Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfat schimbare culoare geamuri PVC

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, recent am dat cu decorativa casa, un alb "murdar" iar acoperisul tiglele sunt gri antracit, e ok, singurul lucru care nu imi place si arata urat sunt geamurile PVC care sunt maro "nuc", nu da bine absolut deloc.

Ma intereseaza daca se poate aplica folie gri antracit, si de unde pot cumpara, sau cumva daca se poate schimba culoarea geamurilor, pentru ca asa au fost puse de vanzator nu de mine.

Edited by Calypsso, 24 April 2022 - 15:15.


#2
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Rezolvat, nu se poate.

#3
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Jefuitorul, on 24 aprilie 2022 - 15:18, said:

Rezolvat, nu se poate.

Scurt si la oobiect.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Daca folia iti surade, go for it ...
Culoare gri antracit : vezi folia de colantat auto
Culoarea geamurilor , la fel , poti pune folie auto

Poti comanda online, vezi brandul 3M

Am zis de folie auto pentru ca e mai rezistenta

Edited by Andreysc7, 24 April 2022 - 15:52.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Daca bate soarele in geamurile alea mai mult de 2-3 saptamani nu sta nicio folie. Mai faci si paguba in buzunar. Si dupa te chinui sa dai jos lipiciul...
Doar laminata  la cald direct pe profil, asa cum e acum.

In general nu se mai poate face nimic - trebuia gandit inainte.

In functie de fabricant ar mai putea exista cate o solutie, dar nu prea grozava si costisitoare - unele profile au fost gandite si ptr imbracare cu aluminiu colorat. Daca fabricantul are asa ceva in gama, e o solutie.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Mano - nuc, insemna ca deja au o folie pe ele, nu cred ca ami poti aplica alta si una e sa aplici pe profilul din farica, cat nu e inca taiat si ansamblat si alta e sa o faci locco.

Am vazut la cineva profil alb, care e vopsit in camp electrostatic pe fata de la strada. Arata foarte bine si e de aproape 10 ani.

In cazul tau, ignora problema, este cea mai ok solutie.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Poate ne explici cum produci camp electrostatic pe profile PVC. Si dupa aia, sa zicem ca ai gasit o metoda sa se lipeasca pudra de profilul de plastic, succes maxim cand il vari la cuptor la 200 de grade ca sa se topeasca pudra si sa creeze stratul de vopsea.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Te vei obișnui cu aspectul casei, acum te sâcâie pentru ca e recenta schimbarea culorii. Ca doar nu stai toată ziua afara în curte și te uiți la casa, să-ți faci sânge rău că nu se asortează culorile.
Înainte ce culoare avea casa, de ce nu ai ales acum o nuanță care sa se asorteze cu tâmplăria? Sau măcar sa te fi interesat dacă se poate modifica nuanța tâmplăriei, înainte sa alegi culoarea pentru decorativa.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.folina.ro/uploads/products/autocolant-gri-antracit-mat-6793.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se poate colanta dupa spalare+degresare+uscare cu folia gri antracit din imagine: https://www.folina.r...ECABEgJl__D_BwE

Edited by xmanyacs77, 24 April 2022 - 18:24.


#10
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/132fjiUc-a4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Cine va face aceasta manopera MAMUT ?
Sa pui folie pe geamuri montate , trebuie scoasa sticla sa intre folia sub sticla .
Unde gasesti folie de calitate suprema ?
Conditiile de montaj acasa sunt doar vis fata de cele profesionale la linie de montaj .
Cred ca mai bine va arata daca efectiv le vopsesti .

#12
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Infoliat nu merge dar de vopsit, se pot vopsi fara probleme .

#13
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 xmanyacs77, on 24 aprilie 2022 - 18:21, said:


Se poate colanta dupa spalare+degresare+uscare cu folia gri antracit din imagine: https://www.folina.r...ECABEgJl__D_BwE
As incerca cel putin sa vad cum e, dar mi se pare ca acel gri atracit nu e gri antracit, mi se pare ca e ceva gri laminat ... e ciudata rau culoarea..

 Txtxtx, on 24 aprilie 2022 - 22:22, said:

Infoliat nu merge dar de vopsit, se pot vopsi fara probleme .

cu ce vopsea si de unde?

Edited by Calypsso, 25 April 2022 - 00:32.


#14
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Email, suflat cu pistol cu aer comprimat ( dupa ce izolezi cu nailon si banda adeziva de hartie, sticla si peretele ca sa nu le vopsesti si pe ele).

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Nu merge. Trebuie o vopsea speciala ptr PVC care nu prea se gaseste.
Si nu stii ce iese. Ristisa schimbi tamplaria cu totul pe urma.

Initiatr - de ce nu apelezi la o firma de tamplarie sa iti dea ei solutii ? Eventual intrebi la 2-3.
Pe forum vei primi unele care ma mult vor strica decat ajuta.

Personal, nu m-as risca, e o carpire care in final va arata mai urat decat acum.

#16
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Pot si eu sa spun cate ceva in calitate de producator montator “termopane”?
Vad ca aici exista 3 idei de “rezolvare a problemei
1.placare aluminiu.poate fi cea mai fiabila.Costurile sunt comparabile cu o tamplarie medie noua.Nu am auzit pe nimeni dintre cei pe care ii mai cunosc si eu sa faca aceasta operatiune cu ferestrele deja montate.Pe elementele mobile sa zicem ca se poate face,dar pe toc slabe sanse.Doar daca expuneti toata suprafata.Asta implica stricarea glafurilor
2.infoliere loco.Asta implica folie de buna calitate,mana de colantator(asa se zice oare?).Acces bun la ferestre,deci probabil demontat ,montat sticla.Atentie in cazul acesta nu trebuie “incalecata”garnitura.Nu imi dau seama cat ar costa asa ceva.Am vazut o gramada de profile colantate pe pozitie,iar cel mai bun rezultat arata ca un koor.Plus ca durata de viata e destul de mica daca soarele bate direct.Stiu,o sa spuneti ca si griul tot infoliat este dar acolo intervine “fabricul”
3.vopsire.primer pvc,vopsea speciala,mediu controlat(umiditate,praf) mana de vopsitor(asta am stiut cum se numeste 😁 ).Pret? Habar nu am.Rezultate?Posibil bune dar cu respectarea calitatii factorilor.Material si uman.Garantat nu merge la spray
Rezultatele cele mai bune se obtin la schimbarea tamplariei sau cu vanii aia faceti o terapie de uitare prin vacanta
Spor

#17
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Tu poti sa spui, dar nu cred ca o sa conteze prea mult. Important o sa fie ce zice unul care vinde vopsele (este un link mai sus) si tocmai ce a descoperit el sortimentul “magic” (simplu, la tine acasa, cu fereastra montata si finisat pe langa), atat ca el demonstreaza pe niste bucati de profile fara garnituri, sticla,  feronerie. Bine, aia pe langa ca au fete dee… “inteligenti” mai si mint grav (spun ca in domeniul termopanelor oferta coloristica este limitata la cateva culori), dar na, multora li se poate parea ca stiu despre ce vorbesc. Si sigur, propunerile de colantare, par si ieftine si la indemana oricui si daca rezista pe dulapul din bucatarie de ce n-ar rezista la 70 de grade temperatura proprie, minim.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 26 April 2022 - 01:39.


#18
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Care spuneati ca nu se vopseste tamplaria de PVC? Ia uitati aici! Fix ceea ce isi dorea initiatorul topicului.
Inainte era o covrigarie, in stil neaos, cu tamplarie maro. Acum a vosdit sageacul alb, tamplaria cu albastru si face taverna greceasca.
E drept ca eu asa uratenie, asa manjeala nu am vazut.

PS. In fotografii nu se observa vargile lasate de pensula, vopseaua scursa etc. In foto arata mai bine decat in realitate. Deh!.... aplicatiile astea de imbunatatire a fizionomiilor!....

Attached Files


Edited by sacos, 27 April 2022 - 19:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate