Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Exista sunet in spatiu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
Exsista sunet in spatiu,sau nu?Unele teorii sustin faptul sunetul nu are cum sa fie prezent in spatiu,dar altele sustin ca exsista ,iar NASA a inregistrat cateva sunete produse  de diferite planete inclusiv de Soare.
De-a lungul timpului, NASA a trimis nave spațiale în adâncimile universului nostru, care bântuie cosmosul, captând imagini ale minunilor celeste. Unele nave dispun de instrumente capabile sã surprindã emisiile radio. Când oamenii de științã transformã aceste unde în emisii sonore, rezultatele sunt extraordinare.

pana la urma exsista sunet in spatiu sau este liniste totala?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e3fqE01YYWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
sunetul pe care il stim noi pe Pamant e generat prin miscarea aerului, cum in spatiu e vid, cum sa fie sunet? Alea sunt unde electromagnetice convertite in sunet

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ai zis chiar tu:

Quote

Unele nave dispun de instrumente capabile să surprindă emisiile radio. Când oamenii de știință transformă aceste unde în emisii sonore, rezultatele sunt extraordinare.

Sunetul nu se poate propaga in absenta unui mediu material. iar astia de la NASA transforma emisia radio in sunete, pentru a putea fi studiate mai usor. E ca si atunci cand vezi o imagine "in infrarosu" sau "in raze X". In mod normal nu putem vedea aceste lungimi de unda, dar anumite softuri (sau un simplu film fotografic) le transforma in lumina vizibila.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nu.

#5
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Evident ca nu.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Sint niste genii pe forumul asta ca te intrebi cum naiba au trecut de clasa a 4a. Serios, copiii de clasa a 4a pe care ii stiu eu stiu raspunul la intrebarea asta.

Astept intrebarea "cum de nu cad australienii daca stau cu capul in jos" si altele asemenea.

#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Raspunsul este Nu ... dar Da ... dar Nu.

Aici ai explicatia [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lDzBe0_SLVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

 vrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2022 - 22:31, said:

Sint niste genii pe forumul asta ca te intrebi cum naiba au trecut de clasa a 4a. Serios, copiii de clasa a 4a pe care ii stiu eu stiu raspunul la intrebarea asta.

Astept intrebarea "cum de nu cad australienii daca stau cu capul in jos" si altele asemenea.
poti sa dispari daca simti ca te depaseste discutia de pe acest topic "GENIULE".Nu-ti vom simti lipsa,cel putin eu.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu zic sa incepem cu inceputul - la ce te referi tu prin sunet? ce inseamna pt tine cuvantul asta?

#10
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
ok rog un moderator sa sisteze discutia de pe acest topic ca sint satul pana peste cap de tot felul de "genii de pe aici" care cred ca stiu absolut totul si sint cel putin alfa si omega....

mi se face scarba de natia asta de romani......

gata AJUNGE!!!!

Edited by ghost86, 25 April 2022 - 22:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate