Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Usb bootabil win 10

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Va salut am un laptop asus j52 veche de 12 ani si este momentul pentru inlocuire.Am incercat sa instalez programul pentru creare usb bootabil de pe pagina microsoft dar imi da eroare.Nu am alta posibilitate sa copiez pe un stick win10 eventual download pe tableta (android).Care ar fi solutia.

#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Rufus ai incercat?

#3
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Mai explicit terog,a trecut ceva ani de cand nu am mai folosit windows.Ideea este ca o sa cumpar un nou laptop fara os si am nevoie de un stick cu win10 avand licence key.Pe win 7 nu merge sa descarc sistemul de operare.

Edited by Phonyx, 25 April 2022 - 18:41.


#4
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006
Exact asta am incercat si eu azi, voi fi obligat sa trec la windows 10 si am descarcat Media Creation Tool de pe pagina microsoft, aplicatie care nu merge, imi zice o eroare 0x80072F8F-0x20000...asa ca momentan am facut un stick bootabil cu win 10 cu Rufus...e foarte simplu, acum fac backup la windows 7 cu acronis pentru orice eventualitate...

#5
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Ok ms de info o sa incerc azi,maine.

#6
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Deci nici cu Rufus nu reusesc imi cere power shell si windows 7 nu reuseste sa faca update,iar ceva erori,alte idei.

#7
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Am primit pe un stick win10 in format image,l-am creat ca bootabil cu Rufus in GBT,UEFI format NTFS.Intrebarea este daca va fi ok formatul ntfs dat fiind faptul ca win10 are o dimensiu e mai mare de 4gb si nu m-a lasat formatul fat32,o sa pot instala/boota de pe stick un laptop asus de generatie noua?

#8
smps

smps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.01.2011

 Phonyx, on 06 mai 2022 - 05:55, said:

Am primit pe un stick win10 in format image,l-am creat ca bootabil cu Rufus in GBT,UEFI format NTFS.Intrebarea este daca va fi ok formatul ntfs dat fiind faptul ca win10 are o dimensiu e mai mare de 4gb si nu m-a lasat formatul fat32,o sa pot instala/boota de pe stick un laptop asus de generatie noua?
Depinde de laptopul pe care il vei cumpara.Daca discul pe care instalezi imaginea iso este GPT in bios trebuie sa ai activata optiunea uefi.
Iar daca discul pe care vrei sa instalezi este MBR selectezi in bios Legacy.Sticul trebuie sa fie minim 8gb daca imaginea iso este pe 64bit.
Daca vrei pe GPT sa instalezi la rufus selectezi GPT iar daca discul pe care instalezi imaginea iso este NTSF la rufus selectezi MBR.
Asta este valabil doar pt.laptopul pe care il vei cumpara.
Pelaptopul tau cel vechi ca sa faci proba cu un stick atunci la rufus selectezi Schema de partitionare sa fie pe MBR IAR RESTUL IN RUFUS bios si ntsf.

#9
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Laptopul va fi asus vivobook,cu ssd de 512gb,deci teoretic ar trebui sa se instaleze asa cu am facut in Rufus (gpt,uefi,ntsf).

#10
smps

smps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.01.2011

 Phonyx, on 06 mai 2022 - 08:46, said:

Laptopul va fi asus vivobook,cu ssd de 512gb,deci teoretic ar trebui sa se instaleze asa cu am facut in Rufus (gpt,uefi,ntsf).
Da teoretic este adevarat gpt,uefi,ntsf selectat in rufus.
Dar vei vedea cum este formatat sau cum il vei formata tu ssd-ul GPT sau MBR.si in functie de asta stabilesti cum sa il faci din rufus.
Eu as merge pe optiunea de formatare a ssd-ului pe MBR si nu GPT pt.ca gpt este recomandat pt.hdd sau ssd-uri cu capacitate mai mare de 2Tb.
Asta depinde de cum permite din bios.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Eu recomand GPT ptr ca ajuta suplimentar - poti activa Secure Boot in BIOS si BIOS UEFI - creste viteza la bootare semnificativ.

Daca pui MBR trebuie  refacut stick-ul ptr ca Rufus nu e ca MediaCreationTool sa faca un stick universal. Plus ca nu mai acces la unele facilitati Win 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate