Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Scrierea numelor proprii compuse - cu sau fără cratimă ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009
Salut,

Am si eu o nedumerire, legata de modul de scriere a numelui compus din doua cuvinte, al unei persoane..

Citez din legea 119/1996.. :

"Articolul 66

(1) La întocmirea actului de naștere, precum și a celorlalte acte de stare civilă, numele de familie și prenumele titularului se scriu în limba maternă, folosindu-se alfabetul latin.
(2) Numele sau prenumele formate din două sau mai multe cuvinte se scriu cu cratimă."

Apoi, citez de undeva, un comentariu:

"Atunci mi-a invocat legea 61/2012 care prevede urmatoarele: "9. La articolul I punctul 28, alineatul (2) al articolului 69 se modifică şi va avea următorul cuprins:(2) Numele sau prenumele formate din două sau mai multe cuvinte se scriu cu cratimă." Am inteles ca pana in martie 2012 numele compuse se scriau obligatoriu cu cratima, apoi s-a dat o lege ca sa se scrie fara cratima, ca in aprilie 2012 sa se revina la ce a fost inainte de martie 2012. Cum pot contesta decizia lor, pentru ca eu pur si simplu nu vreau nicio cratima intre nume, ci spatiu..."

Pentru cine are rabdare sa-mi dea un raspuns detaliat, mai transmit un text: http://totusilectura...mpuse-nume.html


Deci, in fapt, dincolo de modificari legislative, cum e corect gramatical sa se scrie numele compus al unei persoane.. ( Popescu - Ipingescu sau Popescu Ipingescu )

p.s. Rog, nu ma trimiteti la studiu, prin nu-stiu-ce link-uri trantite din comoditate.... Ma intereseaza parerea voastra!

Edited by tudorflorea, 26 April 2022 - 20:28.


#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Legea e clară: numele sau prenumele compuse se scriu cu cratimă pentru a se putea diferenția exact care-i care. Și pentru că exemplele concrete sunt cele mai aclare, imaginează-ți scenariul: Popescu Vasile-George se căsătorește cu Ion Cerasela și hotărăsc să poarte numele compus din numele ambelor familii. Cum l-ar chema pe soț fără cratimă? Popescu Ion Vasile George? Cum știe un oarecare dacă Ion e nume sau prenume? Așa Popeascu-Ion Vasile-George e foarte clar. Și să nu crezi că nu există ciudați. Eu cunosc o femeie al cărei prenume e Emilia-Doagă (e scris absolut corect)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Au fost variante diferite, ale legii - cu cratima si fara.
Acum e valabil cu cratima. probabil ca asa e si corect, din puntul de vedere al autoritatilor.
Alfel, eu vad mari diferente intre Ana-Maria si Ana Maria.

Edited by pasilla, 26 April 2022 - 21:07.


#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Caz personal
Cu cratima!
PS
ai grija cu numele compuse ce devin f lungi (impreuna cu prenumele): apar probleme peste tot: de la acte de stare civila la contracte cu terti....pur si simplu majoritatea "programatorilor" s-au pus de comun acord ca nu poate exista nume ce are mai mult de 10-12 caractere...si apar o gramada de situatii ...ciudate.
Mie-mi trebuie 31 de caractere sa imi pot scrie complet numele si prenumele (cu spatiu intre nume si prenume, spatiu fiind caracter inclus in alea 31)

Ca sa iti dau si un ex recent, la ultimul contract de credit cu o mare banca portocalie pur si simplu numele nu incapea in sistem si a trebuit derogare de la sediul central.
Pe extras nici macar nu apare complet, e ciuntit Posted Image

Edited by ogo, 26 April 2022 - 21:03.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
https://forum.softpe...e-fara-cratima/

E un pic de debandada si aici, ca si in alte parti.
Eu as aprecia daca s-ar face distinctie intre unul care are prenume compus (Ana-Maria) si unul care are doua prenume (Ana Maria).

Edited by crocko.dilul, 26 April 2022 - 21:02.


#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
crocko.dilul, ce spui tu despre numele compus este de fapt un singur cuvânt și ar trebui scris ca atare: Anamaria.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Si Jean-Paul Belmondo cum ar trebui scris? :)

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Eu n-am cratima.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019

 crocko.dilul, on 26 aprilie 2022 - 21:16, said:

Si Jean-Paul Belmondo cum ar trebui scris? Posted Image
E evident că francezii s-au deșteptat cu mult înaintea noastră și scriau cu cratimă de acum 90 ani.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sa reiau numele dintr-un exemplu anterior: Popescu Vasile-George.
Cazul meu,
In certificatul de nastere scrie:
Numele: Popescu
Prenumele: Vasile-George
In cartea de identitate e scris:
Numele: Popescu
Prenumele: Vasile-George
Pe cardul bancar (BT) apare: George Vasile Popescu, fara cratima.
Pe forum, am citit despre piedica intalnita de unii dintre noi cand au dorit sa incheie contract online cu Hidroelectrica, a fost necesar sa elimine cratima la completarea numelui/prenumelui, nu era acceptata.
In gluma, ar trebui sa adaug banca BT in randul nasilor?
Mi-am amintit ca uneori, cand eram nevoit sa ma identific, sa-mi spun numele, spuneam "Popescu Vasile-George", eram intrebat daca Vasile nu e numele tatalui...

Edited by altuser09, 27 April 2022 - 06:21.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Am doua prenume. Pe certificatul de nastere si pe cartile de identitate, de munca etc. le am - si le-am avut intotdeauna - scrise fara cratima. Pana in facultate am folosit primul dintre prenume, apoi mi-am inventat succesiv doua "alias-uri", apoi am trecut la al doilea prenume. Cand ma recomand cuiva sau ma inscriu pe un site neesential (cu numele real...) folosesc numai unul dintre ele. Daca va deveni obligatorie cratima, asta e - dar initiativa nu va fi a mea.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Privaţii care se consideră stat-în-stat doresc să îşi stabilească legi proprii.
Mai multe bănci şi societăţi comerciale scot din proprie iniţiativă cratimele celor care au nume compuse.
Transformă persoana în altă persoană, cu voia lor.

Cratima este parte a numelui, aşa cum este oricare altă literă.

#13
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Fără cratimă nu s-ar înțelege.
Situații unde cratima este necesară, nume-prenume sau invers:

Popescu Vasile-George
Vasile-George
Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu
Călin-Constantin-Anton
Călin-Constantin-Anton Popescu-Tăriceanu
Prenume: Vasile George. Nume: Popescu.

#14
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Cum adica nu s-ar intelege ? TOATE formularele mafistatului au campuri separate pentru nume/prenume. Despre ce vorbiti ?  Cine esti tu si pentru ce imi impui tu mie cum sa imi scriu numele ? Mama ? Tata ?

ps: ar putea rezolva simplu din condei, numele sa fie "Popescu Ionescu Quintus" dar sa fie conventie ca pe unele acte mai importante sa fie scris cu cratima, doar ca conventie.

Ca sa nu simtim cum isi baga statu cratima in noi.

#15
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 tudorflorea, on 26 aprilie 2022 - 20:27, said:


Am si eu o nedumerire, legata de modul de scriere a numelui compus din doua cuvinte, al unei persoane..

.... Ma intereseaza parerea voastra!
D,p,d,v, personal consider ca:
a) Numele care contine doua cuvinte sa fie considerat compus si sa fie scris cu cratima.
b) Prenumele care contine mai multe cuvinte sa fie scris fara cratima,
daca nu se doreste asocierea acestora si pronuntarea impreuna.
...
Referitor la actele oficiale, de baza ramane numarul numeric personal (sau id number) fiind unic pentru fiecare persoana,
desi uneori da bataie de cap inregistrarea numelui si prenumelui din cauza prezentei sau absentei cratimei.

#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Ce e compus se scrie cu cratima si e UN SINGUR CUVINT, in afara cind e vreun nume inradacinat scris impreuna, gen Anamaria. Deci, cu modificarea asta recenta a legii, care nu mai permite decit 3 prenume, teoretic si legal ai putea pune 3 prenume compuse, dar probabil ca se va interpreta ca prenumele compuse nu se admit daca alegi sa ai 3 prenume

Edited by hellmarvel, 27 April 2022 - 12:20.


#17
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009

View Postpasilla, on 26 aprilie 2022 - 20:58, said:

Alfel, eu vad mari diferente intre Ana-Maria si Ana Maria.

care ar fi?

View Postmaccip, on 26 aprilie 2022 - 22:19, said:

Eu n-am cratima.

esti sigur? :)

View Postasiodf, on 27 aprilie 2022 - 10:12, said:


ps: ar putea rezolva simplu din condei, numele sa fie "Popescu Ionescu Quintus" dar sa fie conventie ca pe unele acte mai importante sa fie scris cu cratima, doar ca conventie. Ca sa nu simtim cum isi baga statu cratima in noi.

de acord!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate