Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ip-uri multiple pe persoana fizica?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare.
Exista oare vreo extraoptiune prin care un cetățean simplu să aibă mai multe ip-uri publice în aceeași casa?  Presupus că, de exemplu, Digi nu mi-ar trage 5 abonamente cu 5 fire diferite dacă le cer. Dar ar putea sa îmi ofere 5 ip-uri publice pe același fir?   Pe persoana fizică.

Dacă ei nu oferă asa ceva, cunoașteți vreun alt ISP care  oferă?

#2
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Raspuns pe scurt -> nu, nu o sa iti dea niciun provider din RO mai mult de 2 IP-uri publice/locatie/P.F.

Combinatia maxima o poti avea daca mixezi mai multi ISP simultan:
  • DIGI Net FL1000 - 1 IP public - dinamic
  • DIGI Net Access - 1 IP Public static
  • Orange FTTH - 1 IP Public
  • Orange 4G Home Net - 1 ip public - aici e cu dus-intors, nu stiu daca se mai aloca.
Solutia cea mai usoara este sa iti iei un subnet IPv4, iti trebuie numar de AS, e mai complicat, nu e chiar pentru oricine. Depinde ce vrei sa faci.

Cea mai ieftina solutie -> cloud public. Poti face rost de N IP-uri publice pe P.F., daca stii unde sa cauti. Linode, DigitalOcean, Vultr, Hetzner, doar cateva branduri mari. Ai de unde alege.

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Iti faci cont la Hurricane Electric.
Iti dau gratis un /48 IPV6.
Adica miliarde de miliarde de IP-uri. “Publice”.
Faci un tunel intre tine si ei si delegi cate un /64 pt fiecare lan al tau.
Profit!

Edited by ogo, 26 April 2022 - 03:55.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
IPv4 nu se mai gasesc de cativa ani buni. Se vand la suprapret chiar.
Pe PF nu vei obtine.

IPv6 nu e problema.

Daca vrei neaparat si poti sa-ti cumperi de pe undeva IPv4 pe nume propriu se poate rezolva si cu Digi.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Posteiffel, on 26 aprilie 2022 - 08:08, said:

Daca vrei neaparat si poti sa-ti cumperi de pe undeva IPv4 pe nume propriu se poate rezolva si cu Digi.

Probabil nu e dispus ca dea peste $10000 pe un /24.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
/24??
Face IX acasa??


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca vrea 5 IP-uri fixe acasa... face el ceva...

Ma intreb daca stie sum sa le implementeze acasa daca gaseste un provider sa-i ofere.
Daca are un server-router cu capabilitate BGP si implementare ROA pe IP-urile respective...

Probabil daca ar zice ce vrea sigur ar exista solutii si ptr un singur IP si ala normal...

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Exista ce vrea dar DOAR pe firma.
Cam toata lumea ofera /28 (14 ip-uri) , /29 (6 ip-uri) PA deci/si nu e nevoie de BGP (de obicei se ruteaza printr-o alta adresa de tranzit).
PI-uri n-o sa vada ca nu le poate justifica si chiar daca "are noroc" oricum trebuie sa fie multi-homed si sa aiba AS-ul lui -dar deja subiectul depaseste cu mult topicul si implicit pe initiator.

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

View Postderutatu667, on 25 aprilie 2022 - 23:12, said:

Salutare.
Exista oare vreo extraoptiune prin care un cetățean simplu să aibă mai multe ip-uri publice în aceeași casa?  Presupus că, de exemplu, Digi nu mi-ar trage 5 abonamente cu 5 fire diferite dacă le cer. Dar ar putea sa îmi ofere 5 ip-uri publice pe același fir?   Pe persoana fizică.

Dacă ei nu oferă asa ceva, cunoașteți vreun alt ISP care  oferă?
pe PF nu.

#10
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Mulțumesc tututor pentru răspunsuri.
Nu sunt prea avansat in retelistica, dar din ce am citit de la voi, nu  va merge ce îmi imaginez eu.
  Scopul final ar fi utilizarea mai multor dispozitive Deeper Network acasă.   Este un proiect de mining, un vpn descentralizat, ce presupune sharuirea netului propriu.  Și fiecare dispozitiv trebuie conectat pe ip extern propriu.  Nu știu dacă mă exprim cum trebuie, fiecare aparat ar avea nevoie de ISP propriu.

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
deeper asta stie ipv6?
daca da, si ai RDS, deja ai miliarde de miliarde de ip-uri publice (dinamice) oferite gratuit de RDS.
RDS iti da un /56 ce are fiecare 256 de /64 iar fiecare /64 are (copy/paste from google) 18.446.744.073.709.551.616 de IP-uri publice.
Adica in TOTAL, o sa ai 4.722.366.482.869.645.213.696 de IP-uri publice.

are nevoie de IP separate/diferite sau de ISP separate/diferite per client?!?!?

Edited by ogo, 26 April 2022 - 14:32.


#12
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Device-ul etse destinat a fi folosit unul pe internet provider. Asta ar însemna 1 per ip public, nu?
Dacă Digi mi-ar trage 5 abonamente diferite in casa, 5 cabluri, 5 routere...ar merge.  Dar bineînțeles ca nu vor face asta.  Prin alte tari am înțeles ca sunt provideri care oferă contra cost posibilitatea de mai multe ip-uri publice pe același fir.
Îmi imaginez că este nevoie de un switch sau un router mai deștept care să scoată pe fiecare mufă lan ip public diferit?

#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu.
Un internet provider (ISP) poate sa aiba x IP-uri.
3 IP-uri (publice) de la acelasi ISP nu inseamna 3 ISP-uri separate ci doar 1.
Un ISP e identificat de un numar AS iar printre altele acolo se specifica si IP-urile pe care le poate folosi.

Ca o regula generala (exista si ceva exceptii sa le zicem) un ISP nu poate anunta decat IP-urile lui. Deci ISP-urile au fiecare IP-urile lor publice separate si unice.

Deci daca DIGI ti-ar trage 5 fibre (nici macar nu e nevoie, pe o singura fibra poate sa-ti vina X IP-uri, dar DAR poate asa intelegi) o sa ai 5 ip-uri diferite si DOAR un singur ISP.

Repet intrebarea: ai nevoie de IP-uri publice diferite sau de ISP-uri diferite?

Si da, ai nevoie de (cel putin) un router mai dibace pt mai multe IP-uri de la acelasi ISP iar in cazul in care (ceea ce nu cred) chiar iti trebuie ISP-uri diferite atunci pe langa router adauga si un switch.

Edited by ogo, 26 April 2022 - 15:31.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, daca are nevoie de ISP-isti diferiti nu prea mai are ce face cu switchul.
Mai curand un server ( sau mai multe ) cu multe placi de retea, fiecare setata pe un ISP plus cate o placa de retea separata ptr device-ul care se conecteaza.

In final cred ca va face un data center acasa.

Si inca o chestie - poti sa ai un singur IP si mai multi ISP-isti cu BGP configurat ptr IP-ul tau. Sau Mai multi ISP-isti - mai multe IP-uri fixe accesibile de pe fiecare ISP in parte - aici conditia e sa fie din aceeasi clasa - e mai usor de configurat. Probabil merge si clase diferite.

Ideea e ca ce vrea initiatorul deja ar insemna sa se transforme el in ISP...

Si pe persoana fizica nu se poate.

Edited by eiffel, 27 April 2022 - 12:51.


#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
pai are nevoie de switch :)
router (x isp-uri) - cate interfete sa aiba router-ul ala? si cum va face pe partea de LAN-LAN? scoate totul prin internet sau in cel mai bun caz routeaza propriile LAN-uri? iar internetul il va folosi doar pt programul respectiv sau mai vrea si wifi prin casa sau/si alti clienti? atunci ce face?
asa,  trimite tot intr-un switch unde face tag/untag pt fiecare network in parte si din switch iese in ce client vrea (server/ap/tv/frigider/etc) cu ce ip/isp vrea.

iar cand e multi-homed (ii trebuie un subnet nu doar 1 IP) deci are mai multi ISP-isti ca upstream, atunci ii trebuie ASN iar programul ala dorit de el il va vedea ca un singur ISP nu mai multi...

singura solutie acceptabila dpdv al costurilor pt a avea mai multi ISP-isti implicit mai multe IP-uri e sa faca abo PF cu cat mai multi: orange/rds/isp-uri de cartier/etc. si, de ex, sa faca load balancing iar pt fiecare ip privat unde ruleaza programul respectiv sa-l routeze prin ISP-uri diferite (face asta prin reguli de firewall sau prin pbr):
ca de ex:
program 1 cu 192.168.0.10 prin orange
program 2 cu 192.168.0.11 prin rds
etc
etc

#16
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Daca ce am citit eu e ce are initiatorul atunci posibil sa functioneze si cu NAT. Nu am aprofundat. Daca nu NAT atunci cel mai ieftin pachet DIGINet Access (1 IP) plus max 3 IP-uri la E1 / IP. Sau cel mai ieftin DIGINet Garantat si cere un /29 pe care e posibil sa il primeasca. Jucariilea alea sunt niste CPE-uri daca am inteles eu bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate