Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aplicatie shopping

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Hristos a Inviat!

   In primul rand vreau sa creez o aplicatie Android pe care sa o promovez in Magazin Play, mi-ar trebui cunostinte Java ceea ce nu am.
   In al doilea rand as vrea sa fie si pentru iOS deci limbajul de programare Swift, dar prima data sa incerc sa vad cum merge treaba pe Android.
   Mi-ar trebui o aplicatie precum Glovo, bine la inceput nici chiar atat de avansata dar cu timpul vreau sa o modific dupa bunul plac si sa nu fiu nevoit tot sa apelez la un programator chiar daca as pierde timp invatand singur din tutoriale, carti...
Aplicatia va fi pentru a vinde niste produse, servicii si pentru a usura munca atat mie cat si clientului.

   Ce sfat mi-ati putea da pentru a incepe crearea respectivei aplicatii?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postsmiley2, on 26 aprilie 2022 - 15:13, said:

Ce sfat mi-ati putea da pentru a incepe crearea respectivei aplicatii?

ti-ai si raspuns singur

View Postsmiley2, on 26 aprilie 2022 - 15:13, said:

mi-ar trebui cunostinte Java ceea ce nu am.


#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Intrebarea se referea la de unde sa obtin acele cunostinte Java respectiv Swift?

Sunt ceva cursuri pe udemy, canale de youtube pentru incepatori sau carti care ar fi pe tema asta?
As vrea niste exemple de astfel de tutoriale de unde as putea sa incep, in ce programe sa lucrez sa imi fie mai usor.

Edited by smiley2, 26 April 2022 - 15:25.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Bineinteles ca sunt. Trebuie doar sa cauti.

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stiam ca sunt, mi-ar trebui o indrumare de la cineva in domeniu ce mi-ar fi de folos sa nu pierd timpul incercand sa invat chestii complicate de la inceput.

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Uita-te la exemple in React Native: https://reactnative.dev/

#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Conteaza programul in care invat programare?
Am intrat pe acel site si observ ca aplicatiile sunt in Javascript ceea ce e diferit de Java care am inteles ca acesta ar fi pentru Android.

Urmaresc niste tutoriale dar nu vreau sa ma apuc sa invat haotic, pe ici colo cate ceva care nu ma ajuta cu nimic.
Pentru incepatori inca pare ok ce prezinta Ramon dar la ce codeaza Eduard Mako din al doilea link nu inteleg mai nimic si scrie cod in programul Android Studio.
Cu React Native as putea face acelasi lucru?

https://www.youtube....Ra334psB7Omp9p6

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eEsWqdbFfXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WKgzWhBW6R4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smiley2, 26 April 2022 - 17:19.


#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
React Native te ajuta in sensul ca vei putea migra relativ usor aplicatia din Android in iOS si poti avea un singur cod de mentinut pentru ambele platforme.

Daca vrei sa lucrezi nativ atunci folosesti Android Studio pt Android si XCode pentru iOS.

Dar daca nu stii programare, trebuie sa o iei de la inceput si atunci poti incepe sa inveti sa programezi in java si decizi ulterior in ce dezvolti aplicatia ta.

#9
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Nu am mult experienta si s-ar putea sa gresesc insa ce vrei sa faci tu e foarte complicat daca nu stii programare si nu esti invatat cu android development. Fara un tutorial care sa-ti arate pas cu pas ce sa faci cred ca-ti va lua cateva luni bune.

Daca nu stii programare incepi cu notiunile de baza din Java si apoi instalezi Android Studio si inveti cum sa trimiti date intre activitati, fragmente, sa comuti intre activitati, cum sa afisezi lucruri sub forma de lista, sa salvezi lucrurile afisate astfel incat sa persiste cand comuti intre aplicatii sau cand o inchizi, etc.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Tu, la inceput de drum, vrei o aplicatie care foloseste o baza de date, gps si plati?
Compara-te cu un copil de 2 ani care vrea sa joaca ca Messi sau cu un caracter level 1 in instanta de level 60. Ce sanse crezi ca ai in cateva luni?

Poate ca esti un mic-mare geniu si reusesti sa inveti asa repede dar atunci nu cred ca ai mai fi avut nevoie de ajutorul nostru. Prin primavara-vara am primit o carte de Java si provocarea "fa-mi un ceas din 200 de pagini". Mortii ei de carte ca nu scria in primele 200 de pagini cum rahat sa controlez sau sa folosesc timpul insa scopul fusese deja atins, ma prinsese suficient de mult incat sa vreau sa invat si altceva. Prin iarna a "trebuit" sa scot o prima aplicatie serioasa, in mai putin de o luna: impartirea Bucurestiului in zone pentru curieri si solutia de a afla care curier se duce pe o strada anume. Aplicatia trebuia sa mearga pe niste rasnite de calculatoare si sa fie suficient de simpla incat sa fie folosita de orice talamb. Simplu, daca stii sa folosesti o baza de date. Eu n-am fost in stare sa invat asta atunci asa ca, "baza mea de date" era, de fapt, o colectie de fisiere in care era informatia dorita. Mi-a luat o saptamana sa scriu codul care folosea fisierele in cauza si 2 saptamani sa impart tot Bucurestiul in zonele respective.
Poate ca nu-s cel mai bun exemplu, poate ca pentru tine toate vor merge mult mai usor insa, in tot acesti ani de cand m-am apucat, programarea mi s-a parut ca un RPG: faci un quest, primesti recompensa, mai faci un quest, mai primesti un skill, level up, access la alte skilluri si tot asa. La level 1 habar n-ai cum sa manevrezi o sabie de level 15, nu stii de unde s-o apuci si ce dreaq sa faci cu ea. Ok, cauti tutoriale pe net si zici ca ai inteles, dar cand te duci dupa dragon cu dita' sabia, te impiedici in nadragi si o sfleclesti.
Daca ai nevoie de aplicatie urgent, cauta pe cineva care se pricepe. O sa coste dar o sa te scape de belele. Nu ai un interval de timp, baga mare: ori Java pentru consola/desktop/web, ori direct Android, nu conteaza, oricum vei incepe de la "Hello World", un buton si o eticheta, 2+2, un fisier, id+nume+prenume...

Edited by sorin147, 26 April 2022 - 19:56.


#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu as avea nevoie de gps nici nu m-ar avantaja cred, ma asteptam sa fie acea parte destul de complicat de realizat.
O baza de date da, vreau sa stochez niste date precum adresa clientului, numarul de telefon ca de exemplu eMag pentru a trimite comanda clientului.
As avea nevoie si de un site insa la inceput ceva simplu, o platforma in care clientul sa se aboneze si sa introduca mailul, numele pentru a trimite informatii, bonusuri etc.
Cu timpul poate voi face ca siteul sa fie varianta desktop iar aplicatia Android/iOS pentru mobil.
Nu e usor dar mi-am propus sa fac asta chiar daca mi-ar lua si un an din viata insa iti dai seama ca la inceput voi incerca ceva cat mai basic.

Edited by smiley2, 26 April 2022 - 20:17.


#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Încearcă sa cauți singur resursele necesare, apoi poți întreba aici dacă sunt bune sau nu.

Într-o carieră de "programator", un mare avantaj e să ai o minte curioasă, sa cauți singur soluții, la modul general.

Edited by pexCom, 26 April 2022 - 20:27.


#13
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Corect, dar daca invat algoritmica de exemplu ar putea fi pierdere de timp... poate as putea invata "fugitiv" dintr-un tutorial pe YT o carte in care sunt si chestii care nu imi folosesc.

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Poți de exemplu sa cauți cărți oficiale pentru examenul de certificare Oracle Java la începători (OCA). Apoi poți sa dai și examenul, sau continui cu OCP (pentru avansați).

Pe urma poți continua pe partea de android.

Asta ar fi o variantă, posibil sa fie și altele.

#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Mai bine apeleaza la un programator sa iti faca o prima versiune a aplicatiei si incerci tu sa preiei de acolo. Fara experienta in programare va fi cam greu sa faci o aplicatie de shopping de la zero, intr-un timp util.
In final pe tine te intereseaza sa dezvolti afacerea in sine sau sa programezi? Concentreaza-te pe scopul principal.

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cartea asta ar fi ok pentru mine?
Dati-mi un link sau o denumire de carte unde sa se prezinte ceva cat mai simplu.

Attached Files


Edited by smiley2, 27 April 2022 - 18:20.


#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Oracle Certified Professional Java SE 11 Programmer I și II  
Jeanne Boyarsky / Scott Selikoff

Caut-o pe prima, după ce o termini treci la a doua pentru avansați.

Vezi că au și suplimente cred, cu teste.

S-ar putea sa fie și versiuni mai noi la cărțile alea 2, n-am mai verificat de mult.

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Orice carte e buna daca iti place actiunea.
Eu am inceput cu "thinking in Java 4th edition". Singura chestie care am retinut-o dintr-o carte de ceva sute de pagini... print ("ce dreaq vrei sa afiseze") doar ca print ("xx") nu exista in Java, era o treaba pe care o defineai tu. Desi uram programarea inainte de asta, dupa ce m-am apucat de ea a inceput sa-mi placa.
Asa ca, nu conteaza de ce te apuci, daca are ABC si reusesti sa treci prin fiecare litera ca sa inveti alfabetul, da-i bice. Dupa prima carte, tu decizi in ce directie o apuci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate