Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vreau sa transform un frigider vechi in aer conditionat.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DomnDoctor

DomnDoctor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.10.2020
Vreau sa transform un frigider vechi in aer conditionat. Am vazut ideea pe net, izolezi spatele de fata, faci o ventilatie cu un tub care duce afara, si aprinz cu intreruperi frigiderul.  E vorba de o camera extrem de micuta de 4/4. Credeti ca ar face fata un frigider mai mic. Macar de la 30 la 27-26?

#2
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Bici din rahat?Sau rahat din bici....

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ia un aer conditionat portabil.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 DomnDoctor, on 25 aprilie 2022 - 20:55, said:

Credeti ca ar face fata un frigider mai mic. Macar de la 30 la 27-26?
Da, cred ca reusesti.
Daca folosesti minim 10 frigidere.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 raducut123, on 25 aprilie 2022 - 21:08, said:

Bici din rahat?
Și să pocnească, dar să nu stropească!

On, merge ce vrea inițiatorul, dar cu costurile de rigoare la electricitate.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Trebuie refacuta instalatia prin care circula agentul frigorific, si nu poti sa faci chestia asta fara sa scurgi "freonul" (daca frigiderul e mai vechi, atunci fara ghilimele). In plus trebuie sa construiesti o cutie in care sa tii compresorul.

Se poate face, dar bataia de cape prea mare, dupa parerea mea.

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Un lucru principal de luat în consideraţie: frigiderele sunt făcute să meargă mai mult timp cu uşa închisă, deci compresorul ăla nu prea are o mare putere de răcire. Dacă ai chef, înainte de a face experienţe, pui frigiderul pe poziţia maximă de răcire, bagi un ventilator în congelator şi vezi ce rezultat iese.
De curiozitate, ce frigider e. Probabil nu e mai vechi de anii '80-'90, dar eu tot caut unul mai vechi de 1961.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

 DomnDoctor, on 25 aprilie 2022 - 20:55, said:

Vreau sa transform un frigider vechi in aer conditionat. Am vazut ideea pe net, izolezi spatele de fata, faci o ventilatie cu un tub care duce afara, si aprinz cu intreruperi frigiderul.  E vorba de o camera extrem de micuta de 4/4. Credeti ca ar face fata un frigider mai mic. Macar de la 30 la 27-26?
Si condensul unde s-ar scurge? AC-ul meu produce vara in maxim 2 zile 5-10 L de condens.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Exact cum ai monta un motor pe benzina de modelism la o masina - poti dar ai nevoie de un reductor de 3 tone sa miste masina.
Aici ai 3 posibilitati :
montezi un AC in frigider
cumperi un AC si il montezi ca toata lumea pe perete
cumperi un AC portabil ( nu recomand)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 26 aprilie 2022 - 07:12, said:

cumperi un AC portabil
nu e bun, ai 2 burlane, unul de aer ca sa traga din afara prin perete si unul mic de scurgere a apei.Mai ai in acel aparat si o tavita in care se aduna apa.Nu recomand. Au probleme si cu placa electronica de comanda :D , nu face rece calumea
Attached File  vortex-aparat-de-aer-conditionat-portabil-vortex-vap-a0918la-9-00btu-clasa-a-functii-dezumidificare-racire-incalzire-timer-sleep-mode-331988.jpg   22.44K   7 downloads
Attached File  30062010318.jpg   150.43K   9 downloads

 DomnDoctor, on 25 aprilie 2022 - 20:55, said:

Vreau sa transform un frigider vechi in aer conditionat. Am vazut ideea pe net, izolezi spatele de fata, faci o ventilatie cu un tub care duce afara, si aprinz cu intreruperi frigiderul.  E vorba de o camera extrem de micuta de 4/4. Credeti ca ar face fata un frigider mai mic. Macar de la 30 la 27-26?
poti sa faci sistemu de la frigider sa racesti blocu motor de la masina si chiulasa, pui conducte care le infasori pe bloc (facuse cineva la oltcit club motorul boxer de 1100. Avea un inverter de la 12v la 220v sa alimenteze electric motoru de frigider. Vara era cel mai fericit cu oltcitu,nu se mai supraincalzea motorul.Renuntase la elicea din fata motorului.

Edited by MembruAnonim, 26 April 2022 - 14:52.


#11
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Frigiderul in cauza cauti o priza smart de monitorizare a consumului instant,
La lazi frigorifice am testat eu consumul, era undeva la 100w/h, inmultind cu un COP de 3 ar rezulta undeva la 300w putere racire (mutare caldura).
Cam rahitic.

Daca as avea aparatura necesara eu as scoate freonul din frigider, as scoate "condenserul" cu tot cu cumpresor afara si as lungi conductele de la "evaporator" undeva in susul camerei sa cada frigul in jos.
Nu te-ar costa mai nimic, doar timp!

#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 theionutzradu1991, on 26 aprilie 2022 - 16:38, said:

... sa cada frigul in jos....

Si condensul :)

#13
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Evaporatorul va trebui putin inclinat sa se stranga picaturile de apa intr-un singur loc.
Ideea e interesanta, multi au la tara vreun frigider ruginit in care tin alte porcarii.
Si oricum vad ca la astea mai noi si ieftine intai incep sa rugineasca neavand deloc probleme in functionare.

LE.
Eu la mintea mea as incerca sa scufund condenserul intr-un boiler de apa calda, sa inventez un asa zis boiler cu pompa de caldura

La mintea mea!!!

Edited by theionutzradu1991, 27 April 2022 - 07:24.


#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Later Edit 2
Cum era ca frigiderul sa aibe condenserul scufundat intr-un boiler?!
In timp ce raceste ce e inauntru ar putea incalzi acolo putina apa.
(trebe sa ma las de bautura).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate