Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Probleme cu sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Marin1969

Marin1969

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2021
Bună ziua si Cristos a înviat! am achiziționat acum 2 ani o tâmplărie PVC Tripan profi de 92 iar acum în primăvara când am vrut sa curat geamurile am observat ca au niște fire sau ca firele de praf in interiorul geamului sau nu știu cum sa explic.. va las niște poze și poate ma ajutați dumneavoastră ..țin sa va zic ca anul trecut nu era aceasta problema și 80% din sticla anchetează asta pe la colturi sau mijloc în interior

Attached Files



#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Poti sa mergi la fabricant sa-i multumesti pt calitatea produsului.... In mod normal, spatiu dintre panourile de sticla trebuie sa contina un gaz sau vid si in niciun caz sa intre praf.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
e bavura ramasa prinsa acolo din procesul de fabricatie. si ale mele au la fel. se observa mai bine pentru ca ai bagheta termica neagra.

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Par mai degraba particule rezultate in urma prelucrarii, executiei pachetului de geam. Aceste particule nu prea au cum sa ajunga acolo decat in momentul executiei. Praf sau alte impuritati nu pot patrunde in pachetul de geam. La majoritatea producatorilor exista situatii similare atunci cand se foloseste bagheta warm edge de tipul expus in poze. Daca nu se produce condens intre sticle si acele impuritati nu se observa de la o distanta de 2m atunci totul este in regula.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

 A10, on 27 aprilie 2022 - 08:22, said:

Poti sa mergi la fabricant sa-i multumesti pt calitatea produsului.... In mod normal, spatiu dintre panourile de sticla trebuie sa contina un gaz sau vid si in niciun caz sa intre praf.

Nici vorba de vid intre sticle. Daca aplici doar putina depresurizare ti se curbeaza sticlele in interior si se pot chiar atinge in centru.

Edited by abac, 27 April 2022 - 09:04.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil sunt geamuri facute manual - ca pe vremuri.
Firmele mici inca mai practica.

E praf ramas de la montajul geamului. Probabil era distribuit peste tot si in timp a cazut jos.

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Se intampla la toate fabricile, nu este nimic iesit din comun, cu acest tip de bagheta. Sticle de import care sunt cu 20% mai scumpe decat cele produse la noi au deseori aceleasi reziduri de fabricatie.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 A10, on 27 aprilie 2022 - 08:22, said:

vid
în filme ai să vezi

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Bineinteles ca vidul poate fi imperfect. Nu inseamna neaparat zero materie si zero presiune. Ala este vidul ideal. Nu exista asa ceva in univers.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate