Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Slip inot degradat de la clor?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Deja am al doilea slip care are problema asta: cumva materialul se subtiaza in unele locuri, de exemplu pe langa cusatura verticala din spate. Apoi slip-ul devine cam transparent. Subitatul este destul de vizibil.

Inot cam rar... ma gandesc ca ar putea sa fie de la clorul din apa... ar putea sa fie alta cauza?

Ce m-a frapat e ca, acum cateva zile am observat ca s-a subitat doar un pic 0,5cm in stanga si in dreapta cusaturii verticale din spate.
Apoi dupa inca doua trei zile era mult mai rau materialul s-a subtiat cam 1-2cm in aceasi zona.

In plus am observat o zona rotunda de cam 1cm in alta zona...

Ati mai auzit de problema asta cu subtiatul materialului?
Sa cumpar un slip mai special rezistent la clor?
Uneori spal splipul cu apa normala de la robinet dupa ce inot, alteori nu, il bag direct in masina de spalat si apoi mai dureza poate o zi pana cand e spalat.

Asta e poza de pe internet al slipului respectiv.

[ https://m.media-amazon.com/images/I/81Q8TchSERL._AC_UX569_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea cred
Apa din piscina se trateaza cu clor dar nu baga in ea asa mult precum cred unii
In plus, dupa clorinare piscina nu se utilizeaza cateva ore bune - 10~12
Mai degraba de vina este calitatea costumului de inot

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjimmyy, on 25 aprilie 2022 - 11:27, said:


Asta e poza de pe internet al slipului respectiv.


Daca nu-i cu suparare cat ai dat pe Speedo aia?Asta ca sa vezi si tu adevaratul motiv al degradarii.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Dc mergi la Decathlon, o sa vezi ca costumele de inot sunt in fct de utilizare, iar pretul difera.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Am cel mai ieftin slip de inot din deca si are ceva ani, inca se tine bine.
Are ~80 de intrari la piscina si la mare 2-3 vacante... il clatesc la dusuri dupa piscina

Cum s-a zic probabil ce ai e fake.

Edited by sirgoofy, 25 April 2022 - 13:22.


#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Incearca un slip cu 1-2 numere mai mare, probabil e prea mic pt tine si de-aia se deterioreaza la cusaturi.

Edited by giuliani, 25 April 2022 - 13:54.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View Postjimmyy, on 25 aprilie 2022 - 11:27, said:

Salut,

Deja am al doilea slip care are problema asta: cumva materialul se subtiaza in unele locuri, de exemplu pe langa cusatura verticala din spate. Apoi slip-ul devine cam transparent. Subitatul este destul de vizibil.

Inot cam rar... ma gandesc ca ar putea sa fie de la clorul din apa... ar putea sa fie alta cauza?

Ce m-a frapat e ca, acum cateva zile am observat ca s-a subitat doar un pic 0,5cm in stanga si in dreapta cusaturii verticale din spate.
Apoi dupa inca doua trei zile era mult mai rau materialul s-a subtiat cam 1-2cm in aceasi zona.

In plus am observat o zona rotunda de cam 1cm in alta zona...

Ati mai auzit de problema asta cu subtiatul materialului?
Sa cumpar un slip mai special rezistent la clor?
Uneori spal splipul cu apa normala de la robinet dupa ce inot, alteori nu, il bag direct in masina de spalat si apoi mai dureza poate o zi pana cand e spalat.

Asta e poza de pe internet al slipului respectiv.

[ https://m.media-amazon.com/images/I/81Q8TchSERL._AC_UX569_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Si eu am fix aceeasi problema si doar cu Speedo (2 costume de inot exact ca in poza cu simptomele descrise de tine).

Cu niciun alt brand nu am avut problema asta.

Edited by abac, 25 April 2022 - 14:06.


#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ia vedeti voi cam cat va frecati fundul de betonul de pe marginea piscinei ! Clorul ala e mult prea putin concentrat ca sa dea efecte de genul !
Daca va mai dati si pe topogane Posted Image !
PS - Cand se subtiaza in spate , il puneti invers Posted Image !

Edited by Alltrack, 25 April 2022 - 16:45.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Ia vezi-ti tu de treaba.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Hai sa dau si solutia ! Sunt 2 probleme :
Speedo este un brand destul de piratat !
Cele bune si rezistente sunt facute din poliester , cele mai confortabile sunt din lycra dar care nu rezista prea mult la factori mecanici si la clor .
Spor !

Edited by Alltrack, 25 April 2022 - 17:02.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Un slip l-am cumparat de pe amazon si celalalt din Dubai Mall (Go Sport) -> zero sanse de pirateala.

Car despre frecatul curului de beton, noi astia normali ne frecam bucile de beton, nu crapatura dintre buci. Adica nu ne frecam curul de coltul zidului.

Edited by abac, 25 April 2022 - 17:09.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postabac, on 25 aprilie 2022 - 17:08, said:

.....
Car despre frecatul curului de beton, noi astia normali ne frecam bucile de beton, nu crapatura dintre buci. Adica nu ne frecam curul de coltul zidului.
daca zici tu...

p.s. la decathlon pt piscina...



#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu fi nervos...e sarbatoare ! Eu nu am glumit desi asa pare , sunt o multime de tipuri de ''inotatori'' . Unii stau pe sezlonguri si se uda putin din cand in cand , altii stau mai mult prin apa si fac sarituri apoi nu ies pe scara...sa-si arate muschii si freaca destul de mult slipul de marginea piscinei , altii prefera topogane de genul aqua parcuri .
Eu am trecut prin toate etapele , plus altele Posted Image .
Ultimele 2 categorii sunt cam distrugatoare de slipuri .
PS - Si sa nu uit o categorie importanta , prin care din nou am trecut , cei care isi iau slipuri mai stramte...sa se vada muschiiPosted Image , ei la categoria asta cusaturile forteaza materialul care se INTINDE si da impresia de subtiere . Daca mai sunt si din lycra...case closed !
Spor !
PS - Nici Speedo nu mai sunt ce au fost , acum modelele bune nu costa 100 de lei !
https://www.proswimw...violet-hex.html
https://www.proswimw.../category/7133/

Edited by Alltrack, 25 April 2022 - 17:32.


#14
HUTAN1234

HUTAN1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2021
Ai spus "Înot cam rar", ce inseamna asta? Anumite textile, în special cele elastice, se uzează în felul acesta chiar daca stau și nu sunt purtate. Orice e elastic își pierde elasticitatea în timp, rezultand la "rărirea" materialului în zonele cele mai solicitate.

#15
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Clorina/Bromina din piscina degradeaza cam orice fel de material . Nu conteaza cat de scump sau ieftin e.

Si nu vorbim doar de slip . Neopren, veste/costume de scafandru din trilaminat, materiale foarte rezistente gen cordura cu fibre de kevlar, etc .

Ca o observatie amuzanta : instructorii de scafandrii amatori au un echipament aparte pentru piscina ( prima parte din training se face in mediu controlat  => piscina) . Echipamentul folosit in piscina se face praf intr-un an doi ( se decoloreaza dupa cateva ore in piscina) , in mare, ocean te tine 10-15 ani daca ai grija de el.

Nemo 33 ( a fost cea mai adanca din lume pana acum cativa ani) nu foloseste clor pentru ca ar da faliment inlocuind echipamente.

Ce poti sa faci ca sa-i prelungesti viata e sa-l clatesti la dus imediat cum iesi din piscina.

#16
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc pentru raspunsuri.

Pe al meu l-am cumparat de pe amazon, si am dat pe el cam 25EUR
Asta e linkul precis:
https://www.amazon.d...e?ie=UTF8&psc=1
Nu cred ca e pirat dar nu am de unde sa stiu.

Acum cand m-am uitat pe istoricul cumparaturilor mi-am dat seama ca l-am cumparat in 2019.

Folosit rar inseamna ca, inot iregulat, uneori o data pe sapatamana, alteori o data la 3 luni, si cand merg la socrii in fiecare zi cam o saptamana.

Sotia zice ca e din cauza ca nu il clatesc dupa ce il folosesc. Saptamana trecuta am fost in Tenerife si am intrat in apa doar de 3-4 ori, si s-a degradat de doua ori mai rau decat inainte, intradevar nu l-am clatatit apoi, l-am pus direct la uscat. Cum nu eram la piscina din oras, am crezut ca nu trebuie spalat, sau nu mi-am dat seama... presupun ca si acolo au clor si alte minuni...
O sa-l clatesc. Dar chiar asa de important sa fie clatitul asta nu prea ma asteptam, eu ma gandeam ca si in apa de la robinet e clor, presupun ca mai putin totusi..

O sa-mi iau si un numar mai mare, cu toate ca nu e chiar asa de strans, dar numarul mai mare cam pluteste pe mine, dar nu-i nimic, decat sa il schimb asa de repede.

Cu fundul nu stau pe nicaieri, doar pe marginea piscinei inainte sa intru in apa cateva secunde.
Am mai avut si alte marci, Arena, dar nu mai tin minte cum au sfrasit celelalte, stiu ca deja e a doua a treia pereche care mi se intampla asa si mi-am zis ca nu se poate sa fie coincidenta asta chiar asa... in acelasi loc.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Ia alt brand da-l incolo de speedo, problema e la tine nu la ei ! ... tu cumperi gunoaiele alea !!
Incearca Arena, etc

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ia-ti niste shorts si ai rezolvat problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate