Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panou fotov. si compensare 1:1 + PDC cu COP = 4 . Preturi 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postgodaro, on 25 aprilie 2022 - 10:56, said:

Rog sa rețineți ca perioada de maxima solicitare/consum este pe timp de negura, pacla, vifornita, când soarele nu se vede cu săptămânile,  cel puțin în București. Este exclus sa produci ceva fotovoltaic în astfel de perioade. Luați în calcul ca majoritatea consumului aferent încălzirii cu pdc va fi luat din rețea.

Ai dreptate @godaro
De asta am si deschis topicul asta , daca Legea Prosumatorului permitea intradevar compensarea 1:1 , adica ce produci vara si ziua , sa consumi iarna si noaptea , atunci era rentabila investitia in sistemul fotovoltaic .

Dar cu o pseudo-compensare ( compensare capcana ) in care din pretul energiei se scade valoarea energiei activa , si restul taxelor va trebui sa le platesti , nu se amortizeaza investitia intr-un timp rezonabil .

Adica : compensarea 1:1 = e o frectie la picior de lemn .

#20
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu personal nu vad nicio capcana, dar nu doresc sa stârnesc o polemica. Atâta timp cât decizi sa fii branșat si sa te folosești de o infrastructura ca să imporți și sa exporti, mi se pare firesc sa plătești tarif de distribuție pentru ceea ce consumi. Și TVA și acciza. În fine, știu ca se lasă cu polemica, e strict o părere personala.

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sunt partial de acord cu godaro.

Pe de o parte, sunt de acord ca cineva trebuie sa suporte costurile utilizarii retelei de catre prosumatori.

Dar pe de alta parte, avand in vedere ca avem nevoie de cat mai multa energie din surse regenerabile, ar fi fost frumos sa se incurajeze prosumatorii prin una sau mai multe din urmatoarele:
  • scutirea de acciza, cogenerare, certificate verzi la "recuperarea" energiei injectate anterior.
  • preluarea si decontarea de catre stat a costurilor de utilizare a retelei (taxele de transport, distributie, servicii de sistem)
Eu as vedea pct. (2) mai util decat Programul AFM cu subventia de 20.000 lei pt. montare sisteme PV, care merge foarte, foarte prost si este mult prea speculat de instalatori (au umflat preturile cu 10.000 lei ca sa imparta subventia "fifty-fifty" cu beneficiarul).

#22
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2022 - 11:55, said:

  • preluarea si decontarea de catre stat a costurilor de utilizare a retelei (taxele de transport, distributie, servicii de sistem)

statul = tot noi, acoperire pierderi si investitii retea de distributie
atata timp cat esti conectat la "retea" ca sa injectezi undeva cand ai surplus mi se pare fair sa platesti componentele aferente.
deci, da.

singura metoda de a nu plati este debransarea.
platesti oricum de vomiti in sisteme de stocare.

good luck in off-grid.

Edited by zeroice, 25 April 2022 - 13:09.


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postzeroice, on 25 aprilie 2022 - 13:05, said:

atata timp cat esti conectat la "retea" ca sa injectezi undeva cand ai surplus mi se pare fair sa platesti componentele aferente.
Atata timp cat dorim sa incurajam productia de energie din surse regenerabile, sa reducem emisiile de gaze cu efect de sera si sa reducem dependenta de combustibili fosili de la Putin, mi se pare fair sa se ofere astfel de stimulente.

Si nu e singurul domeniu in care se aplica asfel de stimulente. Exact la fel e si cu subventia de 50.000 lei pentru achizitionarea unei masini electrice. Exact la fel e si cu subventia de 20.000 lei pentru montare sisteme fotovoltaice (dar aici instalatorii au sifonat jumatate din subventie prin marirea preturilor, pe principiul "facem fifty-fifty shefu' ").

#24
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2022 - 15:18, said:

Atata timp cat dorim sa incurajam productia de energie din surse regenerabile, sa reducem emisiile de gaze cu efect de sera si sa reducem dependenta de combustibili fosili de la Putin, mi se pare fair sa se ofere astfel de stimulente.

Si nu e singurul domeniu in care se aplica asfel de stimulente. Exact la fel e si cu subventia de 50.000 lei pentru achizitionarea unei masini electrice. Exact la fel e si cu subventia de 20.000 lei pentru montare sisteme fotovoltaice (dar aici instalatorii au sifonat jumatate din subventie prin marirea preturilor, pe principiul "facem fifty-fifty shefu' ").

motivul e chiar in semnatura ta ;)

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da, e motivul pentru care ar trebui sa se acorde astfel de subventii.

#26
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,543
  • Înscris: 28.11.2017
Intrebare.
Pe net exista "Off-Grid ESB 3kW-24" invertor solar care spune ca "Cea mai importantă caracteristică a invertoarelor este posibilitatea de a construi sisteme de alimentare hibride fără o baterie externă , ceea ce are un impact semnificativ asupra costului și fiabilității sistemului și a rentabilității investiției."

Adica poate baga direct din panouri in consumatorii casei cand are soare si cand nu are trece inapoi pe retea fara o baterie conectata?
Si ce se intampla daca de exemplu consumatorii insumeaza 2kw/h iar panourile produc in acel moment doar 1kw/h, face jumi juma din retea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate