Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SolidWorks - profile romanesti (weldments)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008
Are cineva librarii Weldments cu profilele romanesti?
Gen UNP, HEA, HEB, etc
Attached File  profile romanesti.jpg   13.85K   41 downloads

Eu am descarcat toate standardele pt profile weldments de la Solidworks de pe site
Attached File  standarde Weldments.png   25.81K   55 downloads

De exemplu acum fac un desen cu stalp din HEB140, m-am apucat sa il desenez manual dupa dimensiunile de aici https://www.h-metal..../profil-heb/105 , l-am extrudat apoi i-am desenat o schita 3D in cap si m-am apucat sa caut profilul echivalentul in structural member. Am facut asa pt ca n-am gasit o alta modalitate rapida de a pre-vizualiza dimensiunile la profilele weldments.
Attached File  heb140 - din HE Beam HE140B.jpg   50.36K   38 downloads
Pana la urma l-am gasit in standardul DIN -> HE Beam -> HE140B . Dar ar fi o bataie de cap sa ma apuc sa caut echivalent la toate numele de profile romanesti.

Stiti care sunt numele echivalente la ISO/DIN/etc la numele romanesti (cele din prima poza)?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sunt europrofile.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca nu sunt in folderul de profile ISO, s-ar cam putea sa trebuiasca sa le creezi tu manual.

#4
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

View PostAnn0nyym0us, on 27 aprilie 2022 - 06:04, said:

Daca nu sunt in folderul de profile ISO, s-ar cam putea sa trebuiasca sa le creezi tu manual.
Nu, in folderul ISO nu sunt, acolo m-am uitat prima data.
Attached File  tipuri profile ISO.jpg   18.08K   8 downloads
Uite un printscreen, dupa cum vezi ISO e destul de saracacios, si n-are profile de tip HEA/HEB/HEC . La profile U/C , corniere si tevi n-am verificat daca corespund cu cele romanesti

Mai degraba par a se potrivi cu standardul DIN, doar ca au alte nume. Va trebui sa redenumesc atat directorul cu tipul structurii cat si numele structurii la fiecare dimensiune de profil in parte. Iti dai seama ca e destul de lucru pana le dai de capat care cum sunt.

Speram ca dau de cineva pe aici care ori a facut el o librarie cu "europrofile" (cum zice colegul) ori a gasit-o pe undeva pe net.

Edited by c_cristi, 28 April 2022 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate