Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Valul de scumpiri 2022 - 2024

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5312 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ai inceput sa vinzi din casa? Ce lucruri de valoare ai tu in casa?
Mai taie din ele da-le dracu. Te-a pus in fund urda de 15 lei.

S-au scumpit si la anul vor fi si mai scumpe. Asta este, gata cu iesitul in oras, gata cu telefoane schimbate la 1-2 ani, gata cu tigarile, gata cu berea.

Edited by Friskey, 27 April 2022 - 14:36.


#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Peste tot cresc preturile, in Germania de exemplu inflatia e pe la 7,5%, cel mai sus de dupa reunificarea din 1991.  
Din ce vad aici https://www.hypochar...-in-deutschland e cel mai ridicat nivel al inflatiei din 1961 incoace.

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 catalina1, on 27 aprilie 2022 - 14:31, said:

"
terminati-va cu chestii de genul, ce faci ca sa castigi mai multi bani si etc. nu-si au rostul, omul asta face, atat munceste, poate mai mult sau nu e treaba lui"

Pai atunci preturile alea sunt tot treaba lui, de ce m-ar interesa pe mine?
pai omu a facut topic si a intrebat daca si pe noi ne afecteaza. tu l-ai luat cu, ”fa mai multi bani”. lucrurile nu sunt asa simple in viata, omu poate ar fi un bun cizmar(zic si eu), dar cizmarii nu se mai cauta in secolul asta. si nici nu-l duce capul sau nu vrea sa invete programare. asa ca face si el ce poate. adica putina compasiune gen, nu toti s-au nascut sa fie genii sau mai stiu eu ce. ca el probabil mai sunt 2 milioane de romani, in intervalul salariu miniu-2000 ron. si nici atitudinea asta de superioritate nu ajuta, doar fiindca eu castig mai multi bani nu inseamna ca-s mai destept sau mai descurcaret.

Edited by bobitad, 27 April 2022 - 14:37.


#22
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Eu nu am deschis topicul asta despre mine. Daca o duc rău mă descurc eu cumva.
Voiam sa vad ce părere aveți despre scumpiri, dar m-am lămurit.
Nu cereți și voi ceva masuri de la cei pe care i-ați votat, preferați să strângeți cureaua.

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 bobitad, on 27 aprilie 2022 - 14:36, said:


pai omu a facut topic si a intrebat daca si pe noi ne afecteaza. tu l-ai luat cu, ”fa mai multi bani”. lucrurile nu sunt asa simple in viata, omu poate ar fi un bun cizmar(zic si eu), dar cizmarii nu se mai cauta in secolul asta. si nici nu-l duce capul sau nu vrea sa invete programare. asa ca face si el ce poate. adica putina compasiune gen, nu toti s-au nascut sa fie genii sau mai stiu eu ce. ca el probabil mai sunt 2 milioane de romani, in intervalul salariu miniu-2000 ron. si nici atitudinea asta de superioritate nu ajuta, doar fiindca eu castig mai multi bani nu inseamna ca-s mai destept sau mai descurcaret.
Omul a facut topic ca sa se planga ca nu iau guvernantii masuri. Adica altii sa ia masuri (nici nu stiu ce masuri, whatever), el nu e dispus sa faca nici un efort in plus, nu?

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:37, said:

Eu nu am deschis topicul asta despre mine. Daca o duc rău mă descurc eu cumva.
Voiam sa vad ce părere aveți despre scumpiri, dar m-am lămurit.
Nu cereți și voi ceva masuri de la cei pe care i-ați votat, preferați să strângeți cureaua.
La ce masuri te-ai gandit?

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 business11, on 27 aprilie 2022 - 14:25, said:

Dar ce naiba putem sa facem? Sa speram ca ne vom intoarce rapid la normal.
Eu cred ca asta e noul normal.
Sper doar sa ramanem aici si sa nu discutam anul urmator despre preturile mici din 2022.

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cauza principala este scumpirea energiei
Toata lumea sufera din cauza scumpirilor - nu doar Romania

Mai trist este ca inflatia nu si-a aratat inca toti coltii deci, se poate si mai rau iar daca iti pui speranta in clasa politica = mori cu speranta
Ce sa faca guvernul ? Sa mareasca pensiile si salariile ?
Pai asta produce si mai multa inflatie

Mi-e teamna ca solutia pentru oameni saraci ca noi este doar sa strangem cureaua
Mai anulezi un calorifer, reduci consumul de apa, de curent, renunti la fumat, la dulciuri, la telefoane scumpe, la imbracaminte de firma, nu mai iei masa in oras, gatesti acasa, etc.

#26
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 catalina1, on 27 aprilie 2022 - 14:39, said:

Omul a facut topic ca sa se planga ca nu iau guvernantii masuri. Adica altii sa ia masuri (nici nu stiu ce masuri, whatever), el nu e dispus sa faca nici un efort in plus, nu?


La ce masuri te-ai gandit?
asta da, e greseala lui ca asteapta de la aia sa faca ceva. dar au plafonat pretul la gaze, la curent. parca dadeau si legea aia cu produsele de baza. au marit salariu minim. adica na, sunt destule ajutoare. adica e usor sa te plangi de chestii, dar nu e ca si cum aia iau numai decizii proaste secunda dupa secunda..

la romani li s-ar parea ciudat sa aiba apendicita sa se duca la spital si fara asigurare sa-i dea ala afara, sau sa plateasca 20.000 $ operatia. cum e in SUA de exemplu. adica el se plange de guvernantii nostri si de lipsa de masuri dar pentru altii realitatea e mai naspa.

Edited by bobitad, 27 April 2022 - 14:45.


#27
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:37, said:

Eu nu am deschis topicul asta despre mine. Daca o duc rău mă descurc eu cumva.
Voiam sa vad ce părere aveți despre scumpiri, dar m-am lămurit.
Nu cereți și voi ceva masuri de la cei pe care i-ați votat, preferați să strângeți cureaua.
Masuri se iau.
Uite una
https://www.europafm...vederile-audio/
Inflația creste, războiul bate la ușă. Nu mai are nimeni timp sa pape banii din din buget și pnrr fragmentandu-i în bucatele de 450k. Cu halci de 5 milioane rezolvi problema mai rapid.

#28
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 bobitad, on 27 aprilie 2022 - 14:42, said:


asta da, e greseala lui ca asteapta de la aia sa faca ceva. dar au plafonat pretul la gaze, la curent. parca dadeau si legea aia cu produsele de baza. au marit salariu minim. adica na, sunt destule ajutoare.
Astea nu ajuta. Ba chiar ne baga mai rau in rahat.

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:37, said:

Eu nu am deschis topicul asta despre mine. Daca o duc rău mă descurc eu cumva.
Voiam sa vad ce părere aveți despre scumpiri, dar m-am lămurit.
Nu cereți și voi ceva masuri de la cei pe care i-ați votat, preferați să strângeți cureaua.
Io nu i-am votat.

Si pana la urma te descurci sau esti in faliment personal? Hotaraste-te!

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:26, said:

Daca munca prestata nu asigură un trai decent atunci nu mai merita prestata și trebuie desființată.
Văd că ai ajuns la concluzia corectă. Întrebarea e de ce nu o pui în aplicare.

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:37, said:

Nu cereți și voi ceva masuri de la cei pe care i-ați votat, preferați să strângeți cureaua.
Tot alții să facă treaba în locul tău, nu? Tu ce măsuri ai cerut? Și, în măsura posibilului, aia cu mărirea salariului să fie ultima pe listă.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 13:51, said:

Voi cum va descurcați cu banii? Cum combateți traiul asta de lux in 2022?
Eu lucrez si imi consolidez cariera, sa pot sa ma milogesc la sef sa-mi dea marire, eventual sa am sanse sa merg in alta parte.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Naijax, on 27 aprilie 2022 - 14:42, said:

....
Ce sa faca guvernul ? Sa mareasca pensiile si salariile ?
...
A pus un securist la sefia bnr, a marit pensiile speciale, imprumuta multi bani in loc sa reformeze institutiile statului...

A facut destule, mai bine sa nu mai faca nimic guvernul.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

 persona695, on 27 aprilie 2022 - 14:26, said:

Tu gresesti.Daca munca prestata nu asigură un trai decent atunci nu mai merita prestata și trebuie desființată.
Ba tu gresesti. Sunt o gramada de joburi indispensabile care sunt cu salar minim. Problema e ca guvernul nu ofera conditii economiei sa se dezvolte astfel incat salariile sa fie rezonabile. Si mai e o problema: se fura.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017

 MembruAnonim, on 27 aprilie 2022 - 14:48, said:


A pus un securist la sefia bnr, a marit pensiile speciale, imprumuta multi bani in loc sa reformeze institutiile statului...

A facut destule, mai bine sa nu mai faca nimic guvernul.

Din contră, trebuie să facă. Iar gestionarea inflației este chiar obiectivul BNR.

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

 catalina1, on 27 aprilie 2022 - 14:39, said:

Omul a facut topic ca sa se planga ca nu iau guvernantii masuri. Adica altii sa ia masuri (nici nu stiu ce masuri, whatever), el nu e dispus sa faca nici un efort in plus, nu?
Pentru cineva care posteaza asa des in Poiana, ma intriga raspunsul tau. Am zis ca ma intriga? Ma dezgusta.

#36
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am vazut zilele trecute un reportaj, cu o pensionara care avea o pensie de 1100€ net, ceace reprezinta din pacate majoritatea pensiilor cu 45 de ani vechime.
Statea intr-o locuinta cu doua camere in Hamburg intr-o zona decenta unde platea 580€ chirie. Cam 250€ platea serviciile gaz si curent. Deci 830€.
deci mai ramanea 270€ pentru trai si alte necesitati personale. Femeia spunea ca traia la limita saraciei cu 50€ pe saptamana pentru alimente.
De cand a invadat Rusia Ucraina s-au scumpit unele lucruri sau sortimentul mai ieftin nu se mai gaseste. In orice caz, din 50€ nu mai poate trai o saptamana, ci maximum
4 zile.

Vreau sa spun ca in anul acesta, 2022 multe s-au scumpit, chiar si inainte de razboiul Rusia Ucraina, dar si din cauza razboiului.
Multi oameni o duc mai prost chiar si in tari ca Germania, Franta, Austria, etc...
Lipsa cerealelor, dar si a altor produse din Rusia si Ucraina se face resimtita in toata lumea.

Edited by WestPoint, 27 April 2022 - 14:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate