Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Craiova-Pitești (DEx 12) - primul express al țării

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

am drum la Craiova (la Metro) astazi si mi-ar surade sa folosesc DEX 12.

Plec din Slatina, ies pe la Podul Olt spre Slatioara, oare pot intra si iesi la Pielesti de pe DEX 12 fara sa pun GPS-ul? Pana acum era simplu, tot inainte, dar acum sunt 2 giratorii in schema.

Pielestiul poate e mai intuitiv ca doar acolo se termina bucata asta de autostrada, dar pe unde se iese din DN 65 si se intra pe DEX 12? Pe harta observ ca in dreptul satului Bistrita Noua, deci dupa comuna Ganeasa, zic eu.

#20
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Dupa Ganeasa, inainte de Padurea Sarului, pe partea asta se intra repede, la iesire vei face cateva giratorii. Sunt indicatoare peste tot, stai linistit, nu ai cum sa nu nimeresti unde trebuie. Iesirea este imediat dupa Bals.

Edited by mannick, 22 July 2022 - 10:39.


#21
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Ce sa cauti la Slatioara? Mergi inainte, treci de giratoriul de la iesirea din Ganeasa, mergi pe E574 si la urmatorul giratoriu urmareste indicatorul Dex12.
Slatioara nu e racordata la expres.

Atentie maxima, ca acum vreo doua-trei saptamani a mers una pe contrasens si a facut un accident urat. Ochii cat cepele!

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Dex 12 o distracție scurta, sunt la Metro Craiova. Măcar ma scapă de curbele pădurii Sarului și de Balș.

#23
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Padurea Sarului e o portiune de drum care imi place foarte mult. Balsul in schimb, ma bucur din toata inima ca nu-l mai traversez!

Edited by DannyMC, 22 July 2022 - 18:33.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
La Pădurea Sarului aveam impresia ca toți o iau razna pe loc. Nu-mi placea deloc. Curbe periculoase și multe accidente.

Am folosit bucata de Dex 12 și la întoarcere fără GPS. Era pustiu de tot la 10 seara.

#25
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Acolo (in padurea Sarului) toata lumea intra in modul Depasire! :D Ceva mai periculos era inainte sa se monteze parapeti intre sensuri.

#26
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Daaa, e ca-n Twin Peaks... Dupa ce strangi din buci claustrofobic intre betonul despartitor si padurea nedespartita de nimic, scapi ca vaca-n lucerna cand dai de doua benzi pe sens, in vale. Ti se declanseaza reflexul "fa-l pe fraier, ca nici el nu te iarta".

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Da, aiurea, pe DN65 de cand au pus despartitoare la curbele de la Jitaru mi-e frica sa ma bag intre TIR si parapet, mai ales la curba in urcare, daca era drum drept mergea, dar in curba e nasol, claustrofobic.

La intoarcere vineri seara la ora 22 am fost singur pe DEX 12, imposibil de gresit cu atatea indicatoare.

La DN-urile simple e usor sa ma las pe dreapta daca ma flashuieste vreunul pe banda din stanga, dar problema e ca banda din dreapta se termina si trebuie sa ii intri aluia in fata. De fapt oprire si semnalizat stanga, dar la ce viteze bag, greu sa ma opresc brusc, intra ABS-ul. Posted Image

Asa ca hai cu autostrazile si DEX-urile, sa scapam odata de soselele comuniste facute pentru 2 Dacii si 1 Trabant.

#28
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Zona aia (Padurea Sarului) imi place la nebunie pe urcare, indiferent de sens. Viteza a treia, motorul la 4000 rpm, tot controlul numai din acceleratie, un vis. Iar pe coborare caut sa nu calc frana.

#29
diavolultasmanian

diavolultasmanian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.08.2022
Văd că nu ați actualizat, încă, topicul... Se poate circula ”țeavă” de la intrarea-n Balș până dincolo de Slatina. Acum sunt cca 40 km la 120km/h  dintr--o bucată.
https://www.economic...deo_602115.html

#30
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Inca 30 de kilometrii de drum express, am scapat in final de cea mai grea portiune Craiova - Pitesti, sper ca la anul pe vremea asta sa se mai deschida un tronson.
https://observatorne...sti-555515.html

#31
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
La anu' se deschide sigur capatul dinspre Pitesti. Ca tot UMB lucreaza.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

 dannvlas, pe 25 iulie 2022 - 11:04, a scris:

Zona aia (Padurea Sarului) imi place la nebunie pe urcare, indiferent de sens. Viteza a treia, motorul la 4000 rpm, tot controlul numai din acceleratie, un vis. Iar pe coborare caut sa nu calc frana.
Fereasca Dumnezeu. Aia era zona cea mai nasoala pentru mine, dinspre Craiova spre Slatina am avut vreo 2 accidente evitate, se bagau foarte aiurea.

Traiasca Dex 12, pe 23 cursa frumoasa pana la Colonesti cu 150 km/h, binisor pana la Pitesti. I love Dex 12, daca ar fi pana in Pitesti ar fi lux. Si o centura pana la Mioveni, dar am scapat momentan de drumuri, merg doar pana la Pitesti, omul din Mioveni vine la pustiul din Pitesti, excelent, spre Craiova oricum trebuie sa opresc la Metro si apoi Pielesti in drumurile mele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate