Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Profesorul Abraham Hollinger

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Prin nu mai știu ce întâmplare (probabil salvat de la un centru de reciclare, de unde am luat mai multe chestii) am ajuns să am în colecție un manual de matematică (Algebră) de clasa a VII-a, de prin 1961-1962, vreme în care școala generală avea 7 clase (în 1964 s-a făcut de 8). Coordonator, un anume A. Hollinger (Evreu din câte am aflat mai demult). Azi am avut o discuiție cu cineva despre manuale vechi și am căutat despre acest A. Holliger, dar nu am găsit prea multe, doar că manualele lui au fost înlocuite de unele nu tocmai făcute ca elevul să înțeleagă (comparând manualul cu ce am avut eu la Algebră în clasele VI-VII mi s-a părut mai prietenos), că A vine de la Abraham, că a murit în 1985, că era conferințiar și din orașul Roman la origine. Dar mai multe nu. Aș fi curios să aflu mai multe despre el.
Despre ce am zis cu manualele... http://pentagonia.ro...-noua-lectie-1/
http://pentagonia.ro...-2-fractiunile/

Manualul din 1962 se găsește alături de alte manuale vechi pe manulalul.info

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Deci nea Hollinger asta a fost o personalitate istorica? :w00t:

PS Ai studiat manualele de gimnaziu de astazi? Sunt mult mai "prietenoase cu elevul" decat acum 60 de ani, dar au in continuare un mare neajuns: nu-ti pot baga materia in cap cu forta!

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cu Hollinger (geometrie), Gheba (algebra) si Petrica (algebra) am invatat matematica in clasele V-VIII (1986-1990).
La culegerile lor de probleme ma refer, desigur.

Attached Files


Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 08:57.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpufonel, on 26 aprilie 2022 - 00:26, said:

Deci nea Hollinger asta a fost o personalitate istorica?   Posted Image

PS Ai studiat manualele de gimnaziu de astazi? Sunt mult mai "prietenoase cu elevul" decat acum 60 de ani, dar au in continuare un mare neajuns: nu-ti pot baga materia in cap cu forta!

Nu a fost o personalitate istorică, dar a făcut parte din istoria României.
Manualele noi probabil sunt mai prietenos concepute, dar încă nu am ajuns să văd vreunul pentru a face o comparaţie cu cele de pe care am învăţat eu.
Dispozitiv de băgat învăţătura în cap nu există, dar un manual prietenos ajută elevul.

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Hollinger era cam obligatoriu ca si material suplimentar, ca sa ajungi la un nivel competitiv.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 26 aprilie 2022 - 11:36, said:

Manualele noi probabil sunt mai prietenos concepute, dar încă nu am ajuns să văd vreunul pentru a face o comparaţie cu cele de pe care am învăţat eu.
Dispozitiv de băgat învăţătura în cap nu există, dar un manual prietenos ajută elevul.
Toate manualele in format digital sunt aici. Poti sa-ti faci o idee.

Dar manualul e doar un suport pentru invatare, un instrument. Elevul poate sa invete de oriunde, nu inseamna ca daca manualul e prosty conceput, elevul n-are cum sa invete la materia respectiva.

#7
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postcattavencu, on 26 aprilie 2022 - 08:57, said:

Cu Hollinger (geometrie), Gheba (algebra) si Petrica (algebra) am invatat matematica in clasele V-VIII (1986-1990).
La culegerile lor de probleme ma refer, desigur.

Nimic de Năstăsescu?!?

Era și Anatoli Hristev pe fizică, obligatoriu prin liceu deși era vorba tot de culegeri de probleme.

#8
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nita-Nastasescu
[ https://www.targulcartii.ro/galerie/cache/D072/ccmd-nastases-exercitii-si-probleme-de-algeb-didactica-si-pedagog-1983-a-567479-510x510.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Era pt liceu

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpufonel, on 28 aprilie 2022 - 21:18, said:

Toate manualele in format digital sunt aici. Poti sa-ti faci o idee.

Dar manualul e doar un suport pentru invatare, un instrument. Elevul poate sa invete de oriunde, nu inseamna ca daca manualul e prosty conceput, elevul n-are cum sa invete la materia respectiva.

Aşa precum am zis pe acest subiect: https://forum.softpe...hathi-mai-bine/
dacă profesul nu predă bine, un manual bine conceput îl poate ajuta pe elev să înţeleagă mai bine materia şi nu-i produce teamă faţă de şcoală.

M-am uitat pe cel de Metamatică cls. a VII-a, pare mai o.k. decât cel de pe care am învăţat eu. Deşi la alte materii decât Istorie şi Geografie, nu mă pot obişnui cu ideea de manaul cu pagini color... am rămas la cele alb-negru în cazul lor. Şi nici cu desenele făcute pe computer.

Edited by djl, 30 April 2022 - 22:56.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Acum compara-l cu modul de a prezenta matematica de aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WUvTyaaNkzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Da, alta ligă, doar prin prisma exemplificării termenilor pe care ii înveți..

Și îți spun eu care am făcut gimnaziul până în 1990.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate