Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sfat carieră - De două luni stau pe bară la job-ul actual

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
batrider13

batrider13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2022
M-am angajat la o corporație de consultanță & outsourcing acum 2 luni și nu am fost pus pe niciun proiect până acum. Mi se spusese inițial pe ce proiect voi lucra, însă nu am mai auzit nicio veste de la client.

Cât de comună e treaba asta? Ar trebui să fiu ingrijorat?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai si nu e bine sa iei salariu degeaba ?

Cum o dai cu romanu' nu e bine
O freci pe banii firmei = nu e bine
Scot aia untul din tine = patron  nesimtit

Edited by Naijax, 26 April 2022 - 14:25.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Trebuie sa te arati cat de cat proactiv, mai pune mana pe o chestie tehnica, ideea e sa te arati interesat sa fii activ, nu sa te bucuri la o mocangeala temporara.
Mai deschizi discutia cu un coleg, un sef, sa afli care e perspectiva.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbatrider13, on 26 aprilie 2022 - 13:43, said:

M-am angajat la o corporație de consultanță & outsourcing acum 2 luni și nu am fost pus pe niciun proiect până acum. Mi se spusese inițial pe ce proiect voi lucra, însă nu am mai auzit nicio veste de la client.

Cât de comună e treaba asta? Ar trebui să fiu ingrijorat?
Nu e bine.Luxsoft si Siveco face chestii de-astea cu programatorii juniori,nu le da de munca la birou,ii tine degeaba si la cateva luni ii da afara. Practic uiti tot ce stiai in timpul ala.


#5
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Inteleg ca e vorba de o firma mare.
Prima chestie pe care trebuie sa o faci e ca atunci cand mai iesi la tigara sau la masa cu un coleg, sa intrebi cum era la inceput pentru ei.
2 luni este mult, cel putin teoretic trebuia sa faci macar trainingul si sa ai cat de cat activitate.

La jobul actual nici eu nu prea am facut nimic in prima luna. Mi se dadusera ceva materiale de studiat, dar volum enorm. Ma speriasem putin. Ceva training pe Teams cu colegii de echipa, dar facut cam ad-hoc, nu aveau nici ei cheful necesar. Serviciul meu insa cam asa este, primele luni nu ai cum sa faci ceva, decat foarte putin, mai mult furi de la altii.

Ti s-a dat macar ceva de studiat? Vorbeste si cu seful, cere un feedback (daca ai la ce ...). Stai pe langa colegii cu aceeasi functie, fara a fi stresant.
Eu am stat destul de ingrijorat pentru ca aveam, intr-o oarecare masura, teama ca nu mi se face contract pe perioada nedeterminata dupa 3 luni, eu stiind ca nu am facut nimic.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,499
  • Înscris: 16.03.2007
dā si tu numele firmei, sa depunem si noi CV.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNaijax, on 26 aprilie 2022 - 14:24, said:


O freci pe banii firmei = nu e bine
Scot aia untul din tine = patron  nesimtit

Undeva la mijloc e bine...sa fie de munca, dar nu prea mult. Ideea e ca daca stai degeaba trece timpul foarte greu.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postgeorge_alexandru, on 26 aprilie 2022 - 15:06, said:

Ideea e ca daca stai degeaba trece timpul foarte greu.
Pana incepi sa te obisnuiesti

#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Poate a picat proiectul, sau inca nu a inceput. Se mai intampla. Probabil ai putea sa dai din coate pe acolo, sa te remarce seful.
Daca e o firma mare, ar trebui sa"castige" alte proiecte si sa fie acolo nevoie de tine.
Oricum, situatia nu e foarte fericita; ar fi bine sa te tii la zi cu intrebarile de interviu, in caz ca o sa ai nevoie mai repede decat te asteptai.

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Stai si tu pe langa sef, sau cere de munca.

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Acum sunt la moda cuvinte pompoase,cine le apreciaza nu stiu.De exemplu-Salariu motivant,sau atitudine proactiva....Posted Image

#12
batrider13

batrider13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2022

View Postambr0zie, on 26 aprilie 2022 - 14:36, said:


Ti s-a dat macar ceva de studiat? Vorbeste si cu seful, cere un feedback (daca ai la ce ...). Stai pe langa colegii cu aceeasi functie, fara a fi stresant.
Eu am stat destul de ingrijorat pentru ca aveam, intr-o oarecare masura, teama ca nu mi se face contract pe perioada nedeterminata dupa 3 luni, eu stiind ca nu am facut nimic.

Da. Mi s-a sugerat sa studiez pentru o certificare, pe care am si luat-o intre timp. Am intrebat despre status si mi s-a spus ca inca nu au nicio veste si sa invat in continuare intre timp. N-am stat nici eu ca mutu' fara să zic ceva.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007
La noi se intampla ca unii sa fie "bench", adica in asteptare de proiect. Si da, poate dura luni de zile cateodata (proiecte care nu incep atunci cand trebuie, etc). Eu zic sa profiti si sa faci training pe ce te intereseaza, sa lucrezi la un proiect personal, etc. Cat timp esti platit, poti folosi acel timp pentru a face un proiect personal folosind tehnologia care te intereseaza sa o inveti, asa si evoluezi, si faci ce iti place.

Edited by utopium, 26 April 2022 - 16:57.


#14
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbatrider13, on 26 aprilie 2022 - 13:43, said:

M-am angajat la o corporație de consultanță & outsourcing acum 2 luni și nu am fost pus pe niciun proiect până acum. Mi se spusese inițial pe ce proiect voi lucra, însă nu am mai auzit nicio veste de la client.

Cât de comună e treaba asta? Ar trebui să fiu ingrijorat?
Timpu` trece, leafa merge, ce te superi pentru asa ceva ?....

#15
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Asa am stat so eu 3 ani jumate la o firma si am frecat menta.
Partea nasoala a fost cand a trebuit sa plec in alta parte si la interviuri trebuia sa intru in detalii cu ce am facut astia 3 ani de zile. Nu au fost impresionati de topicele mele de pe softpedia :(

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbatrider13, on 26 aprilie 2022 - 13:43, said:

Ar trebui să fiu ingrijorat?

Da

Pune mana si cauta in continuare.
Cauta si alte firme de consultanta, cauta de munca.

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,405
  • Înscris: 15.11.2003

View Postbatrider13, on 26 aprilie 2022 - 16:39, said:

Da. Mi s-a sugerat sa studiez pentru o certificare, pe care am si luat-o intre timp. Am intrebat despre status si mi s-a spus ca inca nu au nicio veste si sa invat in continuare intre timp. N-am stat nici eu ca mutu' fara să zic ceva.
Bucura-te si invata cat poti de multe din ce te intereseaza pe tine folosind timpul asta. Se poate sa fie ocazie unica in viata ptr asa ceva

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbatrider13, on 26 aprilie 2022 - 13:43, said:

M-am angajat la o corporație de consultanță & outsourcing acum 2 luni și nu am fost pus pe niciun proiect până acum.
N-ai participat la nici o sedinta, intalnire, sesiune, training, curs  ? N-ai primit nimic de citit, studiat, analizat ?
Ai acces la alte proiecte sa vezi ce si cum s-au rezolvat probleme sau situatii ?

Foaie verde bat, n-ai de lucru fat'

Edited by MarianG, 26 April 2022 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate