Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Sfat bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
păi atunci deja te uiți la altă gamă de preț. e mai bine să iei din start echiparea pe care o dorești. ieși mai ieftin.
legat dep edale, a mea a venit fără pedale și a fost de 4 ori mai mult. und emai pun că și anvelopele le-am schimbat pentru că prefer profilul mai rapid cu rezistență mică la înaintare.

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdutzulica, on 26 aprilie 2022 - 00:35, said:

Salut, as dori si eu o recomandare pt bicicleta, un mtb as dori, va fi folosita in oras, parc etc pt a mai scapa de kile. Am 180 cm si ~100kg, asadar la inaltimea mea din ce am mai citit eu online mi-ar trebui cadru marimea L si roti de 29". Bugetul este in jur de 2000.
Mtb Rockrider ST 540 la 2300lei, cea mai echipata bicicleta noua la acei bani.
Daca vrei mai de oras ai Riverside
https://www.decathlo...0777?mc=8582570

Insa NU vei scapa de kile cu plimbari ocazionale prin oras / parc.
Doar cu sport (mai) intensiv si sustinut + modificarea dietei (calitate si /sau cantitate)

Edited by sirgoofy, 26 April 2022 - 13:04.


#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsirgoofy, on 26 aprilie 2022 - 12:52, said:

Daca vrei mai de oras ai Riverside
https://www.decathlo...0777?mc=8582570

Aia nu e bicla "mai de oras". Nu se deosebeste cu nimic de un MTB hardtail.

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Va merge mai usor pe asfalt datorita anvelopelor si marimii jantelor.
Am zis mai de oras, in realitate e pt cei care vor sa se simta ca pe mtb...

Daca sta intr-un oras mai mare mai incolo sa se inscrie in vreun grup de ciclisti .
Asta cand va putea pedala ceva km (macar 50-80), asa face miscare pe bune nu 3 km prin parc.
Mtb-ul e mai potrivit pt asta, majoritatea asta au, exceptie grupurile de cursiere.

Edited by sirgoofy, 26 April 2022 - 13:08.


#23
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Vezi că astea de la Decathlon incep sa se scumpească.

#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Au crescut preturile insa nu asa mult ca celelalte branduri, RR 540 posibil sa dispara curand din stoc, asta e 'problema' imo

Edited by sirgoofy, 26 April 2022 - 13:30.


#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postdutzulica, on 26 aprilie 2022 - 00:35, said:

........a fi folosita in oras, parc etc pt a mai scapa de kile. Am 180 cm si ~100kg....
Stimate domn, daca scopul este doar de a slabi, va sugerez un dietetician. Costa mai putin.
Daca doriti o bicicleta pentru a slabi, va sugerez una de apartament, respectiv una de fitness. Costa mai putin...
Apoi, in oras, parc puteti sa va deplasati pe jos, vine vara e si pacat sa nu o faceti. Va asigur ca mersul pe trotuar este mai "safe" decat pe benzile dedicate bicicletelor...
Bafta in demersul dvs.!

Edited by adip1962, 26 April 2022 - 13:56.


#26
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadip1962, on 26 aprilie 2022 - 13:54, said:

Stimate domn, daca scopul este doar de a slabi, va sugerez un dietetician. Costa mai putin.
Daca doriti o bicicleta pentru a slabi, va sugerez una de apartament, respectiv una de fitness. Costa mai putin...
Apoi, in oras, parc puteti sa va deplasati pe jos, vine vara e si pacat sa nu o faceti. Va asigur ca mersul pe trotuar este mai "safe" decat pe benzile dedicate bicicletelor...
Bafta in demersul dvs.!
din acest motiv eu nu folosesc bicicleta în oraș. prefer ca ieșitul pe bicicletă să fie de plăcere și să mă întorc cu bateriile încărcate..nu plin de nervi

#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Decat bicla statica mai bine merge la sala / piscina, acasa e greu sa te apuci de miscare dpmdv

La mtb exista si varianta cu roti 29" insa momentan nu e in stoc marimea L.

Edited by sirgoofy, 26 April 2022 - 14:42.


#28
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Cu 2000 de lei îți faci abonament pe un an de zile la sala și mai vezi și ceva frumos.


#29
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

View Postpersona695, on 26 aprilie 2022 - 15:26, said:

Cu 2000 de lei îți faci abonament pe un an de zile la sala și mai vezi și ceva frumos.


Ce frumos sa vezi la sala : bărbații dezbrăcați de la dușuri?  Sau ce vezi tu frumos in a merge la sala? Bicicleta te face de 1000 de ori mai fericit, vezi de 10x multe locuri asta pe lângă alte beneficii pentru sănătate. Îți las mai jos abonamentul meu la "sala", din 2019 până azi, cu toată activitatea mea pe bicicletă. Sa vezi ce minunată e senzația când faci "cățărare" pe bicicletă, drum cu înclinație 10-12%, 20 km  de urcare continuă la care sa mai adaugi alți 100 km in drum drept. Sau când te mai întâlnești cu vreun urs, ca motivație. Aici fitness adevărat, nu alergatul 20 minute pe bandă, in sala de fitness.

Attached Files



#30
dutzulica

dutzulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.12.2007
Ok, cateva clarificari din partea mea: m-am orientat spre bicicleta ca activitate si pt ca mi-ar place mai mult ca orice alta alternativa si normal ca reduc si din "prajituri". Asa ca nu-i nevoie sa-mi recomandati vreo eliptica Posted Image . Si da, numai prin Bucuresti cu ea, asa ca nu offroad daca nu punem la socoteala unele "strazi". Eu m-am gandit ca mtb-urile ar fi mai rezistente in timp, mai ales ca-i tot vad pe curierii astia cu mtb-uri, cel putin asa imi par mie. Iar ca buget, in jur de 2000 cu ceva plus daca iau una fara sa trebuiasca sa inlocuiesc ceva din start. Si 4-5000 pt electrica mai mult pt ca mi-ar place din cand in cand, in general asistenta va fi off. Mai ales ca era o B'twin Rockrider E-ST 100 SH la 4k cu 800km.

La decathlon ma uitam mai ales ca au magazin fizic, unde ma pot duce sa si vad cum stau pe ea macar, astia de la afisport de ex nu au, parca sunt doar online. Acea elops parca are aceeasi pozitie cu un mtb, daca are saua la nivel cu ghidonul, nu? Si cred ca-mi trebuie suspensie.  Oricum, ca piese cred ca in timp voi inlocui multe, imposibil sa nimeresc din prima comboul perfect pt mine, dar macar cadrul sa fie ideal si poate furca, restul sa fie ok.

#31
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Sunt toate cam la fel. Varianta 2

#32
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Vezi curieri pe mtb fiindcă sunt curieri nu cicliști ... majoritatea aveau mtb deci aia folosesc.

Dacă ramai la mtb si intră in stoc cele Explorer încearcă să iei modelul 520.
E cu 400lei mai scump vs explore 500 dar diferența in componente merită cu siguranță.

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Taman am vandut bicicleta MTB (veche, nu ce doreste initiatorul) de la tara. Am cumparat-o exact pentru ce spune initiatorul, diferenta fiind de zona (a mea fiind submontana si mult mai putin circulata decat Bucurestiul natal). Ma rog sa ma credeti, ca dupa ce-am cumparat-o, reparat-o, etc., am mers o singura data cu ea, acum 3 ani. Bicicleta era impecabila, Problema a fost proprietarul...
Cumparatorul ei, avea cam 35 de ani, 1,80 m inaltime si vreo 110-120 de kg. Omul, normal, a vrut o proba, a luat-o in sus pe deal, apoi s-a intors foarte repede, satisfacut si a cumparat-o. L-am intrebat de ce (omul venise cu masina). Sa-i pun motor! De care electric sau termic? S-a uitat mai lung la mine, nu domnule, ala de 500 lei (cel termic). Am incercat sa-l atentionez ca are 80 cm3 si necesita permis, RAR, inmatriculare etc., nu i-a prea pasat.
De ce v-am scris asta? Odata ce ai o idee in cap, trebuie sa o realizezi ca altfel nu mai dormi bine... Daca pe urma iti dai seama ca ai gresit, o sa-ti ia ceva timp sa scapi de ea.
Initiator, inchiriaza intai o bicicleta. Mergi cu ea cateva zile unde ai merge cu cea noua. Te simti bine iti cumperi una.

Edited by adip1962, 27 April 2022 - 13:51.


#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdutzulica, on 26 aprilie 2022 - 00:35, said:

Salut, as dori si eu o recomandare pt bicicleta, un mtb as dori, va fi folosita in oras, parc etc pt a mai scapa de kile. Am 180 cm si ~100kg, asadar la inaltimea mea din ce am mai citit eu online mi-ar trebui cadru marimea L si roti de 29". Bugetul este in jur de 2000.
In primul rand as dori sa stiu daca chiar e contra indicata o bicicleta cu roti de 27.5" la inaltimea mea, pt ca mie mi-au atras atentia cateva biciclete de la decathlon, care se pare ca sunt certati cu variantele pe 29". Intre ele chiar si una electrica, cea mai ieftina de la ei.
Eu ma gandeam la asa ceva:
https://www.decathlo...8500757&c=NEGRU
https://www.decathlo...8615848&c=NEGRU
https://www.decathlo...&c=GRI_ALBASTRU
Sau, daca 27.5 nu merge
https://afisport.ro/...495-mm-gri.html

Pt parc merge orice bicicleta. Un riverside e mai mult decat suficient.

Are si roti mari cum vrei tu.

Ala de 900 lei sau cat mai e...

#35
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Stie cineva cand se va interzice accesul bicicletelor in parc ca in lumea civilizata?

#36
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postabac, on 29 aprilie 2022 - 05:38, said:

Stie cineva cand se va interzice accesul bicicletelor in parc ca in lumea civilizata?
nu o să uit un articol d epe hotnews cu un posesor de leaf care spunea că dacă ai mașină electrică poți să te plimbi și prin parc cu ea....
greu să facem pași concreți spre civilizație cu așa mentalități.

aștept să se facă acel traseu în jurul bucureștiului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate