Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cat costa sa faci o baie intr-o casa fara canalizare?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2016
Ma gandesc sa iau o casuta la sat, oare cat ar costa sa amenajez o baie de la zero?

banuiesc ca o sa am nevoie si de fosa septica.

Fosele astea vad ca au cam 3000 litrii, daca fac dus si, folosesc masina de spalat si ce mai e nevoie prin casa se umlple imediat, sau se poate face cumva ca apa sa mearga separat sa nu se adune fosa?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Am avut fosa la oras intre aprilie 2000 si noiembrie 2001. 8 metri cubi, fund nebetonat, vidanja venea lunar si facea 3 curse.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
unul a plecat imediat de la date incomplete, iar ceasca a bagat din top de la el si la final concluzia e una dezastruoasa de ajungi la bazin olimpic.

pt a calcula cat in cat timp se umple, trebuie sa iei in seama cate persoane vor folosi utilitatile, cat de des utilizezi masina de spalat rufe si de vase daca ai si evident de cate ori pe saptamana faci baie. astia sunt principalii factori. sa nu te mire acesti factori, pt ca una e sa ai o familie din 2-4-5 adulti daca mai stau si frati, parinti, alta e sa fie 2 adulti si 2-3 copii, mai ales mici, pt care masina de spalat si evident baia va fi mereu in functiune. una e sa faci baie o data la saptamana (stiu si astfel de persoane), alta e sa faci zilnic si sa te balacesti ca rata in cada sau sub dus cate 45 de min (stiu si asa persoane).

in functie de astea estimezi cam cata apa se aduna saptamanal, apoi faci calcul lunar si evident, cat de mare sa fie fosa si la cat timp trebuie golita, cu costurile aferente. e simpla matematica 10+20+30+ ....

si apropo, vezi ca acel 3k este intreg volumul, insa nu astepta sa umpli pana la buza, calculezi la un 3/4, mai ai si ceva dren pe acolo, plus faptul ca mai poate trece o saptamana pana vine vidanja sa goleasca, daca ai si banii pregatiti deja, clar.


cat despre ceasca, el omite ca sunt o echipa de fotbal acolo la o ditamai vila si de aici datele lui, care poate sunt foarte diferite de ale initiatorului.

Edited by Dany_Darke, 27 April 2022 - 14:38.


#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eram 3 persoane. Dintre care eu mare amator de apa. Acum suntem 2.

#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Fosele septice actuale sunt multi-camerale si oricum stau tot timpul pline cu apa. In momentul in care vine apa pe sistemul de canalizare din casa, acelasi volum de apa iese din ultima camera a fosei si se dreneaza. In functie de numarul de camere se face o decantare in mai multe etape astfel incat din ultima camera sa iasa doar lichid si grosul sa fie pastrat in celelalte.
In functie de numarul de persoane si volumul fosei vidanja trebuie sa vina mai des sau mai rar sa goleasca primele camere. La 4 persoane si o fosa tricamerala de 2000l tin minte ca frecventa de vidanjare recomandata de producator era 2 ani.

As zice ca apa de la masina de spalat sau dus nu se ia in considerare la dimensionarea fosei ci a sistemului de drenaj. Pt ca ea o sa treaca toate prin fosa si trebuie absorbita de dren. La dimensionare trebuie tinut cont si de tipul de sol.

#6
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

View PostAndreY2u, on 27 aprilie 2022 - 14:12, said:


Fosele astea vad ca au cam 3000 litrii, daca fac dus si, folosesc masina de spalat si ce mai e nevoie prin casa se umlple imediat, sau se poate face cumva ca apa sa mearga separat sa nu se adune fosa?

O estimare buna poti face in functie de consumul de apa pe care il ai in prezent.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View PostAndreY2u, on 27 aprilie 2022 - 14:12, said:

Ma gandesc sa iau o casuta la sat, oare cat ar costa sa amenajez o baie de la zero?

banuiesc ca o sa am nevoie si de fosa septica.

Fosele astea vad ca au cam 3000 litrii, daca fac dus si, folosesc masina de spalat si ce mai e nevoie prin casa se umlple imediat, sau se poate face cumva ca apa sa mearga separat sa nu se adune fosa?
Nu se mai folosesc fosele septice ci statii de epurare, apa care iese este relativ curata pentru mediu, deci practic se poate deversa oriunde in pamant, iar depunerile(este un(noroi de fapt) se "vidanjeaza" odata la minim 10 ani. Eu am asa o statie de 12 ani si inca nu s-a cerut curatata.

Edited by GlCA_Contras, 27 April 2022 - 15:04.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View PostGlCA_Contras, on 27 aprilie 2022 - 15:03, said:

se "vidanjeaza" odata la minim 10 ani. Eu am asa o statie de 12 ani si inca nu s-a cerut curatata.
Cam odata pe an cand se face revizia, dar nu complet.
Altfel ce deversezi tu s-ar putea sa nu fie ok ptr mediu, ca nu functioneaza statia cum trebuie. E chin mare cu ele, cu analize si toate cele.

#9
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
17000 lei acum vreo 15 ani fara incaperea baii si fara fite.Totul in regie proprie fara dorei.

Edited by victord36, 27 April 2022 - 16:07.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View Posteiffel, on 27 aprilie 2022 - 15:23, said:

Cam odata pe an cand se face revizia, dar nu complet.
Altfel ce deversezi tu s-ar putea sa nu fie ok ptr mediu, ca nu functioneaza statia cum trebuie. E chin mare cu ele, cu analize si toate cele.
Nu am facut man nicio revizie de 12 ani... nici nu stii c e acolo.

Daca nu functioneaza cum trebuie iti spune singura ca incepe sa miroasa ciudat in curte ;) Analizele sunt pentru mofturosi, doar nu beau apa din ea...

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View PostNeaceasca85, on 27 aprilie 2022 - 14:14, said:

Am avut fosa la oras intre aprilie 2000 si noiembrie 2001. 8 metri cubi, fund nebetonat, vidanja venea lunar si facea 3 curse.
Ce ai avut tu acolo e o hazna, nu o fosa septica, iar asezarile care contin asa ceva nu sunt orase. In rest e corect.

#12
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 AndreY2u, on 27 aprilie 2022 - 14:12, said:

Ma gandesc sa iau o casuta la sat, oare cat ar costa sa amenajez o baie de la zero?

banuiesc ca o sa am nevoie si de fosa septica.

Fosele astea vad ca au cam 3000 litrii, daca fac dus si, folosesc masina de spalat si ce mai e nevoie prin casa se umlple imediat, sau se poate face cumva ca apa sa mearga separat sa nu se adune fosa?

Pana la fosa e cale lunga. E ca si cum iti faci probleme ca nu stii ce lavabila sa folosesti dar inca nu ai fundatia facuta.

Ce inseamna "sa amenajez o baie de la 0" pentru tine? Din moment ce ai zis "casuta la sat fara canalizare" presupun ca nu ai apa trasa in casa ceea ce va mai complica un pic lucrurile pentru ca nu merge doar sa scoti o teava din pamant, dai o gaura intr-un perete si, gata!, ai apa in casa.

Trebuie sa construiesti baia? Daca da, ia in considerare ca e posibil sa fie nevoie sa mai extinzi casa cu un hol, eventual si o bucatarie ca sa nu speli vasele in baie. De asemenea, trebuie sa vezi daca trebuie sa demolezi si ceva din casa existenta.

Vrei sa folosesti o camera existenta sau o bucata dintr-un hol deja existent? Se poate dovedi mai complicat decat de a face ceva de la 0 pentru ca trebuie sa tragi tevi de apa, eventual incalzire, scurgerile pentru chiuveta, WC, dus. Iar apoi scurgerile trebuie trase prin pardoseala si dusa la locul unde va fi fosa si va trebui sa le asiguri o panta adecvata de scurgere.

Deciziile astea se iau si in functie de vechimea casei, fundatie etc. si musai si cu un structurist. Nu vrei sa construiesti ceva si apoi sa vezi cum ti se lasa casa in partea unde ai adaugat constructia sau cum iti apar microfisuri in pereti ca Doreii au deranjat fundatia casei cand au tras scurgerile...

Eu a trebuit sa fac asa ceva intr-un sat in Constanta, pentru ca acolo canalizarea era de partea cealalta a strazii si, strada fiind drumul european care merge catre vama cu Bulgaria, devean foarte complicata legarea la canalizarea orasului chiar si cu foraj orizontal.

A trebuit sa construiesc un hol pe lungimea casei si baia. Cu totul (constructie, finisaje, utilare), in 2018, pretul a fost pe la un 11-12 mii EUR cu Dorei si distractie maxima cu "echipele" pentru ca nu gaseam nici oameni si nici firme care sa vrea sa vina sa lucreze acolo. Nici nu am gasit firme care sa fie dispuse sa vina sa lucreze acolo fara sa imi vand un rinichi si fara sa fie "poate la anul ca acum suntem foarte ocupati"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate