Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Indicatorul de personalitate Meyer-Briggs MBTI

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Conform ferestrei lui Johari, Sinele are 4 componente:
  • partea de care suntem constienti, si pe care o aratam si celor din jur - Sinele public (Arena)
  • partea de care nu suntem constienti, dar pe care ceilalti o vad la noi - Sinele Orb
  • partea de care sunt constient, dar pe care nu o arat/ceilalti nu o vad la mine - Sinele privat (sinele ascuns)
  • partea de care nici eu nu sunt constient si pe care nici ceilalti nu o vad la mine - Sinele necunoscut
In incercarea de a-mi descoperi Sinele Orb si pe cel necunoscut, am inceput recent sa-mi fac teste de personalitate.
Rezultatul Meyer-Briggs (de exemplu de pe https://www.michaelc...om/personality/ ) mi se pare destul de precis. Am constientizat cu prilejul asta si niste probleme unde am de lucrat.
Ce parere aveti despre indicatorul de personalitate Meyer-Briggs? Sau poate cunoasteti teste si mai bune?

#2
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,279
  • Înscris: 28.07.2008
E unul dintre cele mai complexe teste non proiective dintre cate exista.

Ca sa intelegi vastitatea de aspecte din spatele testului iti recomand CG Jung- Puterea Sufletului

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
asa, si dupa ce obtii rezultatul, cu ce te alegi?

nu cumva cu intarirea ideii ca esti asa si - automat - nu poti fi altfel?

io, daca fac io testul asta pentru mine, cu ce ma aleg? Io oricum ma banui / ma stiu pe mine cum sunt, asa ca...la ce bun?

nu cumva genul asta de teste ofera...nimic mai mult decat un soi de proptea la autovalidare? ceva de genul: hmm, io simteam in sinea mea ca-s neschimbabil, acum cu testul asta mi-am intarit si mai mult ideea ca asa sunt si (atentie mare aici!) e bine ca sunt asa?

nu cumva astea sunt facute pentru oamenii cu slaba stima de sine (sau cu incredere in sine la nivel nimim)? astfel ca, dupa test, sa capete si ei o oaresice validare, in proprii lor ochi?

nu cumva astea au aparut pentru generatia post-emo, care se frange mental de la 3 vorbe si care nu se regaseste neam in nimeni si nimic? (ca urmare, nu se simte stapana pe sinele sau absolut deloc)?

Edited by cattavencu, 26 April 2022 - 11:33.


#4
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,279
  • Înscris: 28.07.2008
Cand te privesti intr-o oglinda oglinzii nu ii pasa la ce si cum folosesti tu ce vezi, interpretezi, crezi tu acolo despre imaginea reflectata.
MBTI e o oglinda, nu un instrument motivational construit special sa umfle orezul in tine

Mai sus de la initiator
partea de care NU suntem constienti, dar pe care ceilalti o vad la noi
partea de care nici eu NU sunt constient si pe care nici ceilalti NU o vad la mine

Testul ti-e util doar daca esti interesat (cu bune si rele) despre astea 2 aspecte
Daca nu, nu.

Iar de putut fi altfel, in sens de mai ok, tot timpul se poate, testul iti ofera directii si indicatii, nu iti da vreo sentinta implacabila, ba, atata esti si nimic mai mult si asa o sa si mori

Edited by Atreides7, 26 April 2022 - 11:56.


#5
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021

View PostAtreides7, on 25 aprilie 2022 - 17:14, said:

E unul dintre cele mai complexe teste non proiective dintre cate exista.

Ca sa intelegi vastitatea de aspecte din spatele testului iti recomand CG Jung- Puterea Sufletului
Multumesc mult! O sa caut cartea asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate