce am observat si la mine cand eram copil si cand am vorbit eu diverse chestii cu copii, daca ii tratezi aproape ca pe un adult le castigi increderea. Daca ii ignori sau le vorbesti ca unui tampit, nu vor fi niciodata deschisi.
Totusi aici -

Quote

Toate bune și frumoase pana pun mana pe mama lui,nu am voie sa o ating în nici un fel. Spune ca nu suporta asta ca este gelos și nu vrea sa o atingă nimeni.
Din punctul meu de vedere, si nu e exclus sa ma insel, aici mama trebuie sa aiba discutia.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postceanu1980, on 28 aprilie 2022 - 11:46, said:

Adultii au tendinta de a minti si ocoli realitatea,in schimb copii sunt sinceri daca te bagi in lumea lor

Nu ii da nimeni dreptul sa se bage in lumea lui. Punct.
Mama e cea care trebuie sa preia fraiele.

#17
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Eu nu inteleg absolut deloc pe barbatii fara copii, care se baga in relatii cu femei divortate si care au copii.
Chiar va place sa cresteti copiii altora?  Sa va risipiti timpul si banii?
Nu mai bine iti gasesti matalica pe una cu vreo 10 ani mai tanara ca tine, iti face un copil sa-ti fie si tie drag de el?

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Lex, ar însemna ca mamele singure sa devina niște "paria" ale societății. Ele nu mai au dreptul de a iubi din nou, de a fi iubite, de a întemeia o noua familie, iar copilul sa crească într-o atmosfera sănătoasă, astfel încât sa devina un adult normal și echilibrat?
Sunt atâtea casnicii care s-au destrămat din cauza ca sotul era violent, alcoolic, cu patima jocurilor de noroc, șamd. Ce vina are o astfel de femeie, rămasă singura cu un copil de crescut? E condamnata la singurătate și nefericire pentru tot restul vieții?
Cum sa fie pierdere de timp și bani sa crești copilul altuia? E un suflet nevinovat. Ca nu oricine poate și e dispus sa facă asta, e alta discuție.
Pe principiul tău, cei care adopta copii cum ar trebui catalogați?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate